• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jack Nicholson  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Złote Globy dla najlepszego aktora w komedii lub musicalu jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1951 roku jako przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Powstała wskutek podziału nagrody za główną rolę męską na dramat oraz komedię/musical.William Hal Ashby – (ur. 2 września 1929 w Ogden, zm. 27 grudnia 1988 w Malibu) – amerykański reżyser i montażysta filmowy. Zdobywca Oscara za najlepszy montaż za film W upalną noc (1967) Normana Jewisona.
  Odcisk dłoni Nicholsona
  Nicholson w Sklepiku z horrorami
  Jack Nicholson (2002)

  John Joseph „Jack” Nicholson (ur. 22 kwietnia 1937 w Neptune) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Trzykrotny laureat Oscara za role w filmach: Lot nad kukułczym gniazdem (1975), Czułe słówka (1983) i Lepiej być nie może (1997). Był ponadto ośmiokrotnie nominowany do statuetki Oscara za występ w filmach: Swobodny jeździec (1969), Pięć łatwych utworów (1970), Ostatnie zadanie (1973), Chinatown (1974), Czerwoni (1981), Honor Prizzich (1985), Chwasty (1987), Ludzie honoru (1992) i Schmidt (2002). Uznawany za jednego z najlepszych aktorów w historii kina. Postaci grane przez niego często cechuje ekscentryczny, neurotyczny bądź psychopatyczny charakter.

  Shirley MacLaine, właściwie Shirley MacLean Beaty (ur. 24 kwietnia 1934 w Richmond w Wirginii) – amerykańska aktorka, piosenkarka, tancerka, pisarka i aktywistka społeczna, zdobywczyni Oscara, znana z wielu ról filmowych. Jest siostrą aktora i reżysera Warrena Beatty’ego (który zmienił nazwisko z Beaty na Beatty). W 1954 roku wyszła za mąż za Steve’a Parkera. Rozwiedli się w 1970 roku. Ma jedną córkę Stephanie (Sachi). Porozmawiajmy o kobietach (ang Carnal Knowledge) – amerykański film z 1971 roku w reżyserii Mike’a Nicholsa. W filmie wystąpili m.in. Jack Nicholson, Ann-Margret, Art Garfunkel, Candice Bergen i Rita Moreno.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się i dorastał w Neptune w New Jersey jako syn June Frances Nicholson (1918–1963), która występowała jako tancerka rewiowa pod pseudonimem artystycznym June Nilson. Matka Nicholsona była pochodzenia irlandzkiego, angielskiego, niemieckiego i walijskiego. W 1936 poślubiła włosko-amerykańskiego showmana Donalda Furcillo (pseudonim Donald Rose), zanim zdała sobie sprawę, że był już żonaty. Kiedy urodził się Jack Nicholson, jego matka miała zaledwie siedemnaście lat i była niepewna tożsamości ojca w chwili narodzin Nicholsona. Rodzice matki, John Nicholson, fryzjer w domu towarowym i malarz znaków, i Ethel May Nicholson, fryzjerka, malarka olejna i właścicielka salonu kosmetycznego, zgodzili się wychować Nicholsona jako własne dziecko bez ujawnienia jego prawdziwego pochodzenia, podczas gdy June była przez niego odbierana jako siostra.

  Maria Schneider, właściwie Marie Christine Gélin (ur. 27 marca 1952 w Paryżu, zm. 3 lutego 2011 w Paryżu) – aktorka francuska, znana przede wszystkim z głównej roli w filmie Bertolucciego Ostatnie tango w Paryżu. Laureatka nagrody Cezara, wyróżniona nagrodą Special David podczas David di Donatello Awards w 1973. Jej rodzicami są modelka Marie-Christine Schneider i aktor Daniel Gélin, który jej nie uznał.Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów.

  Wychowywał się w wierze rzymskokatolickiej swojej matki. Przed rozpoczęciem szkoły średniej jego rodzina przeprowadziła się do mieszkania w Spring Lake w New Jersey. W szkole średniej był znany dla swoich znajomych jako „Nick”. Uczęszczał w pobliżu Manasquan High School, gdzie w 1954 został wybrany „Klasowym klaunem”. Zapalony kinoman, w liceum pracował jako pomocnik kierownika kina.

