• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jacek Puchała

  Przeczytaj także...
  Polskie Towarzystwo Leczenia Ran – stowarzyszenie, powstałe w 2004 roku z inicjatywy prof. dra hab. med. Zbigniewa Rybaka, z siedzibą w Warszawie, wpisaną do rejestru stowarzyszeń Krajowego Rejestru Sądowego pod pozycją 0000158561. Członek Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran (European Wound Management Association (ang.) EWMA).Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.
  Światowa Organizacja Zdrowia, WHO (ang. World Health Organization) – jedna z organizacji działających w ramach ONZ, zajmująca się ochroną zdrowia. Jej siedzibą jest Genewa.

  Jacek Puchała (ur. 19 sierpnia 1956, zm. 27 maja 2011 w Krakowie) – doktor habilitowany nauk medycznych w zakresie medycyny w specjalności: chirurgia dziecięca. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum, Wydziału Lekarskiego, Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii. Specjalista leczenia oparzeń.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Polskie Towarzystwo Chirurgów Dziecięcych (PTChD) – stowarzyszenie naukowe powstałe w 1965 roku. Zrzesza lekarzy chirurgów dziecięcych, lekarzy innej specjalności interesujący się zagadnieniami chirurgii dziecięcej oraz pielęgniarki/pielęgniarzy chirurgii dziecięcej.

  Od 1984 był pracownikiem Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Był ordynatorem Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Oparzeń i kierownikiem Dziecięcego Centrum Oparzeniowego. Wraz z profesorem Mikołajem Spodarykiem tworzył krakowską szkołę leczenia oparzeń. W Polsce był pionierem wszczepiania integry, czyli "sztucznej skóry", która w leczeniu oparzeń skraca czas rekonwalescencji i pozwala na zminimalizowanie szpecących blizn. Jako pierwszy w kraju zastosował i rozpowszechnił radykalne i głębokie wycinanie oparzonych obszarów skóry metodą Zory Janzekovic.

  Prokocim - obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim. Do 1948 roku miejscowość była siedzibą gminy Prokocim.Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.

  Od 30 marca 1998 doktor habilitowany (rozprawa: "Charakterystyka oraz leczenie podłużnych wad promieniowych i łokciowych u dzieci", Uniwersytet Jagielloński; Collegium Medicum; Wydział Lekarski).

  Był specjalistą II stopnia w chirurgii dziecięcej i specjalistą w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Członek Zarządu Głównego European Burns Association – EBA (2003–2005), a następnie sekretarzem tej organizacji (2005–2007). W kadencji 2008–2011 był sekretarzem generalnym European/International Club for Pediatric Burns (ECPB). Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń (PTLO) i prezes Polskiego Towarzystwa Mikrochirurgii, członek-założyciel Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz innych, licznych towarzystw naukowych krajowych i międzynarodowych. Promotor 4 prac doktorskich.

  Był laureatem m.in.:

 • nagrody "Per aspera ad astra" Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych
 • medalu "Serce za Serce" przyznanego przez Fundację Prometeusz
 • Orderu Uśmiechu
 • W 2009 otrzymał międzynarodową nagrodę imienia Giuseppe Whitakera, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie leczenia oparzeń przez radę chirurgów oparzeniowych wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO).
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Jacek Puchała w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
 • sylwetka na interia.pl
 • wywiad w poradniku medycznym
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.