• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jade Thirlwall

  Przeczytaj także...
  I Want to Hold Your Hand – piosenka zespołu The Beatles, nagrana w 1963 roku. Przypisuje się ją duetowi: Paul McCartney i John Lennon.Tyne and Wear – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie North East England, położone nad ujściami rzek Tyne i Wear do Morza Północnego. Hrabstwo, obejmujące aglomerację miasta Newcastle upon Tyne, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Northumberland i Durham.
  South Shields - miasto w Wielkiej Brytanii (północno-wschodnia Anglia), w hrabstwie Tyne and Wear, przy ujściu rzeki Tyne do Morza Północnego, w zespole miejskim Newcastle upon Tyne; 83 tys. mieszkańców (2006); ośrodek eksploatacji węgla kamiennego; przemysł stoczniowy, maszynowy, metalowy, chemiczny; port handlowy (eksport węgla). Miejsce urodzenia brytyjskiego reżysera Ridleya Scotta.

  Jade Amelia Thirlwall (ur. 26 grudnia 1992) – brytyjska piosenkarka i autorka tekstów, znana z bycia członkinią zespołu Little mix.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się 26 grudnia 1992 i wychowała w osadzie Laygate w South Shields w Tyne and Wear. Jest córką Jamesa Thirlwalla i Normy Badwi i ponadto ma starszego brata, który nazywa się Karl Thirlwall. Ma korzenie angielskie, egipskie i jemeńskie. Studiowała na uniwersytecie w South Tyneside. Jako nastolatka cierpiała na anoreksję.

  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.Little Mix (wcześniej Rhythmix) – brytyjski girlsband utworzony w 2011 roku, w którego skład wchodzą cztery wokalistki: Leigh-Anne Pinnock, Jesy Nelson, Jade Thirlwall i Perrie Edwards.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Wzięła udział w przesłuchaniach do programu The X Factor w 2008 i 2010 roku, jednak nie udało jej się wyjść poza etap bootcampu. Wróciła w 2011 roku, wykonując piosenkę „I Want to Hold Your HandThe Beatles. Zagłosowano 4 razy na tak, dzięki czemu tym razem przeszła przez etap bootcampu. Wraz z Leigh-Anne Pinnock miała stworzyć duet o nazwie „Orion”, a Perrie Edwards i Jesy Nelson inną grupę o nazwie „Faux Pas”. Zostały później połączone w czteroosobowy zespół Rhythmix, jednak 28 października 2011 ogłoszono, że nowa nazwa grupy będzie brzmiała Little Mix. 11 grudnia 2011 Little mix zostało pierwszym zespołem, który wygrał program.

  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Leigh-Anne Pinnock (ur. 4 października 1991) – angielska piosenkarka i autorka tekstów, członkini zespołu Little mix.

  Wraz z zespołem wydała pięć albumów: DNA (2012), Salute (2013), Get Weird (2015), Glory Days (2016) i LM5 (2018), a szósty zatytułowany Confetti ukazał się w listopadzie 2020. Była gościem w roli jurora w odcinku „Girl Group Battle Royale” programu RuPaul’s Drag Race UK 31 października 2019. W maju 2020 ogłoszono, że będzie prowadzącą programu Served! stacji MTV.

  Get Weird – trzeci album studyjny brytyjskiego girlsbandu Little Mix, wydany 6 listopada 2015 roku nakładem wytwórni Syco Music i Columbia Records. Partia Pracy (ang. Labour Party, LP), potocznie laburzyści – brytyjska socjaldemokratyczna partia polityczna powstała w lutym 1900 r. ze zjednoczenia Niezależnej Partii Pracy, Towarzystwa Fabiańskiego i Federacji Socjaldemokratycznej; do 1906 roku pod nazwą Komitet Przedstawicielstwa Robotniczego (Labour Representation Comitee).

  Działalność biznesowa[ | edytuj kod]

  W listopadzie 2019 otworzyła swój własny bar koktajlowy, Red Door, w South Shields, którego nazwa została zmieniona na Arbeia w lutym 2020. W marcu 2020 r. obok Arbei powstał jej nowy klub nocny – Industry.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W 2012 roku zaczęła spotykać się z Samem Craske z zespołu Diversity. Para rozstała się w 2014 roku. W 2016 roku potwierdzono, że jest w związku z Jedem Elliott z The Struts, jednak rozstali się w lipcu 2019.