  Osobowość dyssocjalna, psychopatia, osobowość antyspołeczna – zaburzenie struktury osobowości o charakterze trwałym, dotyczące 2–3% każdego społeczeństwa. Zaburzenie to wiąże się z obecnością trzech deficytów psychicznych: lęku, uczenia się i relacji interpersonalnych.Czarodziej (mag) – w mitach, okultyzmie, legendach i literaturze fantasy, osoba praktykujący magię. Żeński odpowiednik tego słowa to czarodziejka. Przykładami czarodziejów są Merlin (postać z legend arturiańskich) lub Gandalf (postać z mitologii J. R. R. Tolkiena).

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1954, w wieku siedemnastu lat po raz pierwszy przybył do Hollywood. W 1956 zatrudnił się jako pracownik biurowy dla animatorów Williama Hanny i Josepha Barbery w studiu kreskówek MGM. Zaproponowano mu więc pracę animatora, ale odmówił, powołując się na chęć zostania aktorem. W 1957 uczył się aktorstwa w grupie o nazwie Players Ring Theatre, po czym znalazł małe role występując na scenie i w telewizyjnych operach mydlanych. Zadebiutował w filmie - niskobudżetowym dramacie dla nastolatków The Cry Baby Killer (1958), grając tytułową rolę Jimmy’ego Wallace. Przez następną dekadę Nicholson często współpracował z producentem filmu, Rogerem Cormanem, w tym w komedii grozy Sklepik z horrorami (1960) w roli Wilbura Force’a, masochistycznego pacjenta dentysty i przedsiębiorcy pogrzebowego, a także w Kruku (1963) jako syn czarodzieja - Rexford Bedlo, Strachu (1963) w roli francuskiego oficera Andre Duvaliera uwiedzionego przez złego ducha i Masakrze w dniu świętego Walentego (1967). Wkrótce Monte Hellman zaangażował go do dwóch westernów - Niesłusznie oskarżeni (1966) i W poszukiwaniu zemsty (1966).

  Demi Moore, właściwie Demetria Gene Guynes (ur. 11 listopada 1962 w Roswell w stanie Nowy Meksyk) – amerykańska aktorka, producentka i reżyserka filmowa i telewizyjna, była modelka.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Jako scenarzysta zadebiutował filmem Thunder Island (1963). Pierwszy sukces odniósł jako scenarzysta dramatu Rogera Cormana Podróż (1967) z udziałem Petera Fondy, Bruce’a Derna i Dennisa Hoppera. Rozgłos przyniosła mu kreacja prawnika George’a Hansona, borykającego się z alkoholowym problemem, w filmie drogi Dennisa Hoppera Swobodny jeździec (1969), za którą był nominowany do Oscara, BAFTA i Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego. Nicholson trafił do obsady Swobodnego jeźdźca po tym, jak przewidziany do roli Hansona Rip Torn pokłócił się z Hopperem. Od tego filmu sława Nicholsona rosła, mógł odrzucać proponowane role, w tym jako Michael Corleone w Ojcu chrzestnym (1972), ksiądz Damien Karras w Egzorcyście (1973), Roy Neary w Bliskim spotkaniu trzeciego stopnia (1977), Kaligula w Kaliguli (1979), kapitan Benjamin L. Willard w Czasie Apokalipsy (1979), trener Norman Dale w Mistrzowskim rzucie (1986), Harry Angel w Harry Angel (1987), Paul Sheldon w Misery (1990), Hannibal Lecter w Milczeniu owiec (1991), Mitch Leary w Na linii ognia (1993), Richard Nixon w Nixonie (1995) i Archie Gates w Złocie pustyni (1999).

  John Marcellus Huston (ur. 5 sierpnia 1906 w Nevada, zm. 28 sierpnia 1987 w Middletown) – amerykański reżyser, scenarzysta i aktor. Laureat Oscara. Syn Waltera i ojciec Anjeliki.Gaius Iulius Caesar Germanicus, (ur. 31 sierpnia 12 n.e., zm. 24 stycznia 41 n.e.) – cesarz rzymski od 18 marca 37 r. Oficjalna tytulatura: Gaius Iulius Caesar Augustus Germanicus.

