• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jadis

  Przeczytaj także...
  Magia, czary, czarostwo – ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i czynności.Książę Kaspian (ang. Prince Caspian) – drugi tom z cyklu Opowieści z Narnii autorstwa brytyjskiego pisarza C.S. Lewisa, opublikowany w 1951 roku. Książka została zekranizowana, światowa premiera miała miejsce 16 maja 2008 roku, w polskich kinach film pojawił się 30 maja.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Jadis (z języka perskiego czarownica), zwana Białą Czarownicą – postać fikcyjna, stworzona przez C.S. Lewisa w cyklu książek Opowieści z Narnii. Określenie „Biała Czarownica” wiąże się z jej bardzo bladą skórą.

  Pochodziła pierwotnie z równoległego świata Charn. Według pana Bobra pochodzi częściowo od Dżinów i Olbrzymów. Podczas walki o władzę doprowadziła do zagłady swój świat poprzez wypowiedzenie Żałosnego Słowa, sama przechodzi w stan uśpienia magicznego, z którego wybudza ją Digory, który mimo usilnych próśb koleżanki Poli, decyduje się uderzyć w magiczny dzwon młotkiem. Cesarzowa dostaje się z nimi do Lasu Między Światami (gdzie opuszczają ją siły), a następnie do Londynu, gdzie z wujem Andrzejem wyrusza na podbój naszego świata. Szybko przekonuje się, że jej magia nie działa w naszym świecie, ale mimo to sieje spustoszenie swoją ogromną siłą, przez swoje uczynki uzyskuje miano cesarzowej Colney Hatch (nazwa szpitalu dla umysłowo chorych w Londynie), dzieci przy użyciu magicznych pierścieni przenoszą ją do Lasu z ich wujem, dorożkarzem i jego koniem, a następnie przechodzą do „pustego” świata, w którym obserwują powstawanie Narnii, tworzonej przez Aslana. Jadis nie mogąc znieść tego widoku ucieka między drzewa, wcześniej nieświadomie „zasadzając” latarnię. Następnie dostaje się do Ogrodu na Wzgórzu i zjada jabłko z drzewa życia. Próbuje też nieskutecznie zmanipulować dziećmi, przysłanymi po jabłko przez Aslana. Przez zjedzenie jabłka staje się nieśmiertelna, ale od tej pory nienawidzi tego drzewa, stąd Drzewo Opieki mogło skutecznie chronić przez pewien czas Narnię.

  Narnia – fantastyczny świat stworzony przez brytyjskiego pisarza C. S. Lewisa, w którym rozgrywa się akcja jego powieści z cyklu Opowieści z Narnii. Świat ten zawdzięcza swoją nazwę znajdującej się w nim krainie Narnii, wokół której w głównej mierze toczą się opowieści.Jabłko – jadalny, kulisty owoc jabłoni o soczystym i chrupkim miąższu, spożywany na surowo, a także po obróbce kulinarnej.

  Po wielu wiekach Jadis opanowuje Narnię, zamieniając ją w lodowatą krainę, w której sieje terror. Panicznie boi się przepowiedni o Czterech Tronach w Ker-Paravel, stąd za wszelką cenę próbuje nie dopuścić do jej wypełnienia, co jest treścią pierwszej części Opowieści. Zostaje jednak pokonana przez Aslana.

  Opowieści z Narnii (ang. The Chronicles of Narnia, w Polsce znane czasem jako Kroniki Narnii) – cykl siedmiu powieści fantasy napisanych przez C.S. Lewisa. Uważany za klasykę literatury dziecięcej oraz najlepszą pracę autora, sprzedał się w ponad stu dwudziestu milionach egzemplarzy w czterdziestu jeden językach. Napisany przez Lewisa pomiędzy rokiem 1949 a 1954 i zilustrowany przez Pauline Baynes, został kilkukrotnie zaadaptowany, częściowo lub w całości, na potrzeby radia, telewizji, teatru i kina. Oprócz dużej liczby motywów chrześcijańskich, cykl zapożycza postaci i idee z mitologii greckiej oraz rzymskiej, jak również z tradycyjnych baśni brytyjskich i irlandzkich.Ker-Paravel (Cair Paravel) – królewska stolica Narnii, a raczej zamek, w którym zasiadała czwórka władców Narnii; Piotr Pevensie, Zuzanna Pevensie, Łucja Pevensie i Edmund Pevensie, a potem wszyscy królowie Narnii od Kaspiana X do upadku królestwa.

