• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jackie DeShannon

  Przeczytaj także...
  Aurora – miasto w USA (stan Illinois), w hrabstwach Kane, DuPage, Kendall i Will; wchodzące w skład zespołu miejskiego Chicago.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Jackie DeShannon (ur. 21 sierpnia 1941 w Hazelu) – amerykańska piosenkarka popowa. Jedna z pierwszych piosenkarek ery rock and rolla.

  Kariera[]

  DeShannon urodziła się w umuzykalnionej rodzinie i już w wieku 6 lat występowała na antenie lokalnej stacji radiowej. W wieku 11 lat prowadziła już własny program radiowy. Po serii przeprowadzek – najpierw do Aurory, później Batvii, DeShannon zaczęła nagrywać piosenki pod pseudonimami: Sherry Lee, Jackie Dee, Jackie Shannon. Zwróciło to uwagę Eddiego Cochrana, który zaproponował artystce wyjazd do Kalifornii. Tam poznała Sharon Sheeley, z którą pisała innym artystom piosenki.

  James Patrick Page, OBE (ur. 9 stycznia 1944) – gitarzysta rockowy, współtwórca zespołu Led Zeppelin. W plebiscycie magazynu Rolling Stone zajął 9. miejsce na liście 100 największych gitarzystów wszech czasów w roku 2003, a w roku 2011 został sklasyfikowany na 3. pozycji. Z kolei w 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 6. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  W 1960 roku DeShannon podpisała kontrakt z Liberty Records. W tym okresie single DeShannon nie osiągały dużego sukcesu komercjalnego.

  W 1965 roku, po przeprowadzce do Nowego Jorku, DeShannon nagrała jeden ze swoich największych hitów – "What The World Needs Now Is Love". Utwór zajął 7 miejsce na notowaniach w USA i 1 w Kanadzie.

  Życie prywatne[]

  DeShannon wyszła za mąż dwukrotnie: najpierw za Irvinga Daina, następnie za Randy'ego Edelmana. Była też łączona z Jimmym Page'em.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Eddie Cochran (ur. 3 października 1938 w Minnesota, zm. 17 kwietnia 1960 w Chippenham, Wiltshire, Anglia) – amerykański piosenkarz, gitarzysta i kompozytor, przedstawiciel białego nurtu we wczesnym rock and rollu. Reprezentował styl rockabilly wywodzący się z muzyki country. Jego wielki przebój Summertime Blues stał się wiodącym utworem nie tylko stylu muzycznego zwanego rockabilly, lecz stylu życia młodzieży amerykańskiej z charakterystycznymi fryzurami i stylem ubierania się. Był też jednym z pierwszych, którzy rozpoczęli eksport rock and rolla do Europy, to jego muzyki słuchali w młodości Jimi Hendrix (dla którego był jedną z inspiracji) czy Beatlesi.

  Dyskografia[]

  Bibliografia[]

  1. Norm N. Nite: Rock On: The Illustrated Encyclopedia od Rock 'n' Roll. T. Y. Crowell, 1974. ISBN 0690005830.
  2. Joseph Murrells: The Book of Golden Discs. Wyd. drugie. London: Barrie and Jenkins Ltd, 1978. ISBN 0-214-20512-6.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona artystki
 • Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.