• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jackie Evancho  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Barbra Joan Streisand (ur. 24 kwietnia 1942 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka i aktorka pochodzenia żydowskiego, reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  Jacqueline Marie Evancho znana bardziej jako Jackie Evancho (ur. 9 kwietnia 2000 w Pittsburghu) – amerykańska wokalistka wykonująca muzykę classical crossover. Karierę rozpoczęła w wieku 9 lat, a znana szerszej publiczności stała się w 2010 roku za sprawą udziału w amerykańskiej edycji programu Mam talent!, w którym zajęła drugie miejsce. Od 2009 roku wydała sześć albumów studyjnych, z czego jeden otrzymał platynową płytę, co uczyniło ją najmłodszą artystką, której album osiągnął ten status. Została odnotowana także w księdze rekordów Guinnessa jako najmłodsza osoba, której trzy albumy osiągnęły szczyt amerykańskiej listy sprzedaży.

  A cappella (wł. w dosłownym tłumaczeniu: "jak w kaplicy", w dalszym – "w stylu kościelnym") – termin określający styl muzyczny polegający na wykonywaniu przez chór utworów wielogłosowych bez towarzyszenia instrumentów. Ów styl wykształcił się na gruncie muzyki kościelnej XVI wieku, a jego teoretyczne dookreślenie dokonało się na kanwie teorii muzyki w I połowie XVII wieku.Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata (2000-2009)[ | edytuj kod]

  Jackie na koncercie Davida Fostera, 29 grudnia 2011

  Jackie przyszła na świat w katolickiej rodzinie Lisy i Michaela Evancho. Jest jednym z czworga dzieci małżeństwa Evancho. Jej ojciec jest polskiego, słowackiego i ukraińskiego pochodzenia (jej pradziadkiem był Joseph Evancho [Iwanko] a prababką Elżbieta Anna Figulska, która była córką Józefa Figulskiego i Marcjanny Lewandowskiej), a matka niemieckiego i włoskiego. Jej ojciec prowadził małą firmę zajmującą się dystrybucją kamer przemysłowych, którą zamknął po sukcesie córki w America’s Got Talent. Jackie uczęszczała do Eden Hall Upper Elementary School.

  Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

  Jackie zainteresowała się śpiewem w wieku 8 lat, po obejrzeniu filmowej wersji musicalu „Upiór w operze”. Jej rodzice przyznali później, że nie uważali głosu Jackie za wyjątkowy aż do momentu, gdy ich córka wzięła udział w lokalnym konkursie talentów w 2008 roku. Po tym wydarzeniu rodzice Jackie posłali ją na kurs wokalny. Wkrótce Evancho zaczęła regularnie występować na lokalnych wydarzeniach kulturalnych. W styczniu 2009 wzięła udział w 15. edycji U.S.A. World Showcase Talent Competition w Las Vegas, gdzie zajęła drugie miejsce.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Początki kariery, pierwsza płyta i America’s Got Talent (2009-2010)[ | edytuj kod]

  W 2009 roku na młodą wokalistkę zwrócił uwagę producent muzyczny David Foster, który wcześniej pracował z gwiazdami takimi jak Mariah Carey, Whitney Houston czy Madonna. Po tym jak wysłała mu nagranie wideo swojego występu, Evancho została wybrana do udziału w konkursie talentów – Hitman Talent Search Contest. Zajęła w nim drugie miejsce.

  Laura Schicchi, zwana zdrobniale Laurettą, córka Gianniego Schicchiego, osiadłego we Florencji włoskiego parweniusza z przełomu XIII i XIV wieku, narzeczona Rinuccia (Rino) z rodziny Donatich, urodzona pod koniec 1277, bądź w 1278 roku, fikcyjna bohaterka Tryptyku Giacoma Pucciniego. Over the Rainbow (często określana jako Somewhere Over the Rainbow) – klasyczna ballada napisana przez Harolda Arlena i E. Y. Harburga do filmu Czarnoksiężnik z Oz z 1939 roku. Stała się ona sztandarową piosenką Judy Garland, która nagrała ją jako pierwsza. Stała się wkrótce standardem zarówno w wersji wokalnej, jak i instrumentalnej i znalazła się w repertuarze takich sław muzycznych jak Les Paul, Ray Charles, Frank Sinatra, Jimi Hendrix, Eric Clapton, Jimmy Scott, Norah Jones, Queen, Céline Dion, Guns N’ Roses, Eva Cassidy, Bob Marley i wielu innych.

