• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jadwiga Klimaszewska

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Toruniu (miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Toruniu na Bielanach). Częścią Uniwersytetu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Uniwersytet prowadzi działalność w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wydziały i inne jednostki organizacyjne Uniwersytetu zlokalizowane w jednym z tych miast mogą prowadzić swą działalność także w drugim z nich. Uniwersytet posiada wydział zamiejscowy w Grudziądzu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK w Grudziądzu), gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach, oraz we Włocławku (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku), gdzie kształci się studentów na kierunku teologicznym. UMK prowadzi także stację badawczą na Spitsbergenie. Uniwersytet kieruje też Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Jadwiga Klimaszewska (ur. 11 stycznia 1910 w Stanisławowie, zm. 22 października 2006) – polski etnograf, honorowy Członek Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, profesor nadzwyczajny.

  22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.Iwano-Frankiwsk, hist. Stanisławów (ukr. Івано-Франківськ, ros. Ивано-Франковск; do 1962 Stanisławów, ukr. Станіслав lub Станіславів; jid. סטאַניסלעװ, Stanislew) – miasto obwodowe w zachodniej Ukrainie, ok. 222 tys. mieszkańców (2008), prawa miejskie od 1662, dawna rezydencja magnaterii polskiej.

  W 1930 roku została asystentką w Katedrze Etnografii Słowian UJ, kierowanej przez prof. Kazimierza Moszyńskiego. W latach 1936-39 pracowała na Uniwersytecie Wileńskim. Podczas okupacji hitlerowskiej aktywnie działała w Obywatelskim Komitecie Pomocy, w RGO i PCK na terenie Krakowa i okolic. W lutym 1945 roku podjęła pracę asystenta UJ, uzyskując w roku 1947 stopień doktora filozofii w zakresie etnografii. Po śmierci prof. K. Moszyńskiego w 1959 roku przez półtora roku pełniła obowiązki kierownika Katedry. W roku 1963 przeniosła się do Torunia, gdzie objęła Katedrę Etnografii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W 1968 roku otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego nauk humanistycznych, a w 1972 powróciła na Uniwersytet Jagielloński, zostając w 1973 kierownikiem Katedry Etnografii, którą to funkcję pełniła nieprzerwanie aż do przejścia na emeryturę. Wybitna znawczyni kultury ludowej narodów słowiańskich i specjalistka w zakresie atlasów etnograficznych.

  Kazimierz Moszyński (ur. 5 marca 1887 r. w Warszawie, zm. 30 marca 1959 r. w Krakowie) – polski etnograf, etnolog, slawista. Brat Wacława.Uniwersytet Wileński (lit. Vilniaus universitetas) – państwowy uniwersytet w Wilnie, założony w 1579 przez króla Polski Stefana Batorego jako Akademia i Uniwersytet Wileński, w okresie II Rzeczypospolitej w latach 1919–1939 Uniwersytet Stefana Batorego; trzeci najstarszy uniwersytet na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej, współcześnie nazwę tę nosi największy uniwersytet litewski.

  Nagrody i odznaczenia[]

 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1975)
 • Medal Komisji Edukacji Narodowej (1979)
 • Wybrane publikacje[]

 • Zakazy magiczne związane z rokiem obrzędowym w Polsce, "Etnografia Polska", 1961, t. 4, ss. 109-140.
 • Funkcje obrzędów i zwyczajów w chłopskiej kulturze tradycyjnej i współczesnej, [w:] Zmiany kultury chłopskiej, Wrocław 1973, ss. 135-149.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.