• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jacek i Agatka - program dla dzieci

  Przeczytaj także...
  Adam Kilian (ur. 13 lutego 1923 we Lwowie) – artysta plastyk, jeden z czołowych polskich scenografów współpracujących z teatrami lalek.Wieczorynka (dawniej: Dobranocka) – wieczorny blok programowy przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym emitowany na antenie TVP Kultura, a dawniej w TVP1.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Jacek i Agatka – jedna z pierwszych dobranocek, emitowana przez Telewizję Polską w latach 1962–1973.

  Autorką tej serii była Wanda Chotomska, a emisja tej dobranocki przypadała na godzinę 19:20. Jacek i Agatka to były dwie pacynki (główki nakładane na palec). Pacynki zaprojektował Adam Kilian, a głosu obydwu bohaterom użyczyła Zofia Raciborska, która odtwarzała również postać Pani Zosi – sąsiadki Jacka i Agatki.

  Pacynka – rodzaj lalki teatralnej nakładanej na dłoń jak rękawiczka i poruszanej palcami aktora-animatora. W przypadku lalek o większych rozmiarach animator umieszcza dłoń w głowie pacynki, kontrolując jej mimikę. Ciało pacynki jest wtedy zawieszone na jego przedramieniu. Najprostsza pacynka to skarpetka naciągnięta na rękę. Taką formę miał Pan Cerowany – pacynka występująca w dobranockach telewizyjnych w Polsce pod koniec lat 60.Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.

  Tytułowy bohater Jacek zainspirował jednego z pacjentów szpitala dziecięcego w Konstancinie do pomysłu nagradzania dorosłych odznaczeniem od dzieci, po czym redakcja „Kuriera Polskiego” ogłosiła ogólnopolski konkurs, dzięki któremu powstał Order Uśmiechu.

  Spis odcinków[ | edytuj kod]

  Sezon 1[ | edytuj kod]

  1. „Gąsior”
  2. „Kiermasz”
  3. „Wielkie sprzątanie”
  4. „Mleko”

  Odcinek specjalny[ | edytuj kod]

  S. „Boże Narodzenie”

  Wanda Maria Chotomska (ur. 26 października 1929 w Warszawie) – polska pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży.

  Sezon 2[ | edytuj kod]

  1. „Gdzie są farby?”
  2. „Słoneczko”

  Odcinek finałowy[ | edytuj kod]

  F. „Wakacje”

  Ciekawostki[ | edytuj kod]

  25 marca 2011 w Rzeszowie wydano dukata lokalnego z Jackiem i Agatką. Projektantem dukata jest Paweł Wojtczak, a producentem narodowa Mennica Czeska. Numizmaty są dostępne w następujących nominałach: 6 Dobranocek (dukat mosiężny), 9 Dobranocek (dukat bimetalowy) i 49 Dobranocek (dukat srebrny). Z okazji emisji zorganizowano grę miejską, skierowaną do rodzin.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Jacek i Agatka w bazie Filmweb
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.787 sek.