Jackson (Tennessee)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jackson – miasto w Stanach Zjednoczonych, w zachodniej części stanu Tennessee. W 2000 roku liczyło 60 042 mieszkańców.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W mieście rozwinął się przemysł włókienniczy, papierniczy, meblarski, elektryczny oraz elektrotechniczny. W mieście znajduje się Uniwersytet założony w 1825 r. Prawa miejskie od 1821 roku.

Klimat[ | edytuj kod]

Miasto leży w strefie klimatu umiarkowanego, ciepłego, subtropikalnego, bez pory suchej z gorącym latem, należącego według klasyfikacji Köppena do strefy Cfa. Średnia temperatura roczna wynosi 15,6 °C, a opady 1473,2 mm (w tym do 12,5 cm opadów śniegu). Średnia temperatura najcieplejszego miesiąca - czerwca wynosi 26,1 °C, najzimniejszego - stycznia 4,4 °C. Najwyższa rekordowa zanotowana temperatura wyniosła 41,7 °C natomiast najniższa -29,4 °C. Miesiącem o najwyższych opadach jest maj ze średnią sumą opadów wynoszącą 162,6 mm a najniższe opady występują w sierpniu i wynoszą 86,4 mm.

Klasyfikacja klimatów Köppena – system klasyfikacji klimatów Ziemi opracowany przez niemieckiego klimatologa Wladimira Köppena. Twórca oparł swój podział na średnich miesięcznych temperaturach oraz wielkości i rozkładzie opadów rocznych, w nawiązaniu do szerokości geograficznej. Jest to najpowszechniej stosowany system klasyfikacji. Köppen opublikował swój pierwszy schemat w 1900 roku, wersję poprawioną w 1918 roku i nanosił korekty systemu klasyfikacji aż do śmierci w roku 1940. Inni klimatolodzy zmodyfikowali elementy klasyfikacji Köppena jeszcze wielokrotnie na podstawie własnych doświadczeń w różnych częściach świata jednak podstawowa część pozostała bez zmian do czasów współczesnych.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Feature Detail Report for: Jackson, Tennessee (ang.). The Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2018-07-19].
  2. United States Summary: 2010, Population and Housing Unit Counts, 2010 Census of Population and Housing (ang.). U.S. Department of Commerce, U.S. CENSUS BUREAU. [dostęp 2018-07-19].
  3. Jackson, Tennessee Population Census 2010 and 2000 (ang.). CensusViewer. [dostęp 2018-07-19].
  4. Jackson, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-07-13].
  5. Climate Summary, Jackson, Tennessee (ang.). Weatherbase. [dostęp 2018-07-19].
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Reklama