• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jackie Robinson

  Przeczytaj także...
  Niesubordynacja – akt rozmyślnego nieposłuszeństwa wobec ustalonego porządku dokonywany przez podwładnego. W wojsku niesubordynacja jest przestępstwem karnym z art. 145 § 1 kodeksu karnego. Niesubordynacja w pracy może być powodem udzielenia kary upomnienia i nagany.Run – w baseballu zaliczany jest zawodnikowi, który obiegnie wszystkie trzy bazy i dotrze do czwartej zwaną inaczej bazą domową. Jednocześnie drużyna atakująca zdobywa punkt. Najwięcej runów w Major League Baseball, biorąc pod uwagę całą karierę, zaliczył Rickey Henderson (2295).
  World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.

  Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919 w Cairo, zm. 24 października 1972 w Stamford) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy Afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.National League (NL) - jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Senior Circuit w odróżnieniu od American League (Junior Circuit), ligi powstałej 25 lat później.

  Urodził się w Cairo w stanie Georgia. Studiował na University of California w Los Angeles, gdzie był członkiem drużyny uniwersyteckiej UCLA Bruins w czterech dyscyplinach: futbolu, baseballu, koszykówce i sprincie. Uczelnię opuścił w 1941 roku ze względu na problemy finansowe. W tym samym roku grał w drużynie futbolowej w Honolulu, ale wkrótce zgłosił się na ochotnika do służby wojskowej i dołączył do batalionu US Army 761st Tank Battalion. Uzyskał stopień podporucznika kończąc szkołę oficerską Officer Candidate School. W okresie służby w Fort Hood w Teksasie został oskarżony o niesubordynację i dlatego nie został dopuszczony do udziału w wojnie.

  Klub farmerski, zwany też "drużyna farmerska", "klub satelicki", "farma" (ang. farm team), bądź afiliacja – klub lub drużyna będący jednostką stowarzyszoną dla klubu nadrzędnego, występującego w wyższej klasie rozgrywkowej.The National Association for the Advancement of Colored People (Krajowe Stowarzyszenie Postępu Ludzi Kolorowych) — organizacja założona 12 lutego 1909 roku na bazie Ruchu Niagara.

  W 1945 Robinson był zawodnikiem Kansas City Monarchs, należącej do Negro American League. W październiku 1945 podpisał kontrakt z Montreal Royals z International League, klubem farmerskim Brooklyn Dodgers, którego menadżerem generalnym był Branch Rickey, poszukujący nowych zawodników wśród zespołów z negro league. Był to okres, kiedy zawodnicy pochodzenia afroamerykańskiego nie mieli możliwości grania w MLB ze względu na segregację i dyskryminację rasową.

  Major League Baseball All-Century Team została wybrana w 1999 roku w głosowaniu, w którym udział wzięło ponad 2 miliony fanów. Spośród 100 baseballistów wybierano dwudziestu pięciu. Nominacje zostały przedstawione podczas Meczu Gwiazd w 1999 roku na Fenway Park w Bostonie. Głosowanie trwało od 13 lipca do 10 września 1999. W późniejszym okresie postanowiono zwiększyć listę członków do trzydziestu. Osiemnastu żyjących baseballistów wybranych do All-Century Team, wzięło udział w ceremonii przed 2. meczem World Series pomiędzy Atlanta Braves a New York Yankees.Atlanta Braves – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, z siedzibę w Atlancie w stanie Georgia. Braves trzykrotnie wygrali World Series, w 1914 w Bostonie, 1957 w Milwaukee oraz 1995 w Atlancie. Jest to jedyny zespół w historii lig zawodowych, który zdobył mistrzostwo w trzech różnych miastach. Jest najstarszym istniejącym zawodowym klubem w Stanach Zjednoczonych.

  15 kwietnia 1947 roku Robinson zadebiutował w drużynie Brooklyn Dodgers na Ebbets Field w meczu przeciwko Boston Braves, w którym zdobył runa. Przez następne 12 miesięcy grał na pierwszej bazie, a w późniejszym okresie był głównie drugobazowym. Początkowo padał ofiarą ataków rasistowskich ze strony kolegów z zespołu. W jego obronie stawał menadżer Rickey, jego przyjaciel Pee Wee Reese, a także Hank Greenberg, który był dyskryminowany przez antysemitów. Pomimo dyskryminacji rasowej w 1947 został wybrany najlepszym debiutantem, zaś dwa lata później najbardziej wartościowym zawodnikiem w National League; miał także najlepszą w lidze średnią uderzeń (0,342). W 1955 wystąpił w sześciu meczach World Series, w których Dodgers pokonali New York Yankees 4–3 w serii best-of-seven

  Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.Segregacja rasowa (oddzielenie) – rodzaj sformalizowanej, zinstytucjonalizowanej dyskryminacji opartej na kryterium rasy, której cechą charakterystyczną jest oddzielenie jednej rasy od drugiej. Separacja może mieć charakter geograficzny, ale zazwyczaj była stosowana poprzez świadczenie usług za pomocą oddzielnych instytucji, jak szkoły czy transport publiczny.

