Jadzia – polska komedia romantyczna z 1936 roku w reżyserii Mieczysława Krawicza, na podstawie scenariusza Karola Jarossego i Emanuela Szlechtera. W roli tytułowej wystąpiła Jadwiga Smosarska, największa gwiazda polskiego kina w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Bożydar Aleksander Żabczyński (ur. 24 lipca 1900 w Warszawie, zm. 31 maja 1958 w Warszawie) – polski aktor teatralny, estradowy, kabaretowy i filmowy. Jeden z najpopularniejszych polskich aktorów dwudziestolecia międzywojennego. Kapitan rezerwy artylerii przeciwlotniczej Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.Jadwiga Smosarska (ur. 23 września 1898 w Warszawie, zm. 1 listopada 1971 tamże) – polska aktorka teatralna i filmowa.
Obie mają na imię Jadzia, oprócz imienia łączy je również rakieta tenisowa. Jędruszewska jest mistrzynią kortów tenisowych, Maliczówna jest niezwykle charyzmatyczną właścicielką sklepu sportowego. Tymczasem trwa ostra walka między dwoma konkurującymi warszawskimi firmami, sprzedającymi sprzęt sportowy. Zbieżność imion i niedomówienia powodują, iż przedstawiciel rywalizującego sklepu sportowego Jan Oksza myli Jadzie. Stara się skłonić mistrzynię tenisa, by grała rakietą ich firmy, lecz Jan bierze początkowo Maliczównę za ową mistrzynię. Sam tymczasem podaje się za rzeźbiarza, swojego przyjaciela. Wśród gagów i licznych nieporozumień pomiędzy Jadzią Maliczówną i Janem Okszą kiełkuje uczucie, które ostatecznie łączy dwie zwaśnione firmy.
Janina Janecka, właśc. Janina Dobrzyńska (ur. 20 października 1893 w Łodzi, zm. 21 lutego 1938 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowaEmanuel Schlechter (Eman Schlechter, Olgierd Lech) (ur. 26 marca 1906 Lwów, zginął w 1943 w czasie likwidacji getta lwowskiego) – autor tekstów piosenek, z których wiele stało się wielkimi przebojami oraz scenarzysta. Polak pochodzenia żydowskiego.
Jadwiga Smosarska - Jadzia Maliczówna
Józef Orwid - Józef Malicz, ojciec Jadzi
Ziutek Kudła - Jurek Malicz, brat Jadzi
Mieczysława Ćwiklińska - prezesowa Oksza, matka Jana
Aleksander Żabczyński - Jan Oksza
Michał Znicz - Królik, dyrektor firmy Oksza
Wanda Zawiszanka - Jadzia Jędruszewska, mistrzyni tenisa
Stanisław Sielański - Feliks Wypych, majster firmy Malicz
Janina Janecka - Kunegunda, gospodyni Maliczów
Ludwik Liedtke - rzeźbiarz Tarski, przyjaciel Okszy
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Jadzia w bazie filmpolski.pl
Jadzia w bazie Filmoteki Narodowej „Nitrofilm”
Zdjęcia z filmu Jadzia w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka”
Jadzia w bazie Akademii Polskiego Filmu
Jadzia w bazie Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny – polska państwowa instytucja kultury zlokalizowana w Warszawie, jednostka budżetowa podlegająca Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z siedzibą w Warszawie. Powstała w kwietniu 1955. Do 1970 istniała pod nazwą Centralne Archiwum Filmowe, do 1987 jako Filmoteka Polska, a następnie jako Filmoteka Narodowa. Od 1 marca 2017, po połączeniu z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, pod obecną nazwą.
Warto wiedzieć że... beta
FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego.
Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
Uważam Rze Historia – miesięcznik wydawany w Warszawie od 12 kwietnia 2012 roku przez spółkę Presspublica. Redaktorem naczelnym był do listopada 2012 roku Paweł Lisicki, jego zastępcą (również do listopada 2012 r.) Piotr Zychowicz. Pierwszy numer pisma ukazał się w nakładzie 60 tys. egzemplarzy, ale z powodu nadspodziewanie dużego zainteresowania wydawca dodrukował dodatkowe 59 tys. Trzeci numer miesięcznika ukazał się w nakładzie 143 tys. egz. Do listopada 2012 roku w piśmie publikowali m.in. Timothy Snyder, Wiktor Suworow, Ian Kershaw, Adam Zamoyski, Bogdan Musiał, Andrzej Paczkowski, Piotr Gontarczyk, Sławomir Cenckiewicz, Rafał Ziemkiewicz, Bronisław Wildstein, Ewa Siemaszko, Antoni Dudek i inni.Ostatni numer ze starą redakcją wyszedł w styczniu 2013 roku. Dziś publikują A.Talaga, J. Borkowicz i inni. Od zmiany redaktora naczelnego przez 3 numery (lutowy, marcowy i kwietniowy 2013) był A Talaga. Od numeru majowego jest nim J. Borkowicz. Cena miesięcznika wynosi 6,90 zł. Miesięcznik posiada reprodukcje starych fotografii i obrazów oraz litografie i mapy. Tematy główne dotąd wydanych numerów to:
Mieczysław Krawicz (ur. 1893, zm. wrzesień 1944 w Warszawie) - polski reżyser filmowy, scenograf , kierownik produkcji. Był jednym z najbardziej wszechstronnych twórców w okresie międzywojennym.
Mieczysława Ćwiklińska, właściwie Mieczysława Trapszo, pseudonim Gryf, Lińska (ur. 1 stycznia 1879 w Lublinie, zm. 28 lipca 1972 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, śpiewaczka (sopran).