• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jaktorów

  Przeczytaj także...
  Głaz narzutowy, eratyk, narzutniak (z łac. errare – błądzić) – fragment skały litej, przyniesiony przez lądolód.Województwo skierniewickie - województwo istniejące w latach 1975-1998. W 1999 zostało podzielone między województwo łódzkie a mazowieckie.
  Ziemia sochaczewska – jednostka terytorialna leżąca na Mazowszu, stanowiąca w latach 1476-1793 część województwa rawskiego. Główne miasto: Sochaczew.

  Jaktorówwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim, w gminie Jaktorów.

  Wieś królewska w dzierżawie Kaski w ziemi sochaczewskiej województwa rawskiego w 1792 roku.

  Historia[]

  Jaktorów leży nad Pisią Tuczną, był położony na skraju Puszczy Jaktorowskiej - ostatniej ostoi tura. Nad Pisią znajduje się pomnik ostatniej turzycy, która padła w 1627 - jest to głaz narzutowy o obwodzie 850 cm z napisem Tur - Bos primigenius Bojanus, przodek bydła domowego, przeżył na terenie rezerwatu Puszczy Jaktorowskiej do roku 1627.

  Andrzej Wach (ur. 1955 w Skierniewicach) – były prezes zarządu, były dyrektor generalny PKP S.A., równocześnie b. szef Grupy PKP. Mieszka w Jaktorowie pod Warszawą.Skuły – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim, w gminie Żabia Wola. Położona nad Pisia Tuczną.

  29 września 1944 w pobliżu wsi miała miejsce ostatnia bitwa żołnierzy Grupy AK „Kampinos”.

   Osobny artykuł: Bitwa pod Jaktorowem.

  Miejscowość jest siedzibą gminy Jaktorów. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia Jaktor — dawnego spolszczenia Hektora. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa skierniewickiego.

  Istnieje legenda inaczej tłumacząca pochodzenie nazwy miejscowości. Przed wieloma laty przez tereny Jaktorowa przejeżdżała kareta wioząca samego króla. Droga przebiegała bez większych komplikacji, i wtedy... Kareta wpadła w wielki rów, a król wypadł z niej prosto w błoto. Był tak zdziwiony, że krzyknął -Jakto rów?!- I od tej pory funkcjonuje nazwa składająca się z tych dwóch połączonych za sobą słów. W okresie okupacji niemieckiej powszechnie używaną nazwą miejscowości był "Bimbrówek".

  Kurhan – rodzaj mogiły, w kształcie kopca o kształcie stożkowatym lub zbliżonym do półkolistego, z elementami drewnianymi, drewniano-kamiennymi lub kamiennymi (zobacz dolmen), w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym lub ciałopalnym. Pomieszczenia grobowe, nieraz bardzo rozbudowane, mają zwykle konstrukcję kamienną bądź drewnianą, czasem są kute w litej skale.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Na północ od stacji kolejowej Jaktorów, wśród łąk, przy polnym dukcie do Izdebna znajdują się kurhany z III-IV w. Cmentarzysko składa się z dwóch kolistych nasypów, pod którymi odkryto kręgi kamienne.

  Szlaki piesze[]

 • szlak turystyczny żółty Grzegorzewice (stacja PKP) - Skuły/Bartoszówka - Kuklówka Zarzeczna i Radziejowicka - Jaktorów
 • Jaktorowianie[]

 • Andrzej Wach, b. prezes PKP S.A.
 • Zobacz też[]

 • Jaktorów-Kolonia
 • Przypisy

  1. Karol de Perthées, Mappa szczegulna woiewodztwa rawskiego, 1792
  2. Imiennik Ryszarda Ronczewskiego, Dziennik Bałtycki z dnia 24 września 2010 r.

  Linki zewnętrzne[]

 • Jaktorów w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom III (Haag – Kępy) z 1882 r.
 • Jaktorów w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom XV, cz. 1 (Abablewo – Januszowo) z 1900 r.
 • Pisia – rzeka w województwie mazowieckim na Równinie Łowicko-Błońskiej, prawy dopływ Bzury (uchodzi w Sochaczewie). Długość rzeki wynosi 58,5 km, a powierzchnia zlewni 501,4 km².Województwo rawskie leżało w zachodniej części Mazowsza. Jego stolicą była Rawa Mazowiecka. Powstało po inkorporacji do Korony Polskiej ziemi rawskiej i ziemi gostyńskiej w 1462 po śmierci Władysława II i Siemowita IV oraz inkorporacji ziemi sochaczewskiej w 1476 roku. Województwo istniało do 1793, kiedy po II rozbiorze znalazło się w granicach Królestwa Prus.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kuklówka Zarzeczna – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Radziejowice. Leży nad rzeką Pisią Tuczną.Rzeka początkowo zwana Petrykoską , potem Kuklówką a od roku 1533 Tuczną.
  Cmentarzysko to termin w archeologii oznaczający pozostałość po miejscu, gdzie ludność chowała swoich zmarłych (nazywane tak w odróżnieniu od dzisiejszych cmentarzy). Groby na cmentarzyskach mogą być np. szkieletowe lub ciałopalne- jamowe lub popielnicowe, płaskie lub kurhanowe.
  Grzegorzewice – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim, w gminie Żabia Wola, nad Pisią Gągoliną.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Hektor albo Jaktor — imię męskie (gr. Ἕκτωρ), pochodzące od ‘εκτωρ (hektor) — "mocno trzymający", które z kolei wywodzi się ze słowa εχω (echo), oznaczającego "posiadać, utrzymywać". Hektor był najdzielniejszym bohaterem trojańskim. Patronem tego imienia w Kościele katolickim jest św. Hektor, męczennik.
  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.