• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jacob Georg Agardh

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Kopenhaski (duń. Københavns Universitet) – największy i najstarszy uniwersytet oraz placówka badawcza w Kopenhadze. Jedna z najlepszych uczelni w Europie, należy także do IARU.Lund – miasto w południowo-zachodnim regionie Szwecji, w prowincji Skanii, na północny wschód od Malmö; siedziba władz gminy Lund, wchodzącej w skład transgranicznego regionu Öresund, obejmującego fragmenty terytoriów Danii i Szwecji. Około 101 tys. mieszkańców i 442,7 km² powierzchni, co daje mu pozycję dwunastego pod względem liczby mieszkańców miasta w Szwecji. W związku z jego akademickim charakterem, Lund charakteryzuje się wyraźną nadreprezentacją grupy wiekowej 20–29 lat (21% populacji) i osób z wyższym wykształceniem (58% w stosunku do 29% w skali kraju).
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Analecta algologica. Observationes de speciebus algarum minus cognitis earumque dispositione (1894)

  Jacob Georg Agardh (ur. 8 lutego 1813 w Lund, zm. 17 stycznia 1901 tamże) – szwedzki botanik, polityk, poseł do Riksdagu (1867–1872) i przewodniczący rady miejskiej w Lund (1863–1868).

  Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.American Academy of Arts and Sciences (AMACAD) - niezależny ośrodek badawczy znajdujący się w Cambridge (USA), który prowadzi wielodyscyplinarne badania złożonych, jak i wschodzących problemów. Członkowie Akademii są liderami w dyscyplinach akademickich, sztuce, biznesie i sprawach publicznych.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jacob Georg Agardh urodził się 8 lutego 1813 w Lund jako syn botanika Carla Adolpha Agardha (1785–1859). W latach 1826–1829 studiował na Uniwersytecie w Lund. W latach 1836–1837 odbył podróż przez Niemcy i Austrię do Włoch, a w 1854 do Anglii i w 1856 do Francji. Związany był przez wiele lat z Uniwersytetem w Lund – od 1834 jako wykładowca botaniki i adiunkt, w latach 1854–1879 jako profesor botaniki. Zaprojektował nowe założenie tamtejszego ogrodu botanicznego oraz szklarnie. Jego zainteresowania botaniczne skupiały się przede wszystkim na glonach.

  Botanika (biologia roślin; gr. botanē = zieleń, owoc, roślina) – dział biologii zajmujący się roślinami. Obejmuje całokształt wiedzy o świecie roślin i związanych z nimi zjawiskach. Szeroki zakres problematyki jest przyczyną wyodrębniania licznych, w różnym stopniu samodzielnych działów, wymagających stosowania swoistych metod i technik badawczych.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W latach 1863–1868 był przewodniczącym rady miejskiej w Lund. W latach 1862–1863 i 1865–1866 był przedstawicielem uniwersytetu Lund w ostatnich kadencjach drugiej izby Ståndsriksdagen, następnie po reformie zastępującej parlament stanowy demokratycznym Riksdagiem był do niego posłem z miasta Lund w latach 1867–1872.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Zmarł 17 stycznia 1901 roku w Lund.

  Publikacje[ | edytuj kod]

  Wybrane publikacje:

 • Species, genera et ordines Algarum, 1848
 • Theoria systematis plantarum; accedit familiarum phanerogamarum in series naturales dispositio, secundum structuræ normas et evolutionis gradus instituta, 1858
 • Analecta algologica. Observationes de speciebus algarum minus cognitis earumque dispositione, 1894
 • Członkostwa[ | edytuj kod]

 • 1836 – wybrany na członka Niemieckiej Akademii Przyrodników Leopoldina (niem. Deutsche Akademie der Naturforscher Leopoldina)
 • 1867 – wybrany na członka Towarzystwa Linneuszowskiego w Londynie
 • 1878 – wybrany na członka American Academy of Arts and Sciences
 • 1885 – wybrany na członka Institut de France
 • Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