  Jest sojuszniczką społeczności LGBT. W maju 2018 podczas Stonewall Youth Awards mówiła o tym, co to znaczy być sojusznikiem i zachęcała artystów do tego samego. W sierpniu 2018 wzięła udział w Manchester Pride wraz z organizacją LGBT Stonewall, dołączając do 50 młodych osób LGBT na czele parady. W 2019 roku wraz z Michelle Visage zebrała ₤10. 000 dla Mermaids UK. W wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii w 2019 poparła Partię Pracy. W 2019 roku wraz z innymi brytyjskimi gwiazdami, wspięła się na górę Kilimandżaro, aby zebrać fundusze na Dzień Czerwonego Nosa Comic Relief.

  Jadłowstręt psychiczny (anoreksja z grec. anorexia nervosa – an – brak, pozbawienie, orexis – apetyt) – zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej przez osobę chorą. Obraz własnego ciała jest zaburzony; występują objawy dysmorfofobii. Lęk przybiera postać uporczywej idei nadwartościowej, w związku z czym pacjent wyznacza sobie niski limit wagi. Największe zagrożenie zachorowaniem dotyczy wieku między 14 a 18 rokiem życia. Po raz pierwszy opisał to zaburzenie w XVII wieku Richard Morton.Społeczność LGBT – grupa społeczna, do której należą osoby określające siebie jako mniejszości seksualne: lesbijki, geje, biseksualiści i transseksualiści, w języku angielskim określana też wymiennie jako gay community lub LGBT community. W pojęciu szerszym niektórzy badacze w ostatnich latach używają tego terminu dla określenia także innych osób o nienormatywnej seksualności.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Little Mix families: Meet Perrie, Jade, Leigh-Anne & Jesy’s parents & siblings, Capital, 8 kwietnia 2020 (ang.).
  2. Marwa Hamad, Little Mix want to make their mark, gulfnews.com, 27 listopada 2013 (ang.).
  3. Ruth Lawson, Teachers back X Factor’s Jade and Perrie, ChronicleLive, 10 października 2011.
  4. Little Mix’s Jade Thirlwall on anorexia: 'How I recovered from an eating disorder’, „CBBC Newsround”, 11 sierpnia 2019 (ang.).
  5. Jade Thirlwall And Little Mix, www.listal.com [dostęp 2020-09-19].
  6. X Factor girl band Rhythmix are renamed Little Mix, BBC Newsbeat, 28 października 2011 (ang.).
  7. Little Mix claim X Factor crown, „BBC News”, 11 grudnia 2011 (ang.).
  8. Little Mix’s new album ‘Confetti’: Release date, tracklist & all the details, Capital, 17 września 2020 (ang.).
  9. Every guest judge appearing on RuPaul’s Drag Race UK, Capital, 7 listopada 2019 (ang.).
  10. You are invited to dinner! Join @LittleMix 's Jade Thirlwall as she competes to cook up some eleganza realness with her superstar drag queen friends 💋💁🏻♀️, Twitter [dostęp 2020-09-19] (pol.).
  11. Kelly McFarland, Little Mix’s Jade Thirlwall will open her own cocktail bar, Fuzzable, 22 października 2019 (ang.).
  12. Kevin Clark, New name for Little Mix star Jade Thirlwall’s South Shields bar Red Door, www.shieldsgazette.com, 4 lutego 2020 (ang.).
  13. Faye Dixon, Little Mix star Jade Thirlwall’s South Shields bar to expand with new nightclub next door, www.shieldsgazette.com, 18 lutego 2020 (ang.).
  14. Shelby Stivale, A Complete Guide To The Little Mix Ladies’ Love Lives, J-14, 10 lipca 2020 (ang.).
  15. Jade Thirlwall Showed Again Just How Much She Cares About Being An LGBT Ally, Capital, 8 maja 2018 (ang.).
  16. Jade Thirlwall attends Stonewall Youth event at Manchester Pride, Stonewall, 4 września 2018 (ang.).
  17. Keiran Southern, Little Mix’s Jade Thirlwall announces support for Labour, independent, 12 grudnia 2019 (ang.).
  18. Debra Fox, Little Mix star Jade Thirlwall suffers altitude sickness on Kilimanjaro climb for Comic Relief, www.shieldsgazette.com, 27 lutego 2019 (ang.).
  LM5 – piąty album studyjny żeńskiego zespołu brytyjskiego Little Mix, wydany 16 listopada 2018 roku przez wytwórnię RCA Records oraz Columbia Records. Jest to pierwszy materiał grupy od dwóch lat po wydaniu poprzedniego krążka, Glory Days, pokrytego do dziś trzykrotną platyną przez Brytyjski Przemysł Fonograficzny. Okładka płyty, jej tytuł i data zostały ujawnione na oficjalnych kontach portali społecznościowych formacji 15 października br., natomiast lista utworów dwa dni później. Album jest dostępny w wersji standardowej, zawierającej po czternaście piosenek, a w wersji deluxe i osobno dołączonej z książką z podpisami członków – osiemnaście. W serwisie Instagram grupa ujawniła decyzję nazwy krążka, gdyż "kochają one, kiedy ich fani przez lata nazywali różnie ery". MTV (skrót od Music Television) to najpopularniejsza stacja muzyczna na świecie, należąca obecnie do MTV Networks, wchodzącej w skład Viacomu. Stację odbierać można za pośrednictwem telewizji satelitarnych i naziemnych oraz sieci kablowych.
  Warto wiedzieć że... beta

