• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jakub I Cypryjski

  Przeczytaj także...
  Piotr I Cypryjski, Piotr I de Poitiers-Lusignan (ur. 9 października 1328, zm. 17 stycznia 1369) – król Cypru i tytularny król Jerozolimy od momentu abdykacji jego ojca w 1358 do swojej śmierci w 1369.Nikozja (gr. Λευκωσία, Lefkosía, tur. Lefkoşa) – stolica Cypru, a także Cypru Północnego, zarazem jego największe miasto.
  Ormiańskie Królestwo Cylicji (ormiański: Կիլիկիոյ Հայոց Թագաւորութիւն, Kilikio Hayots Tagavorutyun) znane również jako Armenia Mała, Armenia Cylicyjska, Nowa Armenia i Ormiańska Cylicja to nazwa państwa stworzonego i istniejącego w czasach średniowiecza przez Ormian, którzy w obawie przed Seldżukami przenosili się z właściwej Armenii do południowo-wschodniej części Azji Mniejszej. Jego centrum znajdowało się w Cylicji, na terenach dzisiejszej południowo-wschodniej Turcji.

  Jakub I Cypryjski, Jakub I de Poitiers-Lusignan (13349 września 1398) – król Cypru w latach 13821398. Był czwartym synem króla Hugona IV (trzecim z drugiego małżeństwa), a królem został po śmierci swojego bratanka – Piotra II.

  Po śmierci Hugona IV jego najstarszy syn – Gwidon, książę Galilei już nie żył, więc tron objął jego kolejny syn – Piotr I, który rządził przez 10 lat – aż został zamordowany. Wdowa po Piotrze I – Eleonora Aragońska z Gandii, aby pomścić śmierć męża poprosiła Genueńczyków by napadli na Cypr. Atak ten nastąpił w kwietniu 1373. Genueńczycy podbili Famagustę, aresztowali Piotra II razem z jego matką i zamordowali rycerzy, którzy wcześniej zamordowali Piotra I. Jakub walczył z najeźdźcami w Kyrenii, ale musiał opuścić wyspę w 1374. Zamieszkał na Rodos, gdzie został aresztowany razem z żoną przez Genueńczyków i zabrany do Genui.

  Meczet Selimiye w Nikozji – meczet w Nikozji wzniesiony pierwotnie jako gotycka katedra św. Zofii, miejsce koronacji królów Cypru.Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

  Po bezpotomnej śmierci Piotra II w 1382, cypryjski parlament zadecydował o przyznaniu korony Jakubowi. Ten musiał podpisać traktat pokojowy z Genueńczykami, którzy w końcu uwolnili go z niewoli w 1383. Jakub wrócił na Cypr, ale nie został tam zaakceptowany, opuścił więc wyspę. Wrócił ponownie w kwietniu 1385 i wtedy został przywitany bardzo entuzjastycznie. Został koronowany na króla Cypru w maju 1385 w Nikozji, w katedrze Mądrości Bożej, w 1389 został koronowany na króla Jerozolimy i w 1396 (po śmierci króla Leona VI w 1393) – na króla Małej Armenii.

  Famagusta (gr. Αμμόχωστος, tur. Gazimağusa lub Mağusa) – miasto we wschodniej tureckiej części Cypru, na nizinie Mesaria, nad zatoką Famagusta (Morze Śródziemne). Famagusta jest ośrodkiem administracyjnym dystryktu Famagusta. Zamieszkuje ją ok. 20 tys. mieszkańców (1999).Hugo IV Cypryjski, Hugo IV de Poitiers-Lusignan (ur. między 1293 a 1296 - zm. 10 października 1359) – król Cypru od 1324 do 1359 i tytularny król Jerozolimy jako Hugo II. Syn Gwidona z Lusignan (zm. 1303), konetabla Cypru i Eschiwy z Ibelinu, wnuk króla Hugona III. Hugo objął tron po swoim zmarłym wuju – Henryku Cypryjskim, co nastąpiło w 1324 roku.

  Małżeństwo i potomstwo[]

  Jakub poślubił w 1372 swoją rodaczkę Helvis Brunswick-Grubenhagen (córkę Filipa Brunszwickiego, konstabla Jerozolimy, oraz Helizji de Dampierre). Z tej okazji Jakub sam został konstablem Cypru. Para miała 12 dzieci:

 • Janusa, króla Cypru (13751432),
 • Filipa (zm. ok. 1430), konstabla Cypru,
 • Henryka (zm. 1426), tytularnego księcia Galilei,
 • Odona (zm. 1421), seneszala Jerozolimy,
 • Hugona (zm. 1442), regenta Cypru i kardynała arcybiskupa Nikozji,
 • Gwidona, konstabla Cypru,
 • córkę o nieznanym imieniu (zm. 1374),
 • Jacka (zm. ok. 1397),
 • Eschiwę (zm. po 1406),
 • Marię de Lusignan (13811404), od 1403 żonę Władysława Neapolitańskiego,
 • Agnieszkę (ok. 13821459), przełożoną w zakonie w Wunsdorf,
 • Izabelę, żonę Piotra, tytularnego hrabiego Trypolisu.
 • Piotr II Cypryjski, Piotr II de Poitiers-Lusignan (1354 lub 1357 – 13 października 1382) - znany jako Piotr Gruby, król Cypru od 17 stycznia 1369 do samej śmierci. Był synem króla Piotra I i jego drugiej żony - Eleonory Aragońskiej z Gandii.Galilea (hebr. הגליל, ha-Galil; arab. الجليل‎, Al-Dżalil; łac. Galilaea) – kraina historyczna w północnym Izraelu i w Palestynie, między Morzem Śródziemnym a rzeką Jordan.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".
  Regent – uprawniona osoba, sprawująca władzę w imieniu monarchy, gdy ten nie może wykonywać swoich obowiązków, np. z powodu małoletności, nieobecności w kraju lub poważnej choroby.
  Królestwo Cypru – feudalne państwo założone w średniowieczu na wyspie Cypr przez krzyżowców. W roku 1489 kupcy weneccy przejęli kontrolę nad Królestwem i zmusili jego ostatnią władczynię, Katarzynę Cornaro, do abdykacji, po której wyspa Cypr stała się kolonią Republiki Weneckiej.
  Hrabstwo Trypolisu – państwo założone przez krzyżowców podczas I wyprawy krzyżowej na terenie obecnego Libanu i Syrii.
  Rodos (gr. Ρόδος Rhódhos) – wyspa na Morzu Egejskim, o powierzchni 1,4 tys. km², największa w archipelagu Dodekanezu (Sporadów Południowych).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.