  Staraniami wilkołaka, Czarownicy i karła zdrajcy, za czasów walki Kaspiana X z Mirazem, na Kopcu Aslana dochodzi do wywołania ducha Jadis i nieudanej próby jej wskrzeszenia.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Clive Staples "Jack" Lewis (ur. 29 listopada 1898 w Belfaście, zm. 22 listopada 1963 w Oksfordzie) – brytyjski pisarz, historyk, filozof i teolog, członek grupy Inklingów. Stworzył cykl fantasy pt. "Opowieści z Narnii" (The Chronicles of Narnia, 1950-1956, pierwsze wyd. polskie 1985-1989). Znany jest również z esejów religijno-filozoficznych.
  Andrzej – imię męskie pochodzenia greckiego. Pochodzi od greckiego imienia będącego zdrobnieniem od imion złożonych zawierających wyraz aner – "człowiek, mężczyzna, taki jak mężczyzna" (inne źródło tłumaczy je też jako: "dzielny, mężny"). Pierwotny grecki Andréas, poprzez łacińskie imię Andreas, rozwinął się w języku polskim w imię Andrzej. Nosił je jeden z apostołów. Imię występuje także w Biblii.
  Aslan – fikcyjna postać z cyklu powieściowego Opowieści z Narnii C. S. Lewisa, tytułowy lew z części pierwszej sagi – Lew, czarownica i stara szafa.
  Przez starożytny Iran należy rozumieć nie terytorium tożsame z dzisiejszym Iranem, ale tzw. Wielki Iran, wyodrębniany ze względu na wspólnotę kulturową i historyczną, a w starożytności przede wszystkim językową. W tej epoce obejmował on oprócz dzisiejszego Iranu także Azję Środkową po Syr-Darię, stepy dzisiejszej południowej Rosji i Ukrainy zamieszkane od VIII/VII wieku p.n.e. przez irańskich koczowników oraz zachodni i środkowy Afganistan łącznie z pakistańską częścią Beludżystanu. Należy jednak tutaj zauważyć że mieszkający na terenie Ukrainy Scytowie i Sarmaci znaleźli się już w V wieku p.n.e. pod silnym wpływem kultury greckiej i zaangażowani w sprawy europejskie zaczęli mieć odrębną od reszty Irańczyków historię.
  Dżinny (arab. جن) – demony i duchy powstałe z czystego ognia bez dymu (w niektórych wersjach wierzeń z czystego płomienia oraz obłoku pary), które posiadają nadnaturalną potęgę i są niewidzialne, mogą jednak przyjmować dowolną postać (człowieka, zwierzęcia lub potwora). Utożsamiały one wrogie człowiekowi siły natury. Uważano ich za mieszkańców pustyni. Wiara w dżinny stanowiła bardzo istotny składnik religii Arabów w okresie przed islamem.
  Lew, czarownica i stara szafa (ang. The Lion, the Witch and the Wardrobe) – powieść fantasy autorstwa C.S. Lewisa, wydana w 1950 roku. Książka, umiejscowiona w latach 40. ubiegłego wieku, jest pierwszą opublikowaną i zarazem najbardziej znaną częścią cyklu. Pomimo że pojawiła się jako pierwsza, jest drugą powieścią po Siostrzeńcu czarodzieja według chronologicznego porządku serii. Magazyn Time umieścił ją na liście stu najlepszych powieści anglojęzycznych w latach 1923-2005.

  Reklama