• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jack McCulloch

  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Wrotkarstwo – dyscyplina sportowa (chętnie i często uprawiana dla celów typowo rekreacyjnych), pokrewna łyżwiarstwu. Do poruszania się wykorzystywane są tu specjalne "buty na kółkach". Wyróżnia się dwa typy wrotek – dwuśladowe (tradycyjne) i jednośladowe (tzw. łyżworolki/rolki/inline-skates). Z tych samych korzeni, co wrotkarstwo, wyłoniły się hulajnoga i deskorolkarstwo.
  Karl Alfred Ingvald Næss (ur. 26 kwietnia 1877 w Kristianii - zm. 6 lipca 1955 w Strasshof an der Nordbahn) – norweski łyżwiarz szybki, złoty medalista mistrzostw Europy.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  John K. "Jack" McCulloch (ur. 15 sierpnia 1872 w Perth - zm. 29 stycznia 1918 w Saint Paul) – kanadyjski sportowiec, największe sukcesy osiągający w łyżwiarstwie szybkim.

  Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).5. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbyły się w dniach 5-9 lutego 1897 roku w Montrealu, w Kanadzie. Zawodnicy startowali na naturalnym lodowisku w Crystal Stadium. W zawodach wzięli udział tylko mężczyźni. Zawodnicy startowali na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 5000 m, 10000 m. W biegu na 5000 m metrów rozegrano kwalifikacje i finał, do którego awansowało 4 najlepszych zawodników z kwalifikacji. Aby wyłonić zwycięzcę w biegu na 1500 m potrzebna była dogrywka. Mistrzem zostawał zawodnik, który wygrywał trzy z czterech dystansów. Jedyny raz w historii tytuł mistrzowski wywalczył Kanadyjczyk, Jack McCulloch. Srebrnych i brązowych medali nie przyznawano. Miejsca pozostałych zawodników są nieoficjalne.

  Kariera[]

  McCulloch był wszechstronnym sportowcem, uprawiał między innymi wrotkarstwo, łyżwiarstwo figurowe, kajakarstwo, kolarstwo oraz hokej na lodzie. W 1889 roku pomógł założyć klub hokejowy Winnipeg Victorias. Wziął też udział w zorganizowanym zgodnie z zasadami meczu hokeja, który odbył się w Manitobie 20 grudnia 1890 roku.

  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).Mila angielska (mila anglosaska, land mile, statute mile) – pozaukładowa jednostka odległości stosowana w krajach anglosaskich.

  Największe sukcesy w karierze osiągał jednak w łyżwiarstwie szybkim. W 1893 roku w Montrealu wziął udział w mistrzostwach Kanady, wygrał wszystkie konkurencje: na dystansie 1 furlonga, pół mili, 1 mili oraz 5 mil. Trzy lata później wystartował na mistrzostwach USA w Saint Paul, gdzie również był najlepszy na wszystkich dystansach: 1 mili, 10 mil, ćwierć mili i 5 mil. Dzięki temu McCulloch został jedynym łyżwiarzem, który zwyciężył na wszystkich dystansach podczas mistrzostw Kanady i USA.

  Julius Seyler (ur. 4 maja 1873 w Monachium - zm. 22 listopada 1955 tamże) – niemiecki łyżwiarz szybki, dwukrotny mistrz Europy.Manitoba – prowincja Kanady leżąca w środkowej części kraju. Od wschodu graniczy z Ontario, od zachodu z Saskatchewan, od północy z terytorium Nunavut oraz na południu ze stanami USA Minnesota i Dakota Północna. Największym miastem prowincji i zarazem jej stolicą jest Winnipeg.

  W 1897 roku wystartował na wielobojowych mistrzostwach świata w Montrealu, gdzie zdobył złoty medal. W biegu na 500 m był drugi, natomiast na dystansach 5000 m, 1500 m i 10 000 m był najlepszy. W biegu na 1500 m McCulloch i Alfred Næss z Norwegii uzyskali identyczny czas, zorganizowano więc dogrywkę, w której Kanadyjczyk zwyciężył o zaledwie 2/5 sekundy. Wygrał także bieg na 10 000 m, który został jednak powtórzony, bowiem sędziowie źle policzyli okrążenia. W rozegranym ponownie wyścigu McCulloch wygrał z przewagą ponad 13 sekund nad pozostałymi zawodnikami. Drugie miejsce w wieloboju zajął Alfred Næss, a trzeci był Julius Seyler reprezentujący Cesarstwo Niemieckie.

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Łyżwiarstwo szybkie – dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą.

  W 1898 roku zakończył karierę.

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie Schaats Statistieken.nl (niderl.)
 • Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kajakarstwo – niegdyś odmiana transportu (wodnego), dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, wykorzystująca kajaki i kanadyjki.Kolarstwo – bardzo szeroki termin, odnoszący się do wielu dyscyplin, zawsze jednak związanych z korzystaniem z roweru. Nazwa wywodzi się od słowa "koło" jak początkowo nazywano w Polsce rower.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Łyżwiarstwo figurowe – zimowa dyscyplina sportu, polegająca na jeździe na łyżwach oraz wykonywaniu dodatkowych elementów: skoków, piruetów, kroków, spiral oraz podnoszeń. Często łączy się je w sekwencje i kombinacje. Jest to sport podobny do gimnastyki artystycznej, więc wymaga również zdolności tanecznych, poczucia rytmu, dobrej giętkości ciała oraz koordynacji ruchów. Dlatego łyżwiarze trenują też balet i gimnastykę. Zawody rozgrywane są indywidualnie, w parach bądź w zespołach (tzw. formacjach). Łyżwiarstwo figurowe jest jedną z dyscyplin zimowych igrzysk olimpijskich. Jest ono jednym z najpopularniejszych sportów zimowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.