• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jackson - Wyoming  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Polinezyjczycy są rdzenną ludnością Polinezji, zamieszkują także niektóre wyspy Melanezji i Mikronezji. Posługują się językami polinezyjskimi. Podstawą gospodarki jest rybołówstwo i rolnictwo, w mniejszym zakresie także chów zwierząt. Struktura społeczna opiera się na podziale na warstwy (arystokracja, rolnicy, rybacy, rzemieślnicy, niewolnicy).National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) (pol. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna lub Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery) – amerykańska agencja rządowa zajmująca się prognozą pogody, ostrzeżeniami sztormowymi, ostrzeżeniami przed innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (m.in. rekonesansem cyklonów tropikalnych). Pomimo, że jest nakierowana na działalność operacyjną (modele numeryczne, prognoza pogody, prognoza falowania, zbieranie danych), to część działalności zajmują badania naukowe. NOAA ma spektakularne sukcesy w opracowaniu reanalizy danych meteorologicznych używanych w badaniach klimatu. Ma bogatą historię w rozwoju globalnych i regionalnych numerycznych prognoz pogody i rozwoju satelitarnych technik w meteorologii, hydrologii i oceanografii.
  Jedna z czterech bram z poroży jeleni w centrum Jackson

  Jacksonmiasto i stolica hrabstwa Teton w stanie Wyoming w USA. Nazwa miasta powstała w 1829 roku od nazwiska trapera Davida E. “Davey” Jacksona, dla którego cała dolina Jackson Hole była ulubionym terenem łowienia bobrów.

  Jest "bramą" i najbliżej położonym miastem prowadzącym do Parku Narodowego Grand Teton i dalej do południowego wjazdu do Parku Yellowstone, co sprawia że przez miasto przejeżdżają co roku miliony turystów. Ponadto w pobliżu miasta leży Narodowy Rezerwat Jeleni (National Elk Refuge) oraz kurort narciarski Snow King, znany także pod nazwą Jackson Hole Mountain Resort. Samo miasto nazywane często jest Jackson Hole nawiązując do doliny, w której się znajduje.

  United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).Mikroklimat, zespół czynników meteorologicznych bezpośrednio określających bytowe warunki organizmu lub grupy organizmów, zależy bezpośrednio od różnych przedmiotów terenowych, naturalnych lub sztucznych. Organizmy żyjące w dnie lasu żyją w innym mikroklimacie niż te, które żyją w warstwie koron drzewnych, jaskinia stwarza szczególny mikroklimat organizmom jaskiniowym, podobnie człowiek może stworzyć roślinom mikroklimat, uprawiając je w szklarniach lub cieplarniach.

  Jackson jest także znanym ośrodkiem artystycznym o zasięgu międzynarodowym. Imprezy organizowane w Jackson to m.in. Grand Teton Music Festival oraz kongres organizowany przez National Museum of Wildlife Art. Uwagę licznych turystów przyciągają cztery bramy przy jednym z głównych placów w mieście, zbudowane z poroży jeleni.

  Strefa Klimatów okołobiegunowych – w klasyfikacji klimatów Wincentego Okołowicza jest to jedna z pięciu głównych stref klimatycznych. Obejmuje dwa typy klimatów:Poroże (wieniec, tyki) – twardy, kostny twór wyrastający z kości czołowej możdżeni na głowie samców jeleniowatych. Wyjątkiem jest renifer, u którego poroże wyrasta również u samic oraz piżmowiec i jelonek błotny, u których poroże nie występuje. Poroże zrzucane i nakładane jest corocznie. Stanowi ono oręż niezbędny bykowi do obrony i w walce o samice podczas godów. Jest trofeum myśliwskim i cenionym surowcem w zdobnictwie i meblarstwie.

