• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jack Broughton

  Przeczytaj także...
  London Borough of Lambeth – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Miejskiej Lambeth (ang. Lambeth London Borough Council). Miejsce konferencji biskupów Kościoła anglikańskiego. Odbywa się w Londynie co 10 lat, przewodzi jej arcybiskup Canterbury. Decyzje biskupów w sprawach wiary (doktryny) nie są obowiązujące, ale często wciela się je w życie.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  Jack Broughton (ur. 1704 w Baunton, zm. 8 stycznia 1789 w Lambeth) – angielski bokser z okresu walk na gołe pięści.

  Karierę bokserską rozpoczął w 1725 w Bristolu. Po licznych zwycięstwach stał się faworytem Jamesa Figga pierwszego angielskiego mistrza bokserskiego. Mistrzem był uznawany od 1736 po wygranym trwającym 20 minut pojedynku z George’em Taylorem.

  24 kwietnia 1741 roku stoczył zwycięski 35-minutowy pojedynek George’em Stevensonem, który kilka dni później w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Po tym zdarzeniu zawiesił karierę. W marcu 1743 otworzył Broughton’s Amphitheatre przy Oxford Road w Londynie. W tym samym roku, 16 sierpnia, ogłosił pierwszy w dziejach nowożytnego boksu zbiór przepisów Rules of the Ring znanych jako Broughton’s Rules. Obowiązywały one do 1838 kiedy wprowadzono London Prize Ring Rules.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Tytuł mistrza stracił przegrywając 10 kwietnia 1750 z Jackiem Slackiem. Walka trwała tylko 14 minut. Broughton nie mógł jej kontynuować bo po otrzymanych ciosach nie widział przeciwnika. Po tym wydarzeniu zakończył karierę a amfiteatr zamienił na sklep z antykami. Zmarł w wieku 85 lat. Pochowany został w opactwie westminsterskim.

  International Boxing Hall of Fame (IBHOF) - Międzynarodowa Bokserska Galeria Sławy znajduje się obecnie w mieście Canastota w stanie Nowy Jork i jest jedną z dwóch uznawanych bokserskich galerii sławy obok World Boxing Hall of Fame. Pierwsza Boxing Hall of Fame została stworzona przez The Ring i znajdowała się w Madison Square Garden jednakże w 1990 roku z inicjatywy Eda Brophy by uczcić dwóch mistrzów bokserskich Carmena Basilio oraz jego bratanka Billy Backusa którzy pochodzą właśnie z miasteczka Canastota jego władze otwarły nowe muzeum które pokazuje bogatą historię boksu. W ceremoniach odbywających się każdego roku bierze udział bardzo wiele byłych jak i obecnych wielkich pięściarzy oraz wielu innych słynnych ludzi z różnych branż. Nominacja boksera do Hall of Fame może odbyć się dopiero po upływie pięciu lat po zakończeniu kariery sportowej.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W roku 1990 został wybrany do Międzynarodowej Bokserskiej Galerii Sław.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Biografia Jacka Broughtona (BoxRec.com) [dostęp 22-01-2012]
 • Biografia Jacka Broughtona (IBHoF.com) [dostęp 22-01-2012]
 • Lista walk Jacka Broughtona (The Cyber Boxing Zone Encyclopedia) [dostęp 22-01-2012]
 • London Prize Ring Rules (The 29 London Prize Ring Rules) − zbiór przepisów regulujących zasady rozgrywania walk bokserskich ogłoszony w Anglii w 1838 roku. Obowiązywały do 1872 r., kiedy zostały zastąpione przez Queensberry Rules.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Baunton – wieś w Anglii, w hrabstwie Gloucestershire, w dystrykcie Cotswold. Leży 25 km na południowy wschód od miasta Gloucester i 130 km na zachód od Londynu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.