• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jakob Hlasek

  Przeczytaj także...
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  12 listopada jest 316. (w latach przestępnych 317.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 49 dni.

  Jakob Hlasek (ur. 12 listopada 1964 w Pradze) – szwajcarski tenisista pochodzenia czechosłowackiego, zwycięzca French Open 1992 w grze podwójnej, reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Jako zawodowy tenisista występował w latach 1983–1996.

  W grze pojedynczej wygrał 5 turniejów rangi ATP World Tour spośród 14 rozegranych finałów.

  Wielkoszlemowy turniej tenisowy French Open w 1992 rozegrano w dniach 25 maja - 7 czerwca, na kortach im. Rolanda Garrosa.David Dixie Adams (ur. 5 stycznia 1970 w Durbanie) – południowoafrykański tenisista, zwycięzca turniejów ATP World Tour w grze podwójnej, reprezentant w Pucharze Davisa.

  W grze podwójnej największym sukcesem Hlaska jest zwycięstwo w French Open razem z Markiem Rossetem w 1992 roku. Szwajcarzy pokonali w finale parę David AdamsAndriej Olchowski. W 1990 roku Szwajcar został mistrzem kończącego sezon turnieju ATP World Tour World Championships wspólnie z Guym Forgetem. Razem z Forgetem był finalistą French Open w 1996 roku. Łącznie w deblu Hlasek triumfował w 20 turniejach ATP World Tour, oraz uczestniczył w 15 finałach.

  XXIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1984 roku w Los Angeles w USA. W zawodach olimpijskich udział brało 6797 sportowców, z czego ponad 1/5 stanowiły kobiety. Igrzyska zostały zbojkotowane przez większość krajów socjalistycznych w ramach retorsji za bojkot poprzednich igrzysk w Moskwie przez większość krajów zachodnich.Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.

  W latach 1982–1996 Hlasek był także członkiem reprezentacji Szwajcarii w Pucharze Davisa. W 1992 roku Szwajcarzy doszli do finału, w którym ponieśli porażkę 3:1 ze Stanami Zjednoczonymi. Hlasek w reprezentacji zagrał łącznie 79 meczów, z których w 49 zwyciężył.

  Hlasek znajdował się w składzie Szwajcarii kiedy ta wygrała mistrzostwa świata drużyn w 1996.

  Andriej Olchowski, rus. Андрей Ольховский (ur. 15 kwietnia 1966 w Moskwie), rosyjski tenisista, który został zawodowcem w 1989. Reprezentował swoją ojczyznę na igrzyskach olimpijskich w Seulu w 1988 oraz na igrzyskach olimpijskich w Atlancie w 1996, gdzie osiągnął ćwierćfinał, w którym przegrał z Brazylijczykiem Fernando Meligeni. Wygrał dwa turnieje singlowe: w Kopenhadze (1993) i w Szanghaju (1996), 20 turniejów deblowych oraz French Open (1993) i Australian Open (1994) w rywalizacji mikstów.XXIV Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XXIV Olimpiady) odbyły się w 1988 roku w Seulu (Korea Południowa).

  Hlasek dwukrotnie zagrał na igrzyskach olimpijskich, w 1988 roku w Seulu oraz w 1992 roku w Barcelonie. W obu imprezach dochodził do 3 rundy gry pojedynczej. W deblu najdalej doszedł do ćwierćfinału wspólnie z Markiem Rossetem podczas turnieju w Barcelonie. W 1984 roku zagrał w turnieju pokazowym igrzysk olimpijskich w Los Angeles w singlu osiągając ćwierćfinał.

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.

  W rankingu gry pojedynczej najwyżej był na 7. miejscu (17 kwietnia 1989), a w klasyfikacji gry podwójnej na 4. pozycji (13 listopada 1989).

  Finały w turniejach ATP World Tour[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza (5–9)[ | edytuj kod]

  Gra podwójna (20–15)[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 20 października 2014].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 20 października 2014].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 20 października 2014].
 • Profil na stronie Sports-reference (ang.). sports-reference.com. [dostęp 20 października 2014].
 • Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.Marc Rosset (ur. 7 listopada 1970 w Genewie) tenisista szwajcarski, mistrz olimpijski, zwycięzca wielkoszlemowego French Open w grze podwójnej, reprezentant w Pucharze Davisa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Były to pierwsze igrzyska olimpijskie odbywające się w Hiszpanii.
  ATP World Tour Finals – doroczny turniej w tenisie ziemnym z udziałem 8 tenisistów i 8 par deblowych z czołówki rankingu ATP Race zamykający sezon rozgrywek męskich. Jest rozgrywany od 1970 roku. Obecnie turniej odbywa się w Londynie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.053 sek.