  Za występ w dramacie Boba Rafelsona Pięć łatwych utworów (1970), opowiadającym o związku robotnika i kelnerki z Karen Black zdobył nominację do Oscara i uznanie za ikonicznego odtwórcę ról antybohaterów. Krytycy zaczęli stawiać Nicholsona w jednym rzędzie z Marlonem Brando i Jamesem Deanem. Jako marynarz Billy L. „Badass” Buddusky w komediodramacie Hala Ashby’ego Ostatnie zadanie (1973) został uhonorowany Złotą Palmę dla najlepszego aktora na festiwalu filmowym w Cannes oraz otrzymał nominacje do Oscara i Złotego Globu. Rola prywatnego detektywa Jake’a Gittesa w dramacie kryminalnym Romana Polańskiego Chinatown (1974) przyniosła mu kolejną nominacją do Oscara.

  Egzorcysta (ang. The Exorcist) – filmowy horror wyprodukowany w USA w roku 1973, uznawany jest za jeden z najlepszych filmów grozy w historii kina.Złote Globy dla najlepszego aktora drugoplanowego jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1944 roku przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.

  Pierwszego Oscara w karierze odebrał za rolę pacjenta szpitala psychiatrycznego Randle’a P. McMurphy’ego w komediodramacie Miloša Formana Lot nad kukułczym gniazdem (1975), ekranizacji powieści Kena Keseya pod tym samym tytułem. W dramacie Michelangelo Antonioniego Zawód: reporter (1975) z Marią Schneider zagrał dziennikarza Davida Locke’a, który podczas pracy w Afryce Północnej postanawia zrezygnować z bycia dziennikarzem i po prostu zniknąć, przyjmując nową ukrytą tożsamość. W horrorze Stanleya Kubricka Lśnienie (1980) na motywach powieści Stephena Kinga wcielił się w postać szaleńca Jacka Torrance’a. Za drugoplanową rolę pisarza Eugene’a O’Neilla w dramacie wojenno-biograficznym Warrena Beatty’ego Czerwoni (1981) po raz kolejny otrzymał nominację do Oscara.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Ojciec chrzestny (ang. The Godfather) – dramat gangsterski nakręcony w 1972 roku. Fabuła filmu oparta jest na książce amerykańskiego pisarza włoskiego pochodzenia Maria Puzo o tym samym tytule. Reżyserem filmu był Francis Ford Coppola, a scenariusz napisali wspólnie Puzo i Coppola. Aktorzy występujący w filmie to m.in. Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton oraz James Caan. Film opowiada o historii rodziny mafijnej Corleone w latach 1945-1955. Dalsze losy rodziny Corleone zostały ukazane w Ojcu chrzestnym II oraz Ojcu chrzestnym III.

  Kreacja emerytowanego astronauty Garretta Breedlove’a w komediodramacie romantycznym Jamesa L. Brooksa Czułe słówka (1983) z Shirley MacLaine i Debrą Winger przyniosła mu Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Za postać zabójcy Charleya Partanny w komedii kryminalnej Johna Hustona Honor Prizzich (1985) był nominowany do nagrody Akademii. Jego rola alkoholika Francisa Phelana w dramacie Hectora Babenki Chwasty (1987) z Meryl Streep doczekała się także nominacji do Oscara. Jako Joker / Jack Napier w filmie Tima Burtona Batman (1989) był nominowany do Złotego Globu dla najlepszego aktora w filmie komediowym lub musicalu, Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej dla najlepszego aktora drugoplanowego i Nagrody Saturna w kategorii najlepszy aktor. Za drugoplanową rolę pułkownika Nathana R. Jessepa, próbującego tuszować przed wymiarem sprawiedliwości występujące w amerykańskiej armii zjawisko fali w dramacie Roba Reinera Ludzie honoru (1992) u boku Toma Cruise’a i Demi Moore po raz kolejny zdobył nominację do Oscara. Trzecią statuetkę Akademii odebrał za kreację nowojorskiego pisarza cierpiącego na zespół obsesyjno-kompulsyjny w komedii Jamesa L. Brooksa Lepiej być nie może (1997). Za tytułową rolę Warrena R. Schmidta, agenta ubezpieczeniowego, który nagle traci pracę i żonę w filmie Alexandra Payne’a Schmidt (2002) zdobył dwunastą nominację do Oscara.

