• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jakub Kot  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Puchar Świata w skokach narciarskich – rozgrywany corocznie cykl zawodów w skokach narciarskich. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Po zsumowaniu punktów poszczególnych zawodników z każdego konkursu, tworzona jest klasyfikacja. Skoczek będący na jej czele, otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę. W ramach niego rozgrywa się też Puchar Świata w lotach narciarskich, którego zwycięzcą zostaje zawodnik, który zdobędzie największą liczbę punktów we wszystkich konkursach lotów w sezonie. Triumfator klasyfikacji w tej specjalności skoków narciarskich otrzymuje, tzw. Małą Kryształową Kulę. Do generalnej klasyfikacji Pucharu Świata jest także zaliczany Turniej Czterech Skoczni i Turniej Nordycki. Organizowane są także zawody do których oprócz konkursów indywidualnych zalicza się także i te drużynowe są to FIS Team Tour i Puchar Narodów. Nie zalicza się zaś igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw świata w lotach narciarskich.Skoki narciarskie na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym – część MŚ juniorów w narciarstwie klasycznym. Odbywają się one co roku. Ich pierwowzorem były mistrzostwa Europy (rozgrywane w latach 1968-1976, oraz 1978), zdecydowano się jednak rozgrywać zawody juniorów dla całego świata. Najstarsi zawodnicy, którzy mogą brać udział w mistrzostwach to ci, którzy w roku rozegrania zawodów ukończyli lub ukończą 20 lat.

  Jakub Kot (ur. 19 stycznia 1990 w Limanowej) – polski skoczek narciarski, medalista mistrzostw świata juniorów, dwukrotny medalista zimowej uniwersjady, delegat techniczny FIS. Syn Rafała Kota, byłego fizjoterapeuty reprezentacji Polski w skokach narciarskich oraz brat Macieja, także skoczka narciarskiego. Trener skoczkiń narciarskich w klubie AZS Zakopane.

  Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS – Fédération Internationale de Ski) – organizacja założona w 1924 roku, mająca za zadanie dbanie o rozwój narciarstwa na świecie, organizowanie zawodów, formalizowanie przepisów i precyzowanie zasad.Oberstdorf – uzdrowiskowa gmina targowa w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, w powiecie Oberallgäu. Leży w Alpach Algawskich, na wysokości 815 m n.p.m. Zamieszkana przez ok. 9,5 tys. osób. Znany ośrodek sportów zimowych (m.in. Turniej Czterech Skoczni).

  Trenował w klubie Start Krokiew Zakopane, a jego trenerem klubowym był Adam Celej. Karierę skoczka rozpoczął w 2000 roku. W Pucharze Kontynentalnym zadebiutował w sezonie 2007/2008. Wszystkie cztery starty w zawodach w tamtym sezonie ukończył poza czołową trzydziestką. Brał także udział w konkursach FIS Cup, gdzie raz wywalczył drugie miejsce i na koniec sezonu został sklasyfikowany na 19. pozycji. W sezonie 2008/2009 w zawodach FIS Cup w Harrachovie dwukrotnie zajął miejsce na podium. Wystąpił następnie w Pucharze Świata w Zakopanem i zajął 45. miejsce. Dwa tygodnie później zdobył pierwsze zimowe punkty PK na Wielkiej Krokwi (11. miejsce). W 2009 roku w Szczyrbskim Jeziorze podczas mistrzostw świata juniorów wywalczył brąz w rywalizacji drużynowej.

  Grzegorz Miętus (ur. 20 lutego 1993 w Zakopanem) – polski skoczek narciarski, reprezentant Klubu Sportowego Start Krokiew Zakopane, młodszy brat Krzysztofa Miętusa.Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské Pleso, niem. Tschirmer See, węg. Csorbató) – miejscowość u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji. Położone na południowym brzegu jeziora o tej samej nazwie Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské pleso – drugi człon małą literą w odróżnieniu od nazwy miejscowości) i otoczone lasem świerkowym, zniszczonym jednak bardzo przez huraganowy wiatr w 2004. Ośrodek turystyczny i sportów zimowych (duża skocznia narciarska – nieczynna K120 oraz normalna K90), na których w 1970 roku rozgrywano Mistrzostwa Świata w Skokach Narciarskich. Osada jest położona na wysokości 1315-1385 m n.p.m.

  Swój rekord życiowy w długości lotu narciarskiego ustanowił w styczniu 2010 na mamuciej skoczni w Oberstdorfie, wynosi on 182,5 m.

  18 lutego 2010 na skoczni na Kruczej Skale w Lubawce skoczył 96 metrów, czym ustanowił nowy oficjalny rekord obiektu.

  W sezonie 2010/2011 został zwycięzcą klasyfikacji generalnej Pucharu Jesieni w skokach narciarskich.

  Po zakończeniu sezonu 2014/2015 ogłosił zawieszenie sportowej kariery. W styczniu 2016 ponownie dwukrotnie wystartował w konkursach cyklu FIS Cup, zajmując 5. i 4. miejsce, jednocześnie będąc najwyżej sklasyfikowanym spośród Polaków. 6 i 7 lutego 2016 wziął udział w zawodach tej samej rangi rozgrywanych w Whistler, gdzie dwukrotnie odniósł zwycięstwo.

