• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jacopo Palma starszy

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).
  Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP) – muzeum sztuki w Poznaniu, narodowa instytucja kultury, założone w 1919 jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu, od 1950 nosi obecną nazwę; wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 80) w 2005.

  Jacopo Palma zwany il Vecchio (starszy) (ur. 1480 w Serinalata koło Bergamo - zm. 30 lipca 1528 w Wenecji), włoski malarz, przedstawiciel szkoły weneckiej.

  Diana i Callisto - Palma Vecchio, Kunsthistorisches Museum

  Prawdopodobnie jego prawdziwe nazwisko brzmiało Jacopo Negretti, Jacopo Palma lub Jacopo Nigretti. Zyskał przydomek il Vecchio (starszy) dla odróżnienia od jego bratanka Jacopo Palmy młodszego (Jacopo Palma il Giovane).

  Jego znanym dziełem jest tryptyk ołtarzowy w kościele Santa Maria Formosa w Wenecji. Kształcił się pod kierunkiem Giovanniego Belliniego, a w jego twórczości widoczne są wpływy Giorgione'a i Tycjana, a były to głównie dzieła o tematyce mitologicznej i religijnej (santa conversazione). Kilka z jego dzieł to portrety dworzan.

  Kościół Santa Maria Formosa – rzymskokatolicki kościół w Wenecji w dzielnicy (sestiere) San Marco. Administracyjnie należy do Patriarchatu Wenecji. Jest kościołem parafialnym parafii Purificazione di Maria (Vulgo S. Maria Formosa), wchodzącej w skład dekanatu San Marco–Castello. Bergamo – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Lombardia, w prowincji Bergamo. Dawna nazwa miejscowości to Bergomum.

  Najważniejsze dzieła[ | edytuj kod]

  Sacra Conversazione - Palma Vecchio, Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu
 • Adam i Ewa (1512),
 • Diana and Callisto (1525-1528, olej na desce, 77,5x124 cm, Kunsthistorisches Museum), Wiedeń
 • Dwie nimfy (1512-1515),
 • Sacra Conversazione (1516-1518, tempera na drewnie, 84,5×106 cm, Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu
 • Święta Rodzina 1514-1515, olej na desce, 44,5 × 61 cm, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie
 • Święta Rodzina z młodym Św. Janem i Marią Magdaleną (Galleria degli Uffizi), Florencja
 • Święta Rodzina z Św. Piotrem i Darczyńcą (Galeria Colonna), Rzym
 • Trzy gracje, inaczej Trzy siostry (ok. 1520, olej na drewnie, 88x123 cm, Gemäldegalerie), Drezno
 • Wniebowzięcie Maryi (1512-1514), (Galeria Akademii), Wenecja
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Na wzór wniebowstąpienia - gosc.pl, gosc.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
  Tycjan, właśc. Tiziano Vecelli lub Vecellio (ur. ok. 1488-1490 w Pieve di Cadore, zm. 27 sierpnia 1576 w Wenecji) – włoski malarz, czołowy przedstawiciel szkoły weneckiej włoskiego malarstwa renesansowego. Uczeń Giovanniego Belliniego oraz Giorgiona.Giovanni Bellini, pseud. Giambellino, łac. Ioannes Bellinus (ur. ok. 1427/1430 - zm. 29 listopada 1516) – malarz włoski epoki renesansu, syn Jacopa Belliniego, brat Gentile.
  Warto wiedzieć że... beta

  Iacopo Nigreti, nazywany Palma młodszy (ur. 1 lipca 1544 w Wenecji, zm. 14 października 1628 w Rapallo) − włoski malarz epoki późnego renesansu, przedstawiciel tzw. szkoły weneckiej, manierysta.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Giorgione, właśc. Giorgio Barbarelli da Castelfranco lub Zorzi di Castelfranco (ur. w 1478 lub 1479 w Castelfranco Veneto, zm. przed 25 października 1510 w Wenecji) – włoski malarz okresu renesansu.
  Galeria Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie (niem. Gemäldegalerie Alte Meister), muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie, jedna z największych kolekcji malarstwa europejskiego na świecie.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – jedno z najstarszych muzeów w Polsce, otwarte w 1878. Jego początki sięgają roku 1801 i zbiorów księżnej Izabeli Czartoryskiej, prezentowanych w jej puławskim muzeum. Z końcem XIX wieku zbiory przeniesiono do Krakowa.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.