• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jack Cunningham


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.
  Durham (wym. /ˈdʌrəm/) – miasto w północno-wschodniej Anglii, położone 13 mil na południowy zachód od Sunderland, nad rzekami Wear i Browney, ośrodek administracyjny hrabstwa Durham i dystryktu County Durham. W 2001 roku miasto liczyło 42 939 mieszkańców. W 2011 roku hrabstwo liczyło 902 400 mieszkańców.

  John Anderson Cunningham, baron Cunningham of Felling (ur. 4 sierpnia 1939 w Durham) - brytyjski polityk, członek Partii Pracy, minister w pierwszym rządzie Tony’ego Blaira, wcześniej minister w laburzystowskich gabinetach cieni.

  Kształcił się w Jarrow Grammar School oraz w Bede College na uniwersytecie w Durham. W 1962 r. uzyskał tam tytuł bakałarza nauk ścisłych z chemii. W 1967 r. uzyskał doktorat z filozofii. Następnie pracował w General and Municipal Workers' Union. W 1970 r. został wybrany do Izby Gmin z ramienia Partii Pracy jako reprezentant okręgu Whitehaven. Po zniesieniu tego okręgu reprezentował okręg Copeland.

  Okręg wyborczy Whitehaven powstał w 1832 r. i wysyłał do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmował miasto Whitehaven w Cumberlandzie i jego okolice. Okręg został zniesiony w 1983 r.Partia Pracy (ang. Labour Party, LP), potocznie laburzyści – brytyjska socjaldemokratyczna partia polityczna powstała w lutym 1900 r. ze zjednoczenia Niezależnej Partii Pracy, Towarzystwa Fabiańskiego i Federacji Socjaldemokratycznej; do 1906 roku pod nazwą Komitet Przedstawicielstwa Robotniczego (Labour Representation Comitee).

  Od 1983 r. był członkiem laburzystowskiego gabinetu cieni. W 1992 r. prowadził kampanię wyborczą Partii Pracy. W latach 1992-1994 był ministrem spraw zagranicznych w gabinecie cieni Johna Smitha. Po zwycięskich dla jego ugrupowania wyborach 1997 r. został ministrem rolnictwa, rybołówstwa i żywności. Na tym stanowisku działał m.in. na rzecz obniżenia unijnego embarga na brytyjską wołowinę, nałożonego po wykryciu w Wielkiej Brytanii choroby szalonych krów. W 1998 r. Cunningham został ministrem w Urzędzie Gabinetu oraz Kanclerzem Księstwa Lancaster. W 1999 r. zrezygnował z miejsca w gabinecie.

  Izba Lordów (ang. House of Lords) – izba wyższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który oprócz tego składa się też z Izby Gmin i Suwerena (panującej rodziny królewskiej). Nie jest to ciało wybieralne, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją.Stocksfield – wieś w Anglii, w hrabstwie Northumberland. Leży 20 km na zachód od miasta Newcastle upon Tyne i 400 km na północ od Londynu.

  W następnych latach zasiadał w tylnych ławach parlamentu, ale wciąż posiadał znaczne wpływy w partii. W 2005 r. zrezygnował ze startu w kolejnych wyborach parlamentarnych. 27 czerwca 2005 r. został kreowany dożywotnim parem jako baron Cunningham of Felling. W Izbie Lordów jest przewodniczącym międzypartyjnego komitetu ds. określania uprawnień Izby Lordów.

  Okręg wyborczy Copeland powstał w 1983 r. i wysyła do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg powstał na miejscu wcześniej istniejącego okręgu Whitehaven.John Smith (ur. 13 września 1938 w Ardrishaig, zm. 12 maja 1994 w Londynie) – brytyjski polityk, lider Partii Pracy, minister w rządzie Jamesa Callaghana.

  Od 1964 r. jest mężem Maureen Appleby. Ślub odbył się w Durham. Małżonkowie mają razem syna i dwie córki. Cunninghamowie mieszkają niedaleko Stocksfield w hrabstwie Northumberland.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • thepeerage.com
 • Warto wiedzieć że... beta

  BSE (ang. Bovine Spongiform Encephalopathy), czyli gąbczasta encefalopatia bydła (popularnie nazywana chorobą szalonych krów), dość często mylnie nazywana chorobą wściekłych krów – choroba zakaźna wywoływana przez białkowe czynniki zakaźne, tzw. priony. Priony jako czynniki zakaźne, zostały zidentyfikowane i odkryte w 1981 roku przez Stanleya Prusinera.
  Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.
  Anthony Charles Lynton Blair (znany jako Tony Blair, ur. 6 maja 1953 w Edynburgu) – były premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (1997-2007) i były przywódca Partii Pracy (w latach 1994-2007).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.