• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jacek Milewski - pedagog

  Przeczytaj także...
  Dym się rozwiewa – zbiór opowiadań poświęconych Romom autorstwa Jacka Milewskiego , wydany w 2008 roku przez wydawnictwo Zysk i S-ka w Poznaniu. Każde z kilkunastu zamieszczonych w zbiorze opowiadań ma innego narratora. Wszystkie pokazują współczesną codzienność polskich Romów, dotykając m.in. problemów asymilacji, edukacji, przestępczości i pokutujących wobec tej społeczności stereotypów. Autor doskonale znający tematykę cygańską, wiele miejsca poświęca opisowi samej kultury Romów oraz praw i obyczajów nimi rządzących. "Dym się rozwiewa" jest debiutem literackim Milewskiego. W 2009 roku książka została nominowana do Nagrody Mediów Publicznych Cogito. W tym samym roku otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak. W uzasadnieniu werdyktu jury napisało, że książka Milewskiego przedstawia "nieznany świat, który jest tuż, obok, na wyciągniecie ręki".Krzysztof Krauze (ur. 2 kwietnia 1953 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Twórca filmów dokumentalnych i fabularnych. Wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach.
  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.

  Jacek Milewski (ur. 28 czerwca 1966 w Suwałkach) – polski pisarz, dziennikarz i nauczyciel. Współzałożyciel (razem z księdzem Jerzym Zawadzkim) i w latach 1993–2009 dyrektor jedynej w Polsce szkoły romskiej (Parafialna Szkoła Romska w Suwałkach) działającej od 1993. Autor publikacji i programów telewizyjnych o tematyce cygańskiej, świecki teolog. Jest też dziennikarzem i wieloletnim współpracownikiem oddziału Telewizji Polskiej w Białymstoku.

  Jerzy Jan Zawadzki (ur. 15 czerwca 1950 we Wrocławiu, zm. 23 kwietnia 2007 w Białymstoku) – polski duchowny katolicki, działacz społeczny i charytatywny, duszpasterz NSZZ ”Solidarność”, kanonik honorowy Kapituły Katedralnej w Ełku, oraz proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach. Nazywany „Pasterzem suwalskiej biedoty”. W 1993 zainicjował powstanie przy parafii, pierwszej w Polsce szkoły podstawowej dla dzieci romskich.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Autor zbiorów opowiadań o Cyganach pt. „Dym się rozwiewa” (Zysk i S-ka, 2008) i „Chyba za nami nie traficie” (W.A.B., 2013). Laureat nagrody nagrody literackiej im. Beaty Pawlak za książkę „Dym się rozwiewa” w 2009 roku. Przyznawana jest ona za publikacje na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Jury w uzasadnieniu werdyktu napisało, że książka Milewskiego przedstawia „nieznany świat, który jest tuż, obok, na wyciągniecie ręki”. Książka była również finalistką Nagrody Mediów Publicznych „Cogito”.

  Nagroda imienia Beaty Pawlak przyznawana jest od 2003 roku autorom, publikującym w języku polskim, teksty traktujące o innych religiach, kulturach i cywilizacjach. Została ustanowiona na podstawie ostatniej woli Beaty Pawlak, dziennikarki, pisarki i reportażystki, zmarłej 12 października 2002 roku w wyniku zamachu terrorystycznego na indonezyjskiej wyspie Bali.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W polskiej literaturze Romowie byli dotąd albo brudnymi żebrakami albo uwodzili śpiewem i tańcem przy ognisku. Książka Jacka Milewskiego jest bez wątpienia przełomowa, gdyż pokazuje Romów zupełnie inaczej: jako uczestników tej samej, „naszej” codzienności – przed telewizorem, ekranem komputera, w szkole i szpitalu. To opowieść o sąsiadach, a nie o obcych. A swoich sąsiadów znać wypada. Dlatego gorąco zachęcam do lektury – stwierdził w recenzji „Dym się rozwiewa” prof. Waldemar Kuligowski, antropolog kultury UAM w Poznaniu, eseista i autor programów telewizyjnych.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Tłumaczył dialogi na cygański i uczył tego języka polskich aktorów przy realizacji filmu „Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego.

  Mieszka w Warszawie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Artykuł z "Przewodnika Katolickiego"
 • Artykuł Mateusza Wyrwicha – „Cygan w szkolnej ławce”
 • Suwałki (ros. Сувалки, niem. Suwalken, hebr. סובאלק, lit. Suvalkai, biał. Сувалкі) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Polsce w województwie podlaskim, położone nad rzeką Czarna Hańcza. Siedziba władz powiatu suwalskiego.Joanna Kos-Krauze (ur. 8 grudnia 1972 w Olsztynie) – polska reżyser i scenarzystka. Początkowo pracowała przy programach telewizyjnych i reklamowych oraz filmach dokumentalnych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Papusza – polski film fabularny z 2013 roku, w reżyserii Joanny Kos-Krauze oraz Krzysztofa Krauzego. Jest to czarno-biały film z dialogami głównie w języku romskim.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Romowie lub Cyganie (nazwa własna w języku romskim Roma lub Rroma, Rromani w zależności od dialektu) – nieterytorialny naród lub grupa etniczna pochodzenia indyjskiego, której członkowie tworzą diasporę zamieszkującą większość państw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.