• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jacopo Sansovino

  Przeczytaj także...
  Andrea Sansovino, właśc. Andrea Contucci (ur. ok. 1467 w Monte San Savino, zm. w 1529 tamże) – włoski rzeźbiarz i architekt.Michelangelo Buonarroti (Michał Anioł, Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni; ur. 6 marca 1475 w Caprese, prowincji Toskanii we Włoszech, zm. 18 lutego 1564 w Rzymie) – włoski malarz, rzeźbiarz, poeta i architekt epoki Odrodzenia.
  2 lipca jest 183. (w latach przestępnych 184.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 182 dni. Jest to środkowy dzień roku zwyczajnego. O godzinie 12.00 tego dnia mija połowa roku.
  Portret Jacopo Sansovino autorstwa Tintoretta
  Loggetta w Wenecji

  Jacopo Sansovino (ur. 2 lipca 1486, zm. 27 listopada 1570) - włoski rzeźbiarz i architekt doby manieryzmu.

  Biografia[]

  Początkowo terminował u rzeźbiarza Andrea Sansovino (stąd jego nazwisko). W 1505/1506 r. wraz z Giuliano da Sangallo udał się do Rzymu, gdzie prawdopodobnie poznał Donato Bramante, który właśnie w tym czasie na zlecenie Juliusza II rozpoczynał realizację projektu przebudowy Bazyliki Św. Piotra w Rzymie. Bramante wywarł duży wpływ na twórczość Sansovina. Po 1506 r. przez 20 lat pracował głównie we Florencji i w Rzymie. W 1527 r., po wybuchu Sacco di Roma Sansovino zbiegł do Wenecji, gdzie przebywał do końca swoich dni. W 1529 r. został mianowany głównym architektem Wenecji, funkcję tę sprawował ok. 40 lat. W dziełach architektonicznych i rzeźbiarskich Jacopo Sansovina są widoczne silne wpływy Michała Anioła.

  Manieryzm – termin, jakim określa się zjawiska w sztuce europejskiej XVI wieku. Dyskusyjny pozostaje zarówno sam termin, jak i jego zakres oraz geneza zjawiska nim określanego. Najogólniej poprzez pojęcie to rozumie się styl, występujący w okresie od ok. 1520 do końca XVI wieku i charakteryzujący się dążeniem do doskonałości formalnej i technicznej dzieła, a także wysubtelnieniem, wyrafinowaniem, wykwintnością i swobodą form.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Dzieła[]

  Architektura[]

 • Biblioteka Marciana w Wenecji (pocz. bud. 1537 r.)
 • Mennica La Zecca w Wenecji (pocz. bud. 1537 r.)
 • Loggetta w Wenecji (pocz. bud. 1537 r.)
 • Palazzo Corner w Wenecji (pocz. bud. 1537 r. lub 1545 r.)
 • Rzeźba[]

 • Mars i Neptun w Pałacu Dożów w Wenecji (czas powst. ostatnie lata działalności Sansovina)
 • Alegoria Zbawienia w bazylice Św. Marka (1546 r./65 r.) - płaskorzeźba
 • Bachus w Muzeum Narodowym w Bargello we Florencji (1511 r./18 r.)
 • Nagrobek Antonio Orso i kardynała Giovaniego Michel w Rzymie
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Juliusz II (łac. Iulius II, właśc. Giuliano della Rovere; ur. 5 grudnia 1443 w Albisoli, zm. 21 lutego 1513 w Rzymie) – papież w okresie od 1 listopada 1503 do 21 lutego 1513.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dionizos (także Bakchos, Bachus, gr. Διώνυσος Diṓnysos, Διόνυσος Diónysos, Βάκχος Bákchos, łac. Dionysus, Bacchus) – w mitologii greckiej bóg dzikiej natury, winnej latorośli i wina, reprezentujący jego upajający i dobroczynny wpływ. Syn Zeusa i śmiertelniczki Semele. Jego kult przywędrował do Grecji ze Wschodu, z Tracji, około VI wieku p.n.e, choć jego imię pojawia się na mykeńskich zabytkach z XIV-XIII w. p.n.e., wśród innych bogówa. Na cześć Dionizosa odbywały się Dionizje, jego kult sprawowały bachantki, które organizowały ekstatyczne misteria.
  Donato Bramante, właściwie Donato di Angelo del Pasciuccio (ur. 1444 w Monte Asrualdo, zm. 11 marca 1514 w Rzymie) – architekt i malarz włoski.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  Bazylika św. Piotra na Watykanie (wł. Basilica Papale di San Pietro in Vaticano) – zbudowana w latach 1506-1626 rzymskokatolicka bazylika na placu św. Piotra na Watykanie. Jedna z czterech bazylik większych Rzymu oraz jedna z wielu bazylik papieskich (dawniej patriarchalnych).
  Sacco di Roma (wł.) – zdobycie i złupienie Rzymu dniach 6–14 maja 1527 roku przez niemiecko-hiszpańskie wojska Karola V podczas wojny z Francją, papieżem Klemensem VII oraz miastami włoskimi (liga w Cognac 1526); barbarzyńskie zniszczenie miasta położyło kres epoce odrodzenia w Rzymie.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.