• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jack Heid

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  XIV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1948 roku w Londynie (Wielka Brytania). Były to pierwsze letnie igrzyska od 1936 roku, po 12 latach przerwy spowodowanej wybuchem II wojny światowej. Nie wystąpiły w nich ekipy Niemiec i Japonii (reprezentacje tych krajów nie zostały zaproszone) oraz ZSRR. Ceremonia otwarcia oraz zawody lekkoatletyczne odbywały się na stadionie Wembley, który mógł pomieścić 85 tysięcy widzów. Na tych igrzyskach po raz ostatni rozdano medale w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury, a złoto w dziedzinie muzyki otrzymał Zbigniew Turski.

  John Sebastien "Jack" Heid (ur. 26 czerwca 1924 w Nowym Jorku - zm. 27 maja 1967 w Bushkill) – amerykański kolarz torowy i szosowy, brązowy medalista torowych mistrzostw świata.

  Sidney Philip "Sid" Patterson (ur. 14 sierpnia 1927 w Melbourne - zm. 28 listopada 1999 tamże) – australijski kolarz torowy i szosowy, sześciokrotny medalista torowych mistrzostw świata.Jacques Bellenger (ur. 25 grudnia 1927 w Amiens) – francuski kolarz torowy i szosowy, dwukrotny medalista mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Jack Heid osiągnął w 1949 roku, kiedy zdobył brązowy medal w sprincie indywidualnym amatorów podczas torowych mistrzostw świata w Kopenhadze. W zawodach tych wyprzedził go jedynie Australijczyk Sidney Patterson, a trzecie miejsce zajął Francuz Jacques Bellenger. Był to pierwszy medal dla amerykańskiego kolarza torowego od mistrzostw świata w Newark w 1912 roku. Był to również jedyny medal wywalczony przez Heida na międzynarodowej imprezie tej rangi. Rok wcześniej wystartował na igrzyskach olimpijskich w Londynie, gdzie był piąty w sprincie, a rywalizację w wyścigu na 1 km zakończył na siódmej pozycji. Startował również w wyścigach szosowych, wygrywając między innymi Tour of Somerville w 1956 roku. Zginął w 1967 roku w pożarze domu.

  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • 20. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1912 odbyły się w amerykańskim Newark. W tym roku nie odbył się wyścig ze startu zatrzymanego amatorów.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  46. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1949 odbyły się w stolicy Danii - Kopenhadze. Rozegrano pięć konkurencji: sprint zawodowców i amatorów, wyścig na dochodzenie zawodowców i amatorów oraz wyścig ze startu zatrzymanego zawodowców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.