  W listopadzie 2009 Evancho wydała swój debiutancki niezależny album Prelude to a Dream, na którym znalazło się 14 coverów, głównie operowych standardów. Po występie Jackie w America’s Got Talent album znalazł się na 121. miejscu na liście Billboard 200 i drugim miejscu na liście Billboard Classical Album Chart. Po miesiącu od występu album został wycofany ze sprzedaży. Jako powód decyzji rodzice Jackie podali poczynione przez młodą artystkę postępy wokalne.

  Mariah Carey (ur. 27 marca 1970 r. w Huntington na wyspie Long Island w stanie Nowy Jork) – amerykańska piosenkarka, kompozytorka, producentka i autorka tekstów piosenek. Jest obdarzona skalą głosu wynoszącą 5 oktaw. Podczas koncertów jej głos osiąga najwyższe tony rejestru gwizdkowego.Songs from the Silver Screen Tour - druga solowa trasa koncertowa amerykańskiej wokalistki Jackie Evancho. Trasa promowała album Songs from the Silver Screen. Na trasę złożyło się 21 koncertów w USA, oraz jeden w Kanadzie i jeden w Japonii. Trasa rozpoczęła się jeszcze przed premierą promowanego albumu. W czasie koncertów Jackie towarzyszyły lokalne orkiestry symfoniczne, bądź orkiestry specjalnie na te okazje formowane. Koncerty zostały pozytywnie zrecenzowane przez większość krytyków, którzy chwalili poczynione przez Evancho postępy wokalne.

  Po dwóch wcześniejszych nieudanych próbach Jackie zakwalifikowała się do udziału w amerykańskim talent-show – America’s Got Talent. W sezonie piątym w ramach eksperymentu tradycyjną formę przesłuchań zastąpiono głosowaniem przez widzów na filmy z nagranymi występami umieszczanymi na stronie programu. Film Evancho zdobył najwięcej głosów, w związku z czym wygrała ona rodzinną wycieczkę do Universal Studios Florida. 10 sierpnia 2010 Jackie wystąpiła w programie na żywo, wykonując utwór O mio babbino caro. Jej występ spotkał się z aprobatą publiczności, która nagrodziła ją owacjami na stojąco. Po występie pojawiło się wiele komentarzy oskarżających producentów programu o oszustwo i użycie playbacku. Aby zdementować te plotki, następnego dnia podczas ogłaszania wyników jeden z jurorów poprosił Evancho o zaśpiewanie „czegoś” a cappella. Evancho zademonstrowała swoje możliwości, wykonując krótkie ćwiczenie głosowe, co prowadzący program skomentował „Tak, to twój głos”.

  Nessun dorma (z wł. Niech nikt nie śpi) – tenorowa aria Kalafa z początku trzeciego (ostatniego) aktu opery Turandot Giacomo Pucciniego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  31 sierpnia 2010 Jackie w półfinale programu wykonała utwór Time to Say Goodbye i awansowała do kolejnego etapu. 7 września w odcinku Top 10 wykonała utwór Pie Jesu z „Requiem” Andrew Lloyd Webbera. Wykonanie to zapewniło jej udział w finale. W finale, który odbył się 14 września, wykonała Gounodowską wersję Ave Maria J.S. Bacha, a następnie w duecie z Sarah Brightman ponownie Time to Say Goodbye. Ostatecznie zajęła drugie miejsce, za wokalistą Michaelem Grimmem.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Tony Bennett, właśc. Anthony Dominick Benedetto (ur. 3 sierpnia 1926 w Queens w Nowym Jorku) – amerykański wokalista jazzowy.

  23 września 2010 udzieliła swojego pierwszego wywiadu Jay’owi Leno w jego programie. Następnie wzięła udział w trasie koncertowej America’s Got Talent, dając w sumie 10 występów. 8 października 2010 Jackie podpisała kontrakt z wytwórnią Syco i Columbia Records.

