• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jacek Rodek

  Przeczytaj także...
  Funky Koval - polska seria komiksowa autorstwa scenarzystów Macieja Parowskiego i Jacka Rodka oraz rysownika Bogusława Polcha i twórczyni koloru, Danuty Polch zd. Czmoch - muzy Polcha i twarzy "Brendy". W początkowym okresie w pracach nad koncepcją brał udział także Wiktor Żwikiewicz, ostatecznie jedynie użyczył potem twarzy jednemu z bohaterów. Głównym bohaterem jest kosmiczny detektyw Funky Koval, który z pomocą przyjaciół i partnerów z prywatnej agencji detektywistycznej "Universs" tropi międzyplanetarne afery, nierzadko z podtekstem politycznym. Komiks zdobył serca czytelników znakomitymi i bardzo starannymi rysunkami, intrygującym scenariuszem oraz licznymi odniesieniami do ówczesnej rzeczywistości PRL (stan wojenny, Jerzy Urban, Okrągły Stół) - mimo że akcja komiksu na Ziemi oficjalnie rozgrywała się w USA w latach 80. XXI wieku. Trzecia część komiksu zawierała bogate odniesienia do rodzącej się wówczas III RP. Czwarta część ukazała się dopiero po kilkunastu latach i zawierała odniesienia do rzeczywistości współczesnej wydaniu, takie jak istnienie Internetu itp. W grudniu 2011 roku w specjalnym dodatku do Nowej Fantastyki ukazał się dodatkowy epizod Na białym szumie, w którym Koval pojawia się w rzeczywistości stanu wojennego w Polsce 1981.Polskie Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki – organizacja zrzeszająca kluby i miłośników fantastyki, powstała w Warszawie w czerwcu 1981 r. Narodziła się po rozpadzie Ogólnopolskiego Klubu Miłośników Fantastyki i Science Fiction w 1981 roku. Do czołowych działaczy PSMF należeli: Maciej Makowski, Marek Milewski,Sławomir Pikuła, Andrzej Szatkowski, wieloletni prezes PSMF.
  Maciej Parowski (ur. 27 grudnia 1946 w Warszawie, zm. 2 czerwca 2019 tamże) – polski redaktor, krytyk i pisarz fantastyki naukowej, od 1982 redaktor (w latach 1992–2003 redaktor naczelny) miesięcznika „Fantastyka”/„Nowa Fantastyka”.

  Jacek Rodek (ur. 1956) – polski wydawca, działacz fandomu, scenarzysta komiksów.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1982 jeden z współzałożycieli miesięcznika „Fantastyka”, najpierw kierownik działu literatury zagranicznej, następnie zastępca redaktora naczelnego. W latach 80. redaktor naczelny magazynu „Komiks-Fantastyka”, potem w wydawnictwach „Orbita” i „Korona”. Na przełomie lat 90. redaktor magazynu komiksowego „CDN”. Obecnie kieruje wydawnictwem Mag, które początkowo wydawało takie magazyny jak „Magia i Miecz” i „Fenix”.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Ogólnopolski Klub Miłośników Fantastyki i Science Fiction, pierwsza w Polsce organizacja zrzeszająca miłośników fantastyki. Klub powstał w Warszawie, w 1976 r., formalnie jako przybudówka Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Wśród założycieli klubu byli: Andrzej Wójcik, Grażyna Sanojca, Andrzej Krzepkowski, Jacek Rodek, Zbigniew Jonszta, Andrzej Pruszyński, Mieczysław Kurpisz. W OKMFiSF aktywnie działali także: Piotr "Raku" Rak, Wiktor Bukato, Ryszard Piekarczyk oraz pisarze: Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka czy Marek Oramus.

  Twórca wraz z Maciejem Parowskim serii Funky Koval, w której jest pierwowzorem jednego z bohaterów - Roddy`ego.

  Działacz OKMFiSF oraz Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki.

  W 2007 na uroczystości Z okazji 25-lecia pisma „Fantastyka” został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  Twórczość[ | edytuj kod]

 • Funky Koval - scenariusz
 • t. I Bez oddechu
 • wyd. I 1987 - RSW „Prasa-Książka-Ruch”. („Komiks-Fantastyka” nr 1)
 • wyd. II 1992 - Prószyński i S-ka. („Komiks” nr 1/92)
 • t. II Sam przeciw wszystkim
 • wyd. I 1988 - RSW „Prasa-Książka-Ruch”. („Komiks-Fantastyka” nr 2/88)
 • wyd. II 1992 - Prószyński i S-ka. („Komiks” nr 2/92)
 • t. III Wbrew sobie
 • wyd. I 1992 - Prószyński i S-ka. („Komiks” nr 5/92)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jacek Rodek. funkykoval.pl. [dostęp 2017-10-09].
  2. Jacek Rodek, [w:] encyklopediafantastyki.pl [online] [dostęp 2012-10-07].
  3. Medale Gloria Artis dla twórców związanych z „Fantastyką”. onet.pl, 30 października 2007. [dostęp 24 czerwca 2011].
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte."Fantastyka" (1982-1990), od 1990 "Nowa Fantastyka" - polski miesięcznik literacki poświęcony literaturze fantastycznej (science fiction, fantasy).
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kazimierz Michał Ujazdowski (ur. 28 lipca 1964 w Kielcach) – polski polityk, doktor nauk prawnych, wicemarszałek Sejmu IV kadencji, w latach 2000–2001 minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2005–2007 minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, poseł na Sejm I, III, IV, V, VI i VII kadencji.
  Fenix – polskie czasopismo poświęcone literaturze fantastycznej, założone w 1990 roku przez Jarosława Grzędowicza, Krzysztofa Sokołowskiego, Rafała A. Ziemkiewicza, Andrzeja Łaskiego i Dariusza Zientalaka Jr.
  Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.
  Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (łac. chwała sztuce) – polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
  Fandom – określenie społeczności fanów, zwykle używane w odniesieniu do fanów fantastyki. Używany jest także m.in. przez fanów mangi i anime oraz RPG oraz nierzadko piosenkarzy i aktorów. Jako fandom określa się zwykle ludzi aktywnie uczestniczących w klubach fanowskich, konwentach fantastyki lub w internetowych dyskusjach.
  Magia i Miecz - pierwsze i najdłużej istniejące (1993-2002) czasopismo o grach fabularnych na polskim rynku. Jako prekursor tej tematyki w Polsce, odegrało ogromną rolę w popularyzacji idei RPG. Wydawcą Magii i Miecza było wydawnictwo MAG, założycielem Jacek Rodek. Z pismem współpracowali m.in. Artur Szyndler, Andrzej Sapkowski i Tomasz Kołodziejczak.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.