Jacek Sawaszkiewicz (ur. 10 września 1947 w Szczecinie, zm. 11 czerwca 1999 tamże) – polski pisarz fantastyki naukowej, satyryk oraz współpracownik czasopisma "Karuzela" i rozgłośni szczecińskiej Polskiego Radia.
Uczył się w Technikum Łączności w Szczecinie; po zdaniu matury w 1968 r. pracował jako elektronik w Spółdzielni "Elektromet". W latach 1968-1970 odbywał służbę wojskową, po której podjął pracę w Miejskim Sztabie Wojskowym w Szczecinie jako inspektor do spraw technicznych. W późniejszych latach był inspektorem do spraw obrony cywilnej w Dzielnicowym Zarządzie Budynków Mieszkalnych Szczecin-Pogodno oraz kierownikiem sekcji w Urzędzie Telefonów Miejscowych. W 1979 r. przeniósł się do Stargardu. Od 1975 r. zajmował się wyłącznie pracą literacką. Debiutował opowiadaniem satyrycznym Sanatorium ("Karuzela", 1972 nr 18) ; debiut książkowy w 1978 (tom opowiadań Czekając). Laureat wielu konkursów literackich. Najbardziej znanym jego dziełem jest cykl Kronika Akaszy. Publikował opowiadania na łamach "Młodego Technika", "Morza i Ziemi", "Razem", "Odgłosów", "Politechnika", "Nurtu", "Fantastyki".
Polskie Radio Szczecin – jedna z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia realizujących odrębne programy regionalne nadawane na teren poszczególnych województw, zrzeszonych w Audytorium 17. Jest jedyną z tych rozgłośni, która współtworzy od kwietnia 2008 europejską sieć radiową Euranet.Fantastyka socjologiczna, nurt gatunku science-fiction, bardziej niż na ukazywaniu techniki i wątków space operowych skupia się na zagadnieniach socjologicznych: mechanizmach jakim podlegają hipotetyczne społeczeństwa.
Początkowa twórczość Sawaszkiewicza to typowe opowiadania sensacyjne w konwencji fantastyki lat sześćdziesiątych. W późniejszych utworach podążał raczej w kierunku groteski, humoreski lub fantastyki socjologicznej. Pochowany został na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kwatera 96d).
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Zbiory opowiadań[ | edytuj kod]
Czekając (Wydawnictwo Poznańskie 1978)
Mój tatko ([opowiadania satyryczne] "Iskry" 1978)
Przybysz; Wyznanie; Potestas (Nasza Księgarnia 1979)
Admirał Douglas Westrex; Kariera Johna Stoffhansenna; Cerebrak; Manekin (Nasza Księgarnia 1980)
Mistyfikacje; Raport; Guzik; Pożegnanie; Życie rodzinne; Prawda (Nasza Księgarnia 1983)
Tatko i ja ([opowiadania satyryczne] KAW 1983)
Z moim tatkiem ([opowiadania satyryczne] KAW 1985)
Między innymi makabra ([opowiadania satyryczne] Glob 1985)
Wahadło (Glob 1986)
Mój tatko i cała reszta (KAW 1988)
Sukcesorzy (Wydawnictwo Poznańskie 1979)
Katharsis (Iskry 1980)
Eskapizm (Wydawnictwo Poznańskie 1982)
Kronika Akaszy. Inicjacja (Wydawnictwo Poznańskie 1981)
Kronika Akaszy. Skorupa astralna (Wydawnictwo Poznańskie 1982)
Kronika Akaszy. Metempsychoza (Wydawnictwo Poznańskie 1984)
Kronika Akaszy. Powtórka z Apokalipsy (Wydawnictwo Poznańskie 1986)
Stan zagrożenia (Wydawnictwo Poznańskie 1986)
Na tle kosmicznej otchłani (Krajowa Agencja Wydawnicza 1988)
Andrzej Niewiadowski, Antoni Smuszkiewicz, Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1990, ISBN 83-210-0892-5
Groby zasłużonych Szczecinian

Młody Technik – miesięcznik naukowo-techniczny na poziomie popularnym przeznaczony głównie dla młodzieży. Wyszło także kilka numerów specjalnych między innymi "Technika morska" (1963) i "Człowiek i kosmos" (1963).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Warto wiedzieć że... beta
"Fantastyka" (1982-1990), od 1990 "Nowa Fantastyka" - polski miesięcznik literacki poświęcony literaturze fantastycznej (science fiction, fantasy).
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Stargard (tuż po wojnie Starogród, w latach 1950-2015 Stargard Szczeciński, niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, łac. Stargardia) – miasto będące gminą o statusie miasta w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną. Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku, jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze (obok Szczecina) miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243 r. Rozwojowi osady sprzyjało położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych, prowadzących z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy, usługowy i kulturalny. Miasto jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Jest trzecim miastem pod względem liczby ludności w województwie i 56. w Polsce.
Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
Między innymi makabra – zbiór opowiadań satyrycznych autorstwa Jacka Sawaszkiewicza. Zbiór ukazał się nakładem wydawnictwa Glob ze Szczecina w 1985 r. ISBN 83-7007-054-X
Andrzej Niewiadowski (ur. 4 sierpnia 1954 w Warszawie) - polski krytyk literacki, historyk literatury, dziennikarz, publicysta.
Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.