  O Holy Night i Dream with Me (2010-2011)[ | edytuj kod]

  16 listopada 2010 miała miejsce premiera EP-ki zatytułowanej O Holy Night. Została wydana nakładem wytwórni Columbia Records. Album zadebiutował na drugim miejscu listy Billboard 200. Evancho stała się najmłodszą artystką, której wydawnictwo zadebiutowało z pozycją w pierwszej dziesiątce amerykańskiej listy. Album zdobył również pierwszą pozycję na liście Billboars’s Classical Albums chart. Album już tydzień po premierze osiągnął nakład 239 000 kopii. 10 grudnia 2010 uzyskał status platynowej płyty.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Tokijska Orkiestra Filharmoniczna − orkiestra symfoniczna w Tokio, istnieje od 1911, początkowo w Nagoi, a od 1938 w Tokio. Występuje w centrum handlowo-rozrywkowym Bunkamura w dzielnicy Shibuya.

  19 października Evancho wykonała utwór Pie Jesu w programie Oprah Winfrey Show. 30 listopada w duecie z Katherine Jenkins wykonała kolędę Cicha noc w programie świątecznym NBC. 9 grudnia wystąpiła przed prezydentem Barackiem Obamą, wykonując pastorałkę O Holy Night w czasie uroczystości zapalenia choinki przed Białym Domem. 25 maja 2011 wykonała utwór Over the Rainbow podczas jubileuszowej gali Oprah.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Prelude to a Dream – debiutancki album amerykańskiej wokalistki Jackie Evancho. Jego premiera miała miejsce 10 listopada 2009 roku. Album został wydany niezależnie, bez udziału wytwórni płytowych. Na albumie znalazło się 13 coverów, zarówno kompozycji klasycznych jak i popularnych standardów oraz jedna piosenka oryginalna.

  14 czerwca 2011 miała miejsce premiera drugiego studyjnego albumu wokalistki zatytułowanego Dream with Me. Wydawnictwo ukazało się nakładem wytwórni Sony Music i Syco. Album zadebiutował na drugim miejscu listy Billboard 200 i otrzymał status złotej płyty. W Wielkiej Brytanii zadebiutował na 5. miejscu listy sprzedaży, co uczyniło ją najmłodszą artystką, która zadebiutowała w pierwszej piątce tej listy. Na płycie znalazło się 12 coverów (w tym dwa duety: z Barbrą Streisand w utworze Silence oraz z Susan Boyle w piosence A Mother's Prayer) oraz dwie oryginalne kompozycje.

  Classical crossover - gatunek muzyczny z pogranicza muzyki klasycznej. Cechą każdego gatunku crossover jest wykraczanie poza normy określone dla danego gatunku przy zachowaniu jego cech charakterystycznych. Formę classical crossover przybierają zazwyczaj symfoniczne aranżacje utworów muzyki popularnej. Jednym z podgatunków jest Opera pop.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W lipcu 2011 Evancho, w celu promocji albumu, wyruszyła w swoją pierwszą solową trasę Dream With Me Tour, dając 17 koncertów na terenie Stanów Zjednoczonych oraz jeden w Japonii.

  We wrześniu tego roku ponownie wystąpiła w America’s Got Talent jako gość podczas odcinka finałowego, gdzie wykonała utwór Nessun dorma. W międzyczasie nagrała duet z Tonym Bennettem w piosence When You Wish upon a Star, która znalazła się na specjalnej edycji jego albumu Duets II.

  Heavenly Christmas i Songs from the Silver Screen (od 2011 roku)[ | edytuj kod]

  Evancho w czasie występu w 2012

  W listopadzie 2011 roku miała miejsce premiera trzeciego albumu studyjnego pt. Heavenly Christmas. Na płycie znalazło się 10 utworów, głównie kolęd. Album zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard’s Classical Album chart oraz trzecim na świątecznej liście przebojów magazynu Billboard. Ponownie jak w wypadku poprzednich albumów Heavenly Christmas było promowane występami Jackie w wielu amerykańskich programach telewizyjnych oraz krótką trasą koncertową, na którą złożyły się trzy występy.

  Pittsburgh – miasto w USA, w stanie Pensylwania, siedziba hrabstwa Allegheny. Miasto ma 327,9 tys. mieszkańców (2002), aglomeracja ma 2,359 mln mieszkańców (2000).NBC (od National Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna (pierwotnie radiowa) z siedzibą w Rockefeller Center, Nowy Jork. Jest częścią medialnego koncernu NBCUniversal. Dostarcza audycji ponad 200 amerykańskim stacjom telewizyjnym. Właściciel sieci, NBCUniversal, od 2011 roku należy w 51% do firmy Comcast, zaś 49% nadal do GE.

