• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jakub Glazer

  Przeczytaj także...
  Teologia (gr. θεος, theos, „Bóg”, + λογος, logos, „nauka”) – dyscyplina wiedzy posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga. Klasycznie uznawana za dziedzinę naukową, także w Polsce znajduje się na liście dziedzin naukowych, ustalonej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Stanowi metodyczne studium prawd religijnych objawionych przez Boga, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum – wiara szukająca zrozumienia. Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. Według części autorów teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań zamiast na metodzie naukowej, czy paradygmatach naukowych. Polemikę z tymi zarzutami przedstawił m.in. papież Benedykt XVI w Wykładzie ratyzbońskim.Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku − neoromańska świątynia parafii rzymskokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku mieszcząca się przy placu św. Michała, potocznie zwana Farą.
  Przemyśl (łac. Praemislia, ros. Перемышль, ukr. Перемишль, niem. Prömsel) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone nad Sanem.

  Jakub Glazer (ur. 24 czerwca 1836 w Woli Jasienickiej, zm. 3 maja 1898 w Przemyślu) – duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy przemyski w latach 1887–1898.

  Wywodził się ze stanu chłopskiego. W 1854 zdał egzamin dojrzałości w C. K. Gimnazjum w Przemyślu. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu. Doktorat z teologii uzyskał w Wiedniu. Był wychowawcą i wykładowcą seminaryjnym, a także członkiem kapituły katedralnej. Opracował memoriał w kwestii ukraińskiej.

  Sanok. Dzieje miasta. Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka – monografia historyczna dotycząca dziejów miasta Sanoka.I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu - Szkoła ponadgimnazjalna w Przemyślu, założona w 1628.

  12 czerwca 1897 dokonał konsekracji kościoła Przemienienia Pańskiego w Sanoku.

  Jedna z ulic w Przemyślu nosi jego imię.

  Przypisy

  1. Sprawozdanie Dyrekcyi C. K. Gimnazyum w Przemyślu za rok szkolny 1894. Przemyśl: 1894, s. 123. [dostęp 2016-06-20].
  2. W. Sołtys, Życie religijne w mieście, W epoce autonomii galicyjskiej, [w:] F. Kiryk (red.), Sanok. Dzieje miasta, Kraków 1995, s. 443.

  Linki zewnętrzne[]

 • Jakub Glazer w bazie catholic-hierarchy.org (ang.) [dostęp 2012-07-04]
 • J. Szester: Krótki rys życia i cnót śp. ks. biskupa dr. Jakóba Glazera, sufragana przemyskiego, Lwów, 1899
 • Poświęcenie kościoła (konsekracja kościoła) (łac. dedicatio ecclesiae) – uroczyste poświęcenie nowo powstałej świątyni, zastrzeżone dla biskupa.Feliks Michał Kiryk (ur. 24 września 1933 w Bukowsku koło Sanoka) – prof. dr hab. em., historyk-mediewista, publicysta.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biskupi przemyscy – rzymskokatoliccy biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy diecezji (do 1992) i archidiecezji przemyskiej.
  Wola Jasienicka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, w gminie Jasienica Rosielna. Opasana jest na zewnątrz od zachodu i południa wałem wzgórz wchodzących w skład pasma Suchej Góry (wys. 591m). Najwyższe wzniesienie na tym terenie, należącym do Woli, to góra Połom o wysokości 455 m.
  Duchowieństwo, także kler (łac. clerus z gr. kléros) – część społeczeństwa danego państwa będąca kapłanami określonego kościoła.
  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.