  Pod koniec sezonu 1956 został sprzedany do New York Giants, ale wolał już zrezygnować z kariery w ogóle, niż wspierać ten zespół; miało to miejsce w styczniu 1957 roku. Po zakończeniu kariery sportowej zajmował się między innymi prowadzeniem firmy Chock Full O'Nuts a także był członkiem zarządu NAACP. W 1960 zaangażował się w wybory prezydenckie, w których wspierał początkowo Huberta Humphreya, a później Richarda Nixona. Został uhonorowany członkostwem w Baseball Hall of Fame w 1962 roku. W roku 1998 zajął 44. miejsce na liście stu najlepszych baseballistów według magazynu Sporting News (The 100 Greatest Baseball Players) i został wybrany do Drużyny Stulecia MLB.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Grał główną rolę w filmie autobiograficznym „The Jackie Robinson Story” z 1950 roku.

  Zmarł na atak serca w wieku 53 lat.

  W kwietniu 2013 roku na ekrany wszedł kolejny film biograficzny o Jackie Robinsonie w reżyserii Briana Helgelanda: „42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy” - amerykański tytuł: „42”. W roli Jackie Robinsona wystąpił Chadwick Boseman, a rolę Brancha Rickeya zagrał Harrison Ford.

  Drugobazowy (ang. second baseman, w skrócie 2B) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, grający w pobliżu drugiej bazy. W zapisie meczowym drugobazowy odnotowywany jest jako numer 4.Harold Peter Henry Reese (ur. 23 lipca 1918, zm. 14 sierpnia 1999) – amerykański baseballista, który występował na pozycji łącznika przez szesnaście sezonów w Major League Baseball.


  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Black Famous Baseball Firsts (ang.). baseball-almanac.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  2. Jackie Robinson Biography (ang.). sabr.org. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  3. UCLA Celebrates Anniversary of Jackie Robinson's Achievement (ang.). uclabruins.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  4. Jackie Robinson - Baseball in Wartime (ang.). baseballinwartime.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  5. Jackie Robinson Negro League Statistics & History (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  6. Jackie Robinson Minor League Stats (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  7. Rickey had several reasons to sign Robinson (ang.). mlb.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  8. Jackie Robinson Statistics (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  9. Braves - Dodgers Box Score (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  10. Did Reese really embrace Robinson in '47? (ang.). espn.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  11. Hank Greenberg Biography (ang.). sabr.org. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  12. 1947 ML Rookie of the Year Voting (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  13. 1949 NL MVP Voting (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  14. 1955 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  15. Robinson, Jackie (ang.). baseballhall.org. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  16. Baseball's 100 Greatest Players (ang.). baseball-almanac.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  17. The All-Century Team (ang.). mlb.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  18. The Jackie Robinson Story (1950) (ang.). nytimes.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  19. Dave Anderson: Jackie Robinson, First Black in Major Leagues, Dies (ang.). nytimes.com, 1972-10-25. [dostęp 2014-10-08].
  20. 42 (2013) (ang.). imdb.com. [dostęp 20 grudnia 2017].
  21. Dodgers Retired Numbers (ang.). dodgers.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  22. Retiring No. 42 one of baseball's greatest moments (ang.). mlb.com. [dostęp 3 sierpnia 2013].
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Batting average (BA, pl. średnia uderzeń) – statystyka w baseballu, softballu i krykiecie. W rozgrywkach baseballowych średnią uderzeń pałkarza liczy się poprzez stosunek liczby uderzeń do liczby pojawienia się na pałce; w krykiecie zaś poprzez stosunek liczby runów zdobytych przez batsmana do liczby jego wyeliminowań.
  Warto wiedzieć że... beta

  Chadwick Aaron „Chad” Boseman (ur. 29 listopada 1976 w Anderson, zm. 28 sierpnia 2020 w Los Angeles) – amerykański aktor i producent filmowy. Wystąpił w roli Jackiego Robinsona w biograficznym filmie sportowym Briana Helgelanda 42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy (2013), Jamesa Browna w biograficznym dramacie muzycznym Tate’a Taylora Get on Up: Historia Jamesa Browna (2014) i Thurgooda Marshalla w dramacie sądowym Marshall (2017). Grał także superbohatera Czarną Panterę w filmach Marvel Cinematic Universe: Czarna Pantera (2018), za który otrzymał NAACP Image Awards i Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych, Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016), Avengers: Wojna bez granic (2018) i Avengers: Koniec gry (2019).
  Koszykówka – dyscyplina sportu drużynowego, w której dwie pięcioosobowe drużyny grają przeciwko sobie próbując zdobyć punkty umieszczając piłkę w koszu. Jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej oglądanych dyscyplin na świecie. Za datę powstania koszykówki uznaje się 21 grudnia 1891 roku, a za jej twórcę - Jamesa Naismitha.
  Ebbets Field – nieistniejący stadion baseballowy w Nowym Jorku, na którym swoje mecze rozgrywał głównie zespół Brooklyn Dodgers. Arena Meczu Gwiazd w 1949 roku.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Henry Benjamin Greenberg (ur. 1 stycznia 1911, zm. 4 września 1986) – amerykański baseballista, który występował na pozycji pierwszobazowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.001 sek.