• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jakub Strzyczkowski

  Przeczytaj także...
  Trzy szalone zera – polski serial przygodowy, emitowany na antenie TVP1 w 2000 roku. Produkcja została wyreżyserowana przez Wiktora Skrzyneckiego. Serial składa się z 13 odcinków.Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (WPiA UW) – jest trzecim co do liczby studentów (po WZ UW i WDiNP UW) i najstarszym wydziałem Uniwersytetu Warszawskiego. WPiA UW umożliwia kształcenie na kierunkach:
  Mistrz Mowy Polskiej – program społeczny, którego celem jest popularyzacja języka polskiego i uhonorowanie nagrodami osób, które, według powszechnie uznanych kanonów, zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej. Uroczystość jest obecna w mediach dzięki transmisjom Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, które obejmując patronatem kolejne edycje, promują i relacjonują imprezę.

  Jakub Strzyczkowski, również Kuba Strzyczkowski (ur. 7 maja 1967) – polski dziennikarz Trzeciego Programu Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej.

  Życiorys[]

  Absolwent prawa WPiA UW.

  W Programie III Polskiego Radia prowadzi audycje: Za, a nawet przeciw oraz w piątki popołudniowe wydania Zapraszamy do Trójki. W 1989 jako „druh zastępowy” wraz ze Sławomirem Szczęśniakiem poprowadził jedno wydanie Listy Przebojów Programu Trzeciego. W TVP1 prowadził m.in. programy publicystyczne: Z refleksem, Kwadrans po ósmej i Autografy oraz informacyjny Teleexpress.

  Z refleksem - piętnastominutowy telewizyjny program publicystyczny, nadawany był od poniedziałku do czwartku w TVP1 ok. godziny 22.30. Zastąpił inny program, o analogicznej formule, nadawany w późniejszej porze Kwadrans po jedenastej. Prowadzącym pozostała Dorota Wysocka-Schnepf, później zmienniczką została Justyna Dobrosz a ostatnio również Jakub Strzyczkowski. Program stanowi komentarz politycznych wydarzeń dnia prezentowany przez zaproszonych gości - dziennikarzy, polityków lub komentatorów politycznych. Początkowo zapraszani byli dziennikarze i eksperci, w liczbie trzech, jednak ostatnio zmienił formułę, na tę znaną z Prosto w oczy i do studia zaczęli być zapraszani politycy. Emisję zdjęto latem 2008 z powodu słabej oglądalności. Program ponownie emitowany od marca 2010 - wśród prowadzących m.in. Justyna Dobrosz-Oracz, Krzysztof Ziemiec, Łukasz Warzecha, Maciej Zdziarski i Joanna Lichocka. Program od początku czerwca 2010 został zawieszony na rzecz programu Flesz Wyborczy, także później - na czas przerwy wakacyjnej.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Co roku jest prowadzącym licytacji na rzecz Rodzinnych Domów Dziecka, które odbywają się na antenie Trójki w ramach akcji „Idą Święta”.

  Wystąpił w filmach: Ekstradycja 2 (1996) w roli dziennikarza na konferencji prasowej Halskiego (odc. 9; nie wystąpił w czołówce) oraz Trzy szalone zera (1999) jako Pantisek.

  Nagrody i odznaczenia[]

  W 2003 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

  Złoty Mikrofon – nagroda Polskiego Radia przyznawana od 1969 roku osobom, których działanie przyczynia się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego oraz za wybitne osiągnięcia twórcze dla radia publicznego. W latach 1975-1987 trwała trzynastoletnia przerwa w rozdawaniu nagród.Lista przebojów Programu Trzeciego (Lista przebojów Trójki) – polska radiowa lista przebojów nadawana na antenie Programu III Polskiego Radia. Od 24 kwietnia 1982 do 27 lipca 2007 prowadzona przez Marka Niedźwieckiego, a od 3 sierpnia 2007 do 27 marca 2010 przez Piotra Barona. Od 5 kwietnia 2010 prowadzona jest na zmianę przez obu dziennikarzy. Audycja nadawana jest w piątki w godz. 19.10-22.00.

  W 2008 otrzymał Złoty Mikrofon, a w 2011 Nagrodę im. Krzysztofa Dzierżawskiego. W 2008 otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi.

  Nagrodzony honorowym wyróżnieniem Rejs Roku – Srebrny Sekstant 2012 za samotny transatlantycki przelot na jachcie „Delphia III”.

  Przypisy

  1. Mistrzowie Mowy Wybrani. mistrzmowy.pl, 2008-09-23. [dostęp 2011-06-16].
  2. Komunikat jury Rejs Roku 2012. Polski Związek Żeglarski, 2012-12-31. [dostęp 2013-03-08].

  Bibliografia[]

 • Ludzie Trójki. Trojkofan
 • Sławomir Szczęśniak – polski dziennikarz, piosenkarz, autor programów telewizyjnych. Urodzony 27 września 1961 roku w Warszawie.Teleexpress – telewizyjny program informacyjny nadawany codziennie o godzinie 17:00 w TVP1, a o godz. 17:30 w TVP Polonia. Producentem programu jest Agencja Informacji TVP.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Rejs Roku – Srebrny Sekstant – najwyższe polskie wyróżnienia żeglarskie, przyznawane corocznie od roku 1970 w pierwszy piątek marca, dla uczczenia rocznicy opłynięcia 1 marca 1937 roku przylądka Horn (Cap Horn) przez żaglowiec szkolny Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni – „Dar Pomorza”. Na pokładzie tej fregaty, która jest obecnie jednym z oddziałów Muzeum Morskiego w Gdańsku, zbiera się Jury „Rejsu Roku”.
  Ekstradycja – polski sensacyjny serial telewizyjny w reżyserii Wojciecha Wójcika, emitowany w telewizji TVP1 od 9 listopada 1995 roku do 10 czerwca 1999 roku.
  TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).
  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.
  Polskie Radio Program III (Trójka, Radiowa Trójka, Program Trzeci Polskiego Radia, oficjalny skrót PR3) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 1 kwietnia 1962 roku.
  Idą Święta – akcja charytatywna organizowana przez Program III Polskiego Radia i Fundację Świętego Mikołaja. Celem jest wspieranie rodzinnych domów dziecka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.