Jack Sparrow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kapitan Jack Sparrow

Jack Sparrow, kapitan Jack Sparrow – fikcyjny bohater, pirat i kapitan statku w serii filmów Piraci z Karaibów stworzonej przez Teda Elliota i Terry’ego Rossio, grany przez Johnny’ego Deppa.

Pirat – osoba, która napada w celu rabunkowym używając statku lub łodzi. Piraci atakują zwykle inne statki, ale mogą również napadać cele nabrzeżne.Keith Richards (ur. 18 grudnia 1943 w Dartford) – współzałożyciel i gitarzysta zespołu The Rolling Stones, autor tekstów, sporadycznie wokalista.

Postać pojawia się we wszystkich pięciu częściach serii – Klątwie Czarnej Perły (2003), Skrzyni umarlaka (2006), Na krańcu świata (2007), Na nieznanych wodach (2011) oraz Zemsta Salazara (2017).

Podstawowe informacje[ | edytuj kod]

Kapitan Sparrow miał być początkowo, według Elliota i Rossio, postacią drugoplanową, jednakże ostatecznie, to wokół niego toczy się akcja. Kapitan został ożywiony przez aktora Johnny’ego Deppa, który oparł charakterystykę postaci na gitarzyście The Rolling StonesKeithie Richardsie.

Zażyłość (także: poufałość, komitywa, bliskość, intymność, konfidencjalność) – zwykle pozytywne relacje międzyludzkie, charakteryzujące się ciepłym i życzliwym wzajemnym odnoszeniem się do siebie, zaufaniem i skłonnością do wzajemnych zwierzeń. W warstwie językowej typowe jest używanie języka potocznego, zdrobnień, wyrażeń pieszczotliwych, czasem także wulgaryzmów i slangu. Przy dużej zażyłości dochodzi także do przekroczenia bariery fizycznej, a wtedy emocje mogą być wyrażane przez obejmowanie, poklepywanie, przytulanie, chwytanie za ręce i ramiona, głaskanie, całowanie itp. Zażyłość powstaje między osobami, które się dobrze znają, a zwłaszcza członkami rodziny lub członkami grupy pozostającej w częstych kontaktach towarzyskich, np. w grupie przyjaciół, dobrych znajomych lub bliskich sąsiadów, prawie zawsze towarzyszy odwzajemnionej miłości.Czarnobrody (ang. Blackbeard) (ur. około 1675, zm. 22 listopada 1718) to pseudonim Edwarda Teacha (według innych źródeł Edward Drummond, aczkolwiek imię pod którym się urodził jest nieznane) – angielski pirat, w latach 1716-1718 grasujący na Morzu Karaibskim, jeden z najgroźniejszych piratów swojego okresu.

Seria Piraci z Karaibów została zainspirowana tematycznym parkiem rozrywki Disneya o tej nazwie, i w 2006 roku, kiedy park został odrestaurowywany, wprowadzono do niego postać Jacka Sparrowa.

Jack Sparrow występuje również w seriach książek pt. Pirates of the Caribbean: Jack Sparrow, Pirates of the Caribbean: Legend of the Brethen Corse oraz The Price Of Freedom. Książki nie są dostępne po polsku. Postać pojawia się także w licznych grach komputerowych.

W filmach Jack Sparrow jest członkiem Trybunału Braci, Pirackich Lordów Siedmiu Mórz. Potrafi być zdradliwy i niebezpieczny, ale z licznych opresji wychodzi cało dzięki sprytowi i próbom negocjacji, czyni to częściej niż przez użycie broni czy siły. Za wszelką cenę stara się unikać niebezpiecznych sytuacji i walczy tylko w razie konieczności.

Piraci z Karaibów − seria amerykańskich filmów przygodowych wyprodukowanych przez Jerry’ego Bruckheimera i Walt Disney Pictures z Johnnym Deppem, Keirą Knightley, Geoffreyem Rushem i Orlando Bloomem w rolach głównych.Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska (ang. British East India Company, początkowo Angielska Kompania Wschodnioindyjska – English East India Company, czasami potocznie nazywana John Company) – kompania handlowa angielskich inwestorów, z siedzibą w Londynie, działająca od 1600 roku do 1858 roku, głównie na terenie dzisiejszych Indii, także w Azji Południowo-Wschodniej i na Dalekim Wschodzie.

Sparrow pojawia się w pierwszej części, kiedy próbuje odzyskać swój statek – „Czarną Perłę”, od buntowniczego pierwszego oficera – Hectora Barbossy. W następnych częściach próbuje uniknąć spłaty swojego długu wobec legendarnego Davy’ego Jonesa, jednocześnie walcząc przeciw Kompanii Wschodnioindyjskiej, a później walczy z piratem Czarnobrodym oraz demonicznym postrachem piratów Salazarem.

Davy Jones – fikcyjna postać, oparta na marynarskich wierzeniach, czarny charakter filmów Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka i Piraci z Karaibów: Na krańcu świata. Jones jest kapitanem mitycznego statku - Latającego Holendra - odpowiedzialnym za przewożenie umarłych dusz z świata żywych do świata martwych.Kompas magnetyczny – przyrząd nawigacyjny służący do wyznaczania kierunku południka magnetycznego. W kompasie wykorzystywane jest zjawisko ustawiania się swobodnie zawieszonego magnesu wzdłuż linii pola magnetycznego. Kompas składa się z wąskiego, długiego i lekkiego magnesu (tzw. igły magnetycznej) ułożyskowanego na pionowej osi oraz tarczy z podziałką kątową (tzw. róży wiatrów). Współczesne kompasy wypełnione są płynem (zwykle alkoholem), co zapobiega drganiu igły utrudniającemu odczyt.


Podstrony: 1 [2] [3]




Warto wiedzieć że... beta

Johnny Depp, właśc. John Christopher Depp II (ur. 9 czerwca 1963 w Owensboro) – amerykański aktor filmowy, reżyser i muzyk znany z przedstawiania ekscentrycznych wcieleń. Johnny Depp należy obecnie do najpopularniejszych aktorów hollywoodzkich. Trzykrotnie został nominowany do Oscara.
Kordelas – broń biała, długi prosty lub zakrzywiony jedno lub dwusieczny nóż myśliwski do skłuwania i patroszenia upolowanej zwierzyny
Juan Ponce de León (ur. 8 kwietnia 1460 w Santervás de Campos, zm. w lipcu 1521 na Kubie) – hiszpański żeglarz, odkrywca i konkwistador.
The Walt Disney Company (krócej Disney) (NYSE: DIS) – największa na świecie korporacja mediowa założona 16 października 1923 w Burbanku przez braci Walta i Roya Disneyów, jako małe studio animacyjne pod nazwą Disney Brothers Cartoon Studio. W 2008 roku przychody firmy uplasowały ją na pierwszym miejscu wśród wszystkich korporacji mediowych świata wyprzedzając dotychczasowego lidera, TimeWarner Company.
Rum – napój alkoholowy o wysokiej zawartości alkoholu (37,5%-81%) wytwarzany ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej, koncentratu tego soku lub melasy.
Hektor Barbossa – pirat, fikcyjna postać filmów z serii Piraci z Karaibów. W postać Barbossy wcielił się Geoffrey Rush. Występuje we wszystkich czterech częściach serii.
Disneyland – sieć parków rozrywki stworzony przez wytwórnię Disneya. Głównymi atrakcjami parku są postacie z filmów Disneya, różnego rodzaju baśniowe budynki oraz niektóre formy zabaw jak np. kolejka górska.

Reklama