  Alexander Payne (ur. 10 lutego 1961 w Omaha w stanie Nebraska) - amerykański scenarzysta, reżyser i producent filmowy pochodzenia greckiego.National Basketball Association (skrót ang. NBA) – amerykańsko-kanadyjska liga koszykarska, o charakterze profesjonalnym. Tworzą ją 30 zespołów, w tym: 29 ze Stanów Zjednoczonych i jeden z Kanady. Liga jest aktywnym członkiem USA Basketball, oddziału Fédération Internationale de Basketball na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jej komisarzem od 1984 roku jest David Stern, który swój urząd zda w 2014 roku. NBA jest jedną z czterech największych północnoamerykańskich zawodowych lig sportowych (oprócz niej NFL, NHL i MLB). Gracze NBA są najlepiej opłacanymi sportowcami świata (w średniej rocznych zarobków).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Lśnienie (ang. The Shining) – film z 1980 roku, wyreżyserowany przez Stanleya Kubricka, będący ekranizacją powieści Stephena Kinga pod tytułem Jasność (lub Lśnienie). Bohaterem filmu jest alkoholik Jack Torrance, który wraz z rodziną przeprowadza się do górskiego hotelu, w którym został zatrudniony jako stróż zimowy. Spokój opuszczonego poza sezonem kurortu ma umożliwić mu skoncentrowanie się na twórczości literackiej. Okazuje się jednak, że złowroga atmosfera miejsca stopniowo popycha go w obłęd.
  Eugene Gladstone O’Neill (ur. 16 października 1888 w Nowym Jorku, zm. 27 listopada 1953 w Bostonie) – dramaturg amerykański, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1936.
  Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego jest to kategoria nagrody Oscara przyznawanej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej dla aktora, który wyróżniał się grą w drugim planie. Nagroda w tej kategorii po raz pierwszy została przyznana 4 marca 1937 roku podczas 9. ceremonii wręczenia Oscarów i nieprzerwanie przyznawana jest do dziś. Rozdanie nagród poprzedza głosowanie w którym uczestniczą tylko sami aktorzy. Po głosowaniu liczone są głosy których większość wskazuje zwycięzcę.
  Kruk (tytuł oryg. The Raven) − klasyczny amerykański film fabularny z 1963 roku, wyprodukowany i wyreżyserowany przez Rogera Cormana. Swobodna adaptacja wiersza Edgara Allana Poe Kruk, bardziej niż nominalny film grozy jawiąca się jako komediowy horror klasy "B".
  Michelangelo Antonioni (ur. 29 września 1912 w Ferrarze, zm. 30 lipca 2007 w Rzymie) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy.
  James Byron Dean (ur. 8 lutego 1931 w Marion, zm. 30 września 1955 w Cholame) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, dwukrotnie nominowany do Oscara. Niedługo po swojej śmierci stał się ikoną popkultury (początkowo w Stanach Zjednoczonych, później także w innych krajach), jak również światowego kina oraz nonkonformistycznej postawy życiowej. Przyczyniła się do tego przede wszystkim rola zbuntowanego nastolatka Jima Starka w filmie Buntownik bez powodu. Pozostałe dwie znaczące produkcje z jego udziałem, Na wschód od Edenu i Olbrzym, chociaż wszystkie powstały w okresie, gdy aktor dopiero zdobywał sławę, umocniły jego status w kulturze masowej, który przypieczętowała nagła śmierć Deana w wieku zaledwie 24 lat. Jest pierwszą osobą, która otrzymała pośmiertnie nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor i jedyną, która otrzymała ją dwukrotnie (kilka osób zdobyło więcej niż jedną pośmiertną nominację, ale w różnych kategoriach).
  Ludzie honoru – amerykański film z 1992 w reżyserii Roba Reinera. Scenariusz na podstawie własnej sztuki napisał Aaron Sorkin. W rolach głównych wystąpili Tom Cruise, Demi Moore, Jack Nicholson, Kevin Bacon, Kiefer Sutherland, Kevin Pollack, J.T. Walsh.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.117 sek.