l
 • Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Temat nie został wyczerpany?
  Zapraszamy na Forum Naukowy.pl
  Jeśli posiadasz konto w serwisie Facebook rejestracja jest praktycznie automatyczna.
  Wystarczy kilka kliknięć.

  Jaclyn Smith  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Ambasador – szef misji dyplomatycznej pierwszej klasy, reprezentujący państwo wysyłające wobec władz innego państwa lub organizacji międzynarodowej.Adwokat (łac. advocatus od advocare, wzywać na pomoc) – prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokatów nazywa się potocznie (choć nieprecyzyjnie) obrońcami sądowymi. W Polsce zawód wykonywany na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.

  Jaclyn Ellen Smith (ur. 26 października 1945 w Houston, w stanie Teksas) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, modelka.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 1.1 Życie prywatne
 • 2 Ciekawostki
 • 3 Filmografia
 • 3.1 Filmy kinowe
 • 3.2 Filmy TV
 • 3.3 Seriale TV
 • 4 Przypisy
 • 5 Linki zewnętrzne
 • Życiorys[ | edytuj kod]

  Jest jedyną córką i starszym dzieckiem Jacka Smitha, żydowskiego dentysty i Margaret Ellen Hartsfield, córki pastora metodysty, ma młodszego brata Thomasa. Od wczesnych lat dziecięcych marzyła o karierze tancerki i uczyła się tańca w szkole baletowej w Houston. Z tysiącem dolarów od ojca, opuściła rodzinny Teksas i przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie zdała egzamin do prestiżowej School of America Ballet i uczyła się u George’a Balanchine’a. Poznała co znaczy dyscyplina zawodowa. Chciała potem wrócić, ale wszystko ułożyło się inaczej.

  Ernest Borgnine, właśc. Ermes Effron Borgnine (ur. 24 stycznia 1917 w Hamden w stanie Connecticut, zm. 8 lipca 2012 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Marty (1955; reż. Delbert Mann).Melodramat (gr.) – gatunek literacki lub filmowy o sensacyjnej fabule, zwykle miłosnej, nasyconej patetyczno-sentymentalnymi efektami i kończącej się z reguły pomyślnie dla bohaterów szlachetnych, a źle dla tzw. "czarnych charakterów". Początki melodramatu sięgają XVIII wieku, kiedy był to utwór dramatyczny opatrzony muzyką. Schemat miłości w melodramacie: miłość + przeszkoda nie do pokonania = cierpienie. Melodramat zatem to film o miłości trudnej lub niemożliwej do zrealizowania.

  Po ukończeniu szkoły średniej Lamar High School w Houston, od roku 1964, studiowała sztukę dramatyczną w Trinity University w San Antonio w stanie Teksas, lecz stęskniona za domem przeniosła się do Nowego Jorku i zamieszkała w hotelu dla kobiet Barbizon. Podczas studiów uniwersyteckich w Houston kilkakrotnie zwyciężała w konkursach piękności. Potem rozpoczęła karierę sceniczną wraz z amatorską trupą teatralną i występowała w spektaklach takich jak West Side Story, Mężczyźni wolą blondynki (ang. Gentlemen Prefer Blondes), Bye, Bye Birdie i Peg, odwiedzając Boston, New Jersey i wreszcie Nowy Jork. W roku 1973 podjęła pracę jako modelka reklamująca szampon Breck. Nieco później swoim wizerunkiem promowała zapach perfum Max Factor, szampon Wella Balsam, Martini, McCallsa, Epris, Kmart i pastę do zębów Rembrant Toothpaste.

  Hope i Faith (tytuł oryginalny Hope & Faith) – amerykański serial telewizyjny. Serial był wyświetlany przez ABC w latach 2003-2006, a w Polsce przez Fox Life i Comedy Central Family.Charles Aznavour, właśc. Szahnur Waghinak Aznawurian, orm. Շահնուր Վաղինակ Ազնավուրյան (ur. 22 maja 1924 w Paryżu) – francuski kompozytor, piosenkarz i aktor filmowy pochodzenia ormiańskiego.

  Debiutowała na dużym ekranie rolą modelki w komedii romantycznej Do widzenia, Kolumbowie (Goodbye, Columbus, 1969), a potem zagrała trzecioplanową postać dziennikarki Belindy w melodramacie sensacyjno-przygodowym Awanturnicy (The Adventurers, 1970) z Charlesem Aznavour, Candice Bergen, Olivią de Havilland i Ernestem Borgnine. Początkiem kariery kinowej była główna rola u boku Roberta Mitchuma w thrillerze Nocne zabójstwo (Nightkill, 1980). Zagrała potem narzeczoną scenarzysty w dramacie lat 30. Déjà Vu (1985) w reżyserii jej ówczesnego męża Anthony’ego B. Richmonda.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 11 lutego 1731/22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.

  Jej przełomową rolą okazała się postać subtelnej Kelly Garrett, jednej z trzech prywatnych pań detektywów, pracujących w agencji detektywistycznej tajemniczego milionera Charliego Townsenda w serialu ABC Aniołki Charliego (Charlie’s Angels, 1976-81).

