• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jack Layton

  Przeczytaj także...
  29. wybory parlamentarne w Kanadzie, odbyły się 23 stycznia 2006 roku. Ze względów na różne strefy czasowe w Kanadzie, komisje kończyły swoje prace o różnych porach. Pierwsze komisje wyborcze zostały zamknięte o godzinie 19.00 czasu ET (godzina 01:00 czasu środkowoeuropejskiego); Wyniki wyborów dały zwycięstwo Konserwatywnej Partii Kanady, która zdobyła 40,3% miejsc w parlamencie, co jej dało 124 mandaty w 308-miejscowej izbie (wzrost o 25 mandatów w porównaniu z rokiem 2004). W wyborach konserwatyści zdobyli 36,3% głosów (wzrost o 6,7% w porównaniu z rokiem 2004). W rezultacie, desygnowanym na stanowisko premiera Kanady został przewodniczący partii Stephen Harper. Krótko po północy, urzędujący premier Kanady Paul Martin zapowiedział swoją dymisję ze stanowiska szefa rządu i jednocześnie ustąpienie z funkcji przewodniczącego Liberalnej Partii Kanady, będzie jednak nadal deputowanym do parlamentu kanadyjskiego. Następne przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 14 października 2008 roku. [1]International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  John Gilbert "Jack" Layton (ur. 18 lipca 1950, zm. 22 sierpnia 2011) - polityk kanadyjski, przywódca Nowej Demokratycznej Partii Kanady (od 25 stycznia 2003 do 22 sierpnia 2011). W wyborach roku 2004 zdobył mandat poselski w parlamencie Kanady reprezentując okręg Toronto—Danforth, wybrany ponownie w wyborach w 2006, 2008 i 2011.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.30. wybory parlamentarne w Kanadzie odbyły się 14 października 2008 roku. Premier Kanady Stephen Harper zarządził przeprowadzenie przedterminowych wyborów, które miały wzmocnić pozycję Partii Konserwatywnej i jej funkcjonującego od dwóch i pół roku mniejszościowego rządu.

  Pod jego przywództwem partia NDP zdobyła 15.7% głosów w wyborach w 2004, 17.48% w wyborach w 2006, 18,18% w 2008 i 30,68% w wyborach w 2011 znacznie polepszając swój wynik z poprzednich wyborów w 2000 gdy zdobyła tylko 8.51% głosów. Był liderem opozycji.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia na oficjalnej stronie partii NDP
 • Strona kanadyjskiego parlamentu o Laytonie

 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. 22 sierpnia jest 234. (w latach przestępnych 235.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 131 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).
  Nowa Partia Demokratyczna Kanady, angielska oficjalna nazwa New Democratic Party of Canada, francuska oficjalna nazwa Le Nouveau parti démocratique du Canada w skrócie NDP lub NPD – partia polityczna działająca w Kanadzie.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.