 • 1867 – złoty medal Towarzystwa Linneuszowskiego w Londynie
 • 1879 – doktorat honoris causa uniwersytetu w Kopenhadze
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Pełna lista publikacji Agardha zamieszczona jest w Svenskt biografiskt lexikon.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The International Plant Names Index: Agardh, Jakob Georg (1813–1901) (ang.). [dostęp 2017-12-15].
  2. Jacob G Agardh. W: Svenskt biografiskt lexikon (SBL). 1918, s. 268. [dostęp 2017-12-15]. (szw.)
  3. History (ang.). W: Botaniska trädgården Lunds universitet [on-line]. [dostęp 2017-12-16].
  4. Deutsche Akademie der Naturforscher Leopoldina: Mitgliederverzeichnis (niem.). [dostęp 2017-12-15].
  5. American Academy of Arts and Sciences: Book of Members (ang.). [dostęp 2017-12-16].
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Riksdag (szw. Sveriges Riksdag) – jednoizbowy parlament królestwa Szwecji. Liczy 349 posłów, wybieranych na czteroletnią kadencję (do 1994 roku, kadencja riksdagu trwała 3 lata).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Glony, algi (łac. Algae, gr. Phykos) – grupa morfologiczno-ekologiczna, składająca się tradycyjnie z kilku niespokrewnionych linii ewolucyjnych organizmów plechowych, tj. beztkankowych.
  Towarzystwo Linneuszowskie w Londynie (ang. The Linnean Society of London) – jedno z najstarszych stowarzyszeń naukowych w Londynie. Jest też najstarszym stowarzyszeniem poświęconym wyłącznie historii naturalnej. Zajmuje się badaniami i edukacją w zakresie historii naturalnej i taksonomii. Towarzystwo zostało założone w 1788 roku, przyjmując nazwę od szwedzkiego naukowca Karola Linneusza.
  Ogród botaniczny – urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, będący miejscem ochrony ex situ, uprawy roślin różnych stref klimatycznych i siedlisk, uprawy roślin określonego gatunku oraz prowadzenia badań naukowych i edukacji.
  Niemiecka Akademia Przyrodników Leopoldina także Leopoldina (niem. Deutsche Akademie der Naturforscher Leopoldina) – najstarsze niemieckie towarzystwo naukowe, założone w 1652 roku w Schweinfurcie na wzór renesansowych akademii włoskich, specjalizujące się w naukach przyrodniczych i medycznych. Jest to najstarsze działające nieprzerwanie towarzystwo tego typu na świecie. W 2017 roku członkami akademii było 1576 osób.
  Uniwersytet w Lund (szw. Lunds universitet) – uniwersytet znajdujący się w szwedzkim mieście Lund. Jest jedną z największych placówek edukacyjnych i badawczych w Szwecji i całej Skandynawii. Często uznawany za jeden ze stu najlepszych uniwersytetów na świecie. Uniwersytet w Lund został założony w 1666 roku jako najstarszy po Uniwersytecie w Uppsali szwedzki uniwersytet, jednak studium generale powstało w Lund już w roku 1438. Uniwersytet założono po wyparciu Duńczyków ze Szwecji jako demonstrację odzyskania przez Szwedów kontroli nad ziemiami szwedzkimi. Początkowo Uniwersytet przeżywał trudności ze względu na polityczne animozje pomiędzy studentami oraz niepewną sytuację finansową. W XVII wieku zaczął rozkwitać, głównie dzięki przejęciu jego finansowania przez państwo szwedzkie. Pod koniec XX wieku przybrał obecną formę. Uniwersytet składa się z ośmiu wydziałów, ma również dodatkowy kampus w pobliskim Helsingborgu. Obecnie (2009) na Uniwersytecie w Lund kształci się ponad 24 000 studentów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.