• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jak-4

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Jakowlew (ros. ОАО «Опытно-конструкторское бюро им. А. С. Яковлева») to rosyjskie (dawniej radzieckie) lotnicze biuro konstrukcyjne i przedsiębiorstwo przemysłu lotniczego. Zostało założone w 1934 roku przez Aleksandra Jakowlewa. W przedsiębiorstwie opracowano wiele typów samolotów o bardzo różnych zastosowaniach - od małych samolotów szkolnych do odrzutowców pasażerskich. W biurze skonstruowano ponad 200 typów samolotów - z czego 100 weszło do seryjnej produkcji. Siedziba firmy znajduje się w Moskwie nieopodal północnej części lotniska Chodynka.
  Samolot bombowy (bombowiec) – rodzaj samolotu wojskowego, którego podstawowym przeznaczeniem jest niszczenie obiektów naziemnych lub jednostek pływających nieprzyjaciela za pomocą bomb, ewentualnie pocisków rakietowych.

  Jak-4 (ros. Як-4) – taktyczny samolot bombowy i rozpoznawczy bliskiego zasięgu, powstały w biurze konstrukcyjnym Jakowlewa, z okresu II wojny światowej.

  Historia[ | edytuj kod]

  Samolot został skonstruowany przez A. S. Jakowlewa. Prototyp noszący oznaczenie samolot "22", został oblatany w styczniu 1939. Wszedł on do produkcji jako Jak-2 z silnikiem M-103. W tym samym roku zmieniono oznaczenie na Jak-4 i zmieniono silnik na M-105 o większej mocy. W latach 1940-1941 w zakładach nr 1 i 81 zbudowano 111 Jaków-2 i 90 Jaków-4. Jakowlew zapisał w swoich wspomnieniach, że wyprodukowano 600 samolotów. Jednak jak utrzymują inni nie była to prawda.

  Muzeum Lotnictwa Polskiego – muzeum w Krakowie zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, gromadzące eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Liczba eksponowanych obecnie statków powietrznych przekracza 200. Muzeum wydaje własne publikacje, organizuje imprezy o charakterze edukacyjnym. Jest też uczestnikiem i organizatorem konferencji poświęconych historii lotnictwa i muzealnictwu. Posiada również bibliotekę z ponad 30 tysiącami pozycji.Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.

  Służba[ | edytuj kod]

  Samoloty Jak-4 weszły na uzbrojenie jednostek lotniczych w 1940. Od pierwszych dni wojny operowały na Białorusi i Ukrainie. Eskadry wyposażone w te samoloty poniosły duże straty. W 1941 wstrzymano jego produkcję. Pozostałe maszyny były używane w jednostkach do zadań specjalnych.

  Konstrukcja[ | edytuj kod]

  Silnik WK-105PF (M-105) eksponowany w MLP w Krakowie.

  Wolnonośny średniopłat konstrukcji mieszanej z chowanym podwoziem. Kadłub trójdzielny, mieszanej konstrukcji: przód duralowy, część centralna drewniana integralnie połączona ze skrzydłem, część tylna kratownicowa spawana z rur stalowych, oprofilowana sklejką i płótnem. Płat dwudźwigarowy, nie dzielony, drewniany, kryty sklejką. Usterzenie podwójne konstrukcji metalowej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. A. Jakowlew, Cel żizni, Moskwa, 1973
  2. M. Sołonin, Na uspionych lotniskach

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Historia samolotu (ros.)
 • Plany Jaka-4 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.