  W Jackson głównie rozwinęła się turystyka, w tej branży zatrudniona jest prawie 1/4 miejscowej ludności. W budownictwie zatrudnione jest 14% mieszkańców, w handlu 12,8%, edukacją, zdrowiem i opieką społeczną zajmuje się 12,2%. Dzięki turystom silnie rozwinęło się centrum miasta, wokół rynku zlokalizowane zostały liczne restauracje, galerie i sklepy z pamiątkami. Działalność pozamiejska skupia się także głównie wokół turystyki, świadcząc usługi takie jak: przejażdżki psim zaprzęgiem, uprawianie sportów ekstremalnych (narciarstwo przełajowe, wspinaczka), spływy kajakowe oraz wypożyczalnie pojazdów i jazdę po bezdrożach.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Snake – rzeka w Ameryce Północnej, w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, największy dopływ Kolumbii. Długość 1674 km. Ma swój początek na terenie Parku Narodowego Yellowstone (Wyoming), a nastepnie przepływa przez stany Idaho, Oregon i Waszyngton.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Jackson leży na wysokości 1901 m n.p.m., nad rzeką Flat Creek, która jest dopływem Snake River jednej z głównych rzek Parku Yellowstone.

  Klimat[ | edytuj kod]

  Jackson leży w klimacie wilgotnym kontynentalnym, który wchodzi w skład subarktycznego. Dzięki swojemu wysokiemu położeniu panuje tu wilgotny mikroklimat, charakteryzujący się częstszymi niż na pozostałym obszarze Wyoming opadami (głównie śniegu). Średnia ilość opadów rocznych przekracza 426 mm. Średnia pokrywa śnieżna wynosi 181 cm. Najwyższe temperatury notowane są w lipcu oraz sierpniu (36 °C), najniższe natomiast w grudniu i styczniu (-15 °C).

  Park Narodowy Yellowstone (ang. Yellowstone National Park) – park narodowy położony w Stanach Zjednoczonych, na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho. Park narodowy Yellowstone jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Tubylczy Amerykanin (inaczej rdzenny Amerykanin, czasem też "rodowity Amerykanin", ang. Native American) – wieloznaczne pojęcie, które w zależności od autora i kontekstu może oznaczać:
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Jackson Hole Mountain Resort - amerykański ośrodek narciarski położony na zachodzie stanu Wyoming, w górach Górach Skalistych. Leży w dolinie o tej samej nazwie w pasmie Teton Range, na wysokości od 1923 do 3185 m n.p.m. Najbliżej położoną miejscowością jest oddalone o 19 km na południe miasteczko Jackson.
  Traper – myśliwy, który za pomocą pułapek (ang. trap) poluje na zwierzęta futerkowe (lisy, norki, gronostaje itp.). Określenie to dotyczy zazwyczaj myśliwych z Ameryki Północnej (USA, Kanada), chociaż ludzi trudniących się tym zawodem spotkać można w innych rejonach świata (np. na Syberii). Francuscy traperzy w Ameryce Północnej nosili miano coureur de bois.
  Latynosi – zbiorcze określenie narodów zamieszkujących Amerykę Łacińską i ich potomków na całym świecie. Termin Latynos odnosi się raczej do stylu życia i specyficznej kultury niż do kategorii rasowych (w szczególności akcentuje się tu dziedzictwo iberyjskie). Czasami nazwa ta może się odwoływać do pochodzenia społecznego czy przynależności rasowej (w tym znaczeniu jest używana w krajach Ameryki Centralnej). W USA termin Latino jest synonimem nazwy Hispanic i oznacza wszystkie osoby pochodzące z rejonu Ameryki Łacińskiej. Językiem ojczystym Latynosów jest hiszpański lub portugalski. W większości są wiernymi Kościoła katolickiego. Kultura latynoska cechuje się bardzo dużą różnorodnością. Jako jej przykładowe elementy można wymienić m.in. popularne tańce: tango, samba czy rumba. Charakterystyczna jest też latynoska muzyka.
  Hiszpanie – naród romański zamieszkujący głównie Hiszpanię (73% ludności), posługujący się językiem hiszpańskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.