  Za telewizyjną rolę Jacqueline Kennedy w trzygodzinnym filmie telewizyjnym ABC Jacqueline Bouvier Kennedy (1981) zdobyła nominację do nagrody Złotego Globu. Następnie wystąpiła jako Sally Cary Fairfax, pierwsza miłość tytułowego pierwszego amerykańskiego prezydenta i żona jego najlepszego przyjaciela w nominowanym w sześciu kategoriach do nagrody Emmy miniserialu wojennym CBS Jerzy Waszyngton (1984). Kiedy w Anglii dostała rolę legendarnej angielskiej pielęgniarki w biograficznym dramacie NBC Florence Nightingale (1985), prasa była pewna wątpliwości, czy Jaclyn sobie poradzi z tą postacią angielskiej pielęgniarki z epoki wiktoriańskiej.

  Miniserial (z angielskiego miniseries, mini-series) – rodzaj serialu telewizyjnego o niewielkiej liczbie odcinków. Obejmuje zwykle konkretną fabułę, z wyraźnie zaplanowanym początkiem, przebiegiem i końcem, której nie dałoby się opowiedzieć w ciągu około dwugodzinnego filmu. Miniseriale są często ekranizacjami powieści, choć zdarza się (zwłaszcza w Polsce), że są dziełami całkowicie wymyślonymi przez swoich twórców (np. Palce lizać). Zdarza się, że pełnią funkcje pilota do dłuższego serialu, np. Batlestar Galactica.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

  Po otrzymaniu w Stanach Zjednoczonych tytułu królowej miniserialów rozpoczął się nowy etap znaczony sukcesami. Powodzeniem cieszyły się role głównych bohaterek w adaptacjach telewizyjnych NBC |powieści Sidneya Sheldona: Gniew aniołów (ang. Rage of Angels, 1983) i jego sequelu Gniew aniołów-kontynuacja (1986), Wiatraki bogów (1988) i Danielle Steel: Kalejdoskop (1990) i Album rodzinny (1994). Była ekranową partnerką Richarda Chamberlaina w thrillerze ABC Tożsamość Bourne’a (1988) na podstawie powieści Roberta Ludluma, gdzie zagrała postać Marie St. Jacques – dojrzałej, pełnej impetu kobiety, która nagle pełni rolę pośredniego ogniwa między tajemniczym nieznajomym a osobami związanymi z polityką. Na duży ekran powróciła dopiero w roku 2003 epizodyczną rolą znanej już z małego ekranu Kelly Garrett w kinowej wersji serialu Aniołki Charliego: Zawrotna szybkość (ang. Charlie’s Angels: Full Throttle, 2003) z Cameron Diaz, Drew Barrymore i Lucy Liu.

  Film wojenny (dramat wojenny) − gatunek filmowy dotyczący wojny − zwykle skoncentrowany na bitwach lądowych, morskich lub powietrznych, czasem skupiający się także na losach jeńców wojennych, tajnych operacjach wojskowych, treningu adeptów oraz innych tematach powiązanych. Filmy wojenne ogniskują się również na życiu codziennym żołnierzy lub cywili w czasie wojny, bez ukazania obrazu bitwy. Wątki przedstawione w kinie wojennym mogą być fikcyjne, oparte na kanwie wydarzeń historycznych lub biograficzne.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Jest czterokrotną mężatką; z aktorami – Rogerem Davisem (1972-1975) i Dennisem Cole (1978-1981), producentem filmowym Anthonym B. Richmondem (1981-1989), z którym ma syna Gastona Anthony’ego (ur. 19 marca 1982) i córkę Spencer Margaret (ur. 4 grudnia 1985). W dniu 11 października 1997 roku wyszła za mąż po raz czwarty za doktora Brada Allena, chirurga z Chicago.

  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

  Jaclyn była zakochana w Wyspach Bahia i kupiła tam dom.

  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Czy wiesz że...? beta

  Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.
  Candice Patricia Bergen (ur. 9 maja 1946 w Beverly Hills, w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka i producentka telewizyjna i filmowa, fotograf, pisarka i modelka pochodzenia szwedzkiego.
  Serial (ang. serial = seryjny) – periodyczna publikacja (np. komiks w odcinkach), program telewizyjny, wieloodcinkowy film, audycja radiowa (np. słuchowisko). Istotą serialu jest udostępnianie go odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Termin ten najczęściej odnosi się do seriali telewizyjnych.
  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Bar (pot. knajpa) – lokal gastronomiczny, w którym konsumuje się zamówione wcześniej napoje alkoholowe, głównie piwa oraz drinki i wódkę. Większość barów jako popularne miejsce spotkań i zabaw towarzyskich otwierana jest późnym wieczorem i zamykana w godzinach wczesnoporannych, niektóre czynne są już od godzin przedpołudniowych. Zamówienie polega na prostym wyborze napojów, lub proponowanym przez fachową obsługę (barmana) w zależności od mody lub upodobań. Bar może być również popularnym miejscem do spotkania w czasie wyjścia do miasta w ciągu dnia. Wiele barów w godzinach nocnych zamienia się dla gości w kluby muzyczne, modne dyskoteki lub miejsca innych rozrywek jak gry bilardowe czy dart.

  Reklama

  tt