  11 stycznia 2012 dała w Tokio koncert z okazji ponownego otwarcia sali koncertowej Bunkamura. Towarzyszyła jej Tokijska Orkiestra Filharmoniczna. Jej występ oglądała japońska rodzina cesarska. 18 sierpnia wystąpiła na zorganizowanym w Hiroszimie koncercie Peace for World. 24 października wystąpiła z towarzyszeniem Dallas Symphony Orchestra z okazji obchodów otwarcia Klyde Warren Park.

  Oprah Gail Winfrey (ur. 29 stycznia 1954 w Kosciusko, w stanie Missisipi w USA) – amerykańska prezenterka telewizyjna i aktorka, miliarderka.Syco (lub Simco Limited) – brytyjska spółka zajmująca się branżą rozrywkową, z siedzibą w Londynie. Syco zostało założone w 2002 roku przez producenta telewizyjnego i łowcy talentów Simona Cowella, po upadku S Records. Spółka jest podzielona na trzy sekcje: Syco Music, Syco TV i Syco Film.

  2 października 2012 roku wydano czwarty album Evancho zatytułowany Songs from Silver Screen. Na albumie znalazło się 12 piosenek znanych z popularnych filmów. Wyboru repertuaru dokonał producent albumu i dyrygent orkiestry towarzyszącej Jackie – William Ross. W utworze I See the Light z filmu Zaplątani Jackie towarzyszył jej brat – Jacob Evancho. Album zadebiutował na 7. miejscu listy Billboard 200. Jeszcze przed premierą płyty w sierpniu 2012 ruszyła trasa promująca album Songs from the Silver Screen Tour, w ramach której odbyły się 23 koncerty.

  Katherine Jenkins (ur. 29 czerwca 1980 w Neath, Walia) – walijska wokalistka (mezzosopran) wykonująca repertuar zarówno klasyczny, jak i nawiązujący do muzyki popularnej. Na swoich albumach zamieszcza arie, przeboje pop, hymny i lekkie utwory muzyki poważnej.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  22 marca 2013 wystąpiła na gali z okazji Światowym Dniem Wody w Las Vegas. 20 kwietnia wystąpiła na Tajwanie z José Carrerasem.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jay Leno, właściwie James Douglas Muir-Leno (ur. 28 kwietnia 1950), amerykański komik, najbardziej znany z prowadzenia programu The Tonight Show nadawanego na stacji telewizyjnej NBC, nad którym objął pieczę w 1992 roku i prowadził do roku 2009, kiedy tę rolę przejął Conan O’Brien. W 2010 roku Jay Leno na powrót stał się gospodarzem programu. Komik jest także właścicielem Big Dog Productions, spółki biorącej udział w tworzeniu The Tonight Show.
  Księga rekordów Guinnessa (ang. Guinness Book of Records) – informator wydawany corocznie przez firmę Guinness, zawierający udokumentowane rekordy świata, zarówno naturalne, jak i osiągnięte przez ludzi.
  Las Vegas (wymowa:/lɑːs ˈveɪɡəs/) – najbardziej zaludnione miasto w amerykańskim stanie Nevada, w hrabstwie Clark. Na arenie międzynarodowej kojarzone jest przede wszystkim z grami hazardowymi, zakupami oraz wyszukanymi restauracjami. Las Vegas, które samo siebie określa mianem Światowej Stolicy Rozrywki, słynie z ogromnych kasyn i powiązanych z nimi atrakcji. Tolerancja dla różnych form rozrywki dla pełnoletnich przypisała Las Vegas tytuł Miasta Grzechu.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Songs from the Silver Screen - to czwarty album studyjny amerykańskiej wokalistki Jackie Evancho. Premiera albumu miała miejsce 2 października 2012. Na albumie znajduje się 12 coverów znanych utworów filmowych w aranżacji Billa Rossa. Album zadebiutował na siódmym miejscu listy Billboard 200 oraz pierwszym na liście Billboard Classical Albums chart . Album był promowany trasą Songs from the Silver Screen Tour w ramach której Evancho dała 23 koncerty. Promocji albumu poświęcono również jeden odcinek amerykańskiego show PBS Great Performances.
  Andrew Lloyd Webber, baron Lloyd-Webber (ur. 22 marca 1948 w Londynie) – brytyjski kompozytor, producent i działacz polityczny. Kompozytor muzyki do najbardziej kasowych w historii musicali: Koty i Upiór w operze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.