  Skocznia narciarska na Kruczej Skale – jedna z czterech skoczni normalnych w Polsce. Znajduje się w Lubawce na zboczu wzniesienia Krucza Skała w Górach Kamiennych (Górach Kruczych). Jej punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 85 metrze.Obecnie skocznia wymaga przebudowy z punktu K85 m i wielkości HS 94 na 95 m i HS 105 m która jest konieczna po zmianach przepisach FIS aby mogły sie odbywać zawody miedzynarodowe.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Jego ostatnim międzynarodowym występem był start w zimowej uniwersjadzie w lutym 2017 w mieście Ałmaty. Następnie rozpoczął pracę w roli trenera w klubie AZS Zakopane w roli trenera skoczkiń narciarskich. W sezonie 2017/2018 był także ekspertem skoków w telewizji Eurosport. W październiku 2018 został delegatem technicznym FIS oraz kandydował bezskutecznie z listy Koalicji Obywatelskiej do sejmiku małopolskiego. W listopadzie 2018 rozpoczął pracę jako ekspert stacji TVP i TVP Sport. W lipcu 2019 został natomiast wyłącznym ekspertem Eurosportu przy skokach narciarskich, kończąc tym samym współpracę z TVP.

  Andrzej Zapotoczny (ur. 16 października 1991) – polski skoczek narciarski, wychowanek klubu Start Krokiew Zakopane SMS Zn-e. Od 2007 roku startuje w zawodach FIS Cup. Kilkakrotnie zajął miejsce w najlepszej dziesiątce konkursu. W 2008 roku w Rovaniemi zadebiutował w Pucharze Kontynentalnym. Rok później po raz pierwszy wystąpił na mistrzostwach świata juniorów w Štrbskim Plesie, gdzie zdobył brązowy medal w rywalizacji drużynowej. W tym samym roku wywalczył złoto na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Wiśle. 22 stycznia 2010 w Zakopanem zadebiutował w Pucharze Świata.Stanisław Biela (ur. 2 kwietnia 1994) – polski narciarz klasyczny, reprezentant kraju w kombinacji norweskiej i skokach narciarskich, zawodnik klubu UKS Sołtysiane Stare Bystre. Drużynowy brązowy medalista zimowej uniwersjady z 2015 roku.

  | edytuj kod]

 • Drużynowo
 • 2009 Słowacja Szczyrbskie Jeziorobrązowy medal
 • | edytuj kod]

 • Indywidualnie
 • 2011 Turcja Erzurum – 13. miejsce (duża skocznia), 18. miejsce (normalna skocznia)
 • 2013 Włochy Predazzo – 34. miejsce (normalna skocznia), 23. miejsce (duża skocznia)
 • 2015 Słowacja Szczyrbskie Jezioro – 15. miejsce (normalna skocznia)
 • 2017 Kazachstan Ałmaty – 17. miejsce (normalna skocznia)
 • Drużynowo
 • 2011 Turcja Erzurumbrązowy medal
 • 2015 Słowacja Szczyrbskie Jeziorobrązowy medal
 • Koalicja Obywatelska (KO) – koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, powołana przed wyborami samorządowymi w 2018 (komitet nosił wówczas nazwę Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska), następnie w różnych formach kontynuowana (na wybory parlamentarne w 2019 komitet przyjął nazwę Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni). Szczyrk (niem. Schirk) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie bielskim. Miejscowość o charakterze turystyczno-wypoczynkowym.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Sejmik Województwa Małopolskiego – organ stanowiący i kontrolny samorządu województwa małopolskiego. Powołany w 1998 r.
  Predazzo – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Trydent położona w Dolinie Val di Fiemme.
  Ałmaty lub Ałma-Ata (kaz. Алматы, ros.: Алматы lub Алма-Ата) – największe miasto Kazachstanu, położone w południowo-wschodniej części kraju, na wysokości ok. 700 m n.p.m. u podnóża Zailijskiego Ałatau (Tienszan), w pobliżu granicy z Kirgistanem, stolica do 1998.
  Erzurum (orm. Կարին - Karin, gr. Θεοδοσιούπολις - Theodosiopolis) – miasto we wschodniej Turcji, na Wyżynie Armeńskiej, ośrodek administracyjny i stolica prowincji Erzurum. Według ostatniego spisu ludności miasto jest zamieszkiwane przez około 361 tysięcy mieszkańców. Miasto leży na płaskowyżu, na wysokości około 1950 m n.p.m. u podnóży Gór Pontyjskich.
  Limanowa – miasto w południowej Polsce w województwie małopolskim, powiecie limanowskim. Położone w Beskidzie Wyspowym (Pasmo Łososińskie) do 25 km na zachód od Nowego Sącza, w kotlinie górskiej u zbiegu potoków: Mordarka, Jabłoniec i Starowiejskiego, nad potokiem Sowlina (dopływem Łososiny).
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.