  The X Factor – międzynarodowy format telewizyjny typu talent show, oparty na licencji brytyjskiej stacji telewizyjnej BBC Worldwide. Zadebiutował we wrześniu 2004 na kanale BBC One, również pod nazwą The X Factor.
  South Tyneside jest dystryktem położonym w hrabstwie metropolitarnym Tyne and Wear w północnej Anglii, którego ludność wynosi 151,6 tys. mieszkańców (VI 2008). Siedzibą dystryktu pozostaje miasto South Shields. Okręg graniczy z miastami Newcastle upon Tyne i Gateshead na zachodzie, Sunderland na południu i North Tyneside na północy. Na wschodzie naturalną granicę tworzy Morze Północne. Ważniejszymi miejscowościami w dystrykcie są Cleadon, Hebburn, Jarrow, The Boldons i Whitburn.
  Jemen (arab. اليمن Al-Jaman), Republika Jemeńska (arab. الجمهوريّة اليمنية Al-Dżumhurijja al-Jamanijja) – państwo położone w południowo-zachodniej Azji na Półwyspie Arabskim, oraz na archipelagu Sokotra we wschodniej Afryce. Jemen graniczy od północy z Arabią Saudyjską, a od wschodu z Omanem. Od południa ma dostęp do Morza Arabskiego i Zatoki Adeńskiej, a od zachodu Morza Czerwonego. Stolicą i jednocześnie największym miastem Jemenu jest Sana. Innymi ważniejszymi miastami są: Aden, Ta’izz, Al-Hudajda oraz Al-Mukalla. Jemen należy do Ligi Państw Arabskich.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Comic Relief - brytyjska organizacja charytatywna finansująca i organizująca szereg projektów mających na celu niesienie szeroko rozumianej pomocy potrzebującym w Wielkiej Brytanii i Afryce.
  Salute – drugi album studyjny brytyjskiego girlsbandu Little Mix, wydany 8 listopada 2013 roku przez wytwórnie Syco Music i Columbia Records.
  Jessica Louise Nelson (ur. 14 czerwca 1991) – angielska piosenkarka i była członkini brytyjskiej grupy Little Mix. Grupa powstała w ósmej serii The X Factor w 2011 roku i jako pierwszy zespół wygrała konkurs. Od debiutu dziewczęcy zespół sprzedał ponad 50 milionów płyt na całym świecie, co plasuje je w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się girlsbandów wszechczasów. W 2019 roku Nelson zaprezentowała swój film dokumentalny powstały we współpracy z BBC Three, w którym opowiedziała o swoich doświadczeniach z obrazem ciała i zastraszaniem w Internecie, zatytułowany Jesy Nelson: Odd One Out, który zdobył nagrodę Factual Entertainment Award na 25. National Television Awards. 14 grudnia 2020 roku zdecydowała się opuścić grupę z powodów związanych ze zdrowiem psychicznym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.769 sek.