• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jacek Krzaklewski

  Przeczytaj także...
  Wanda i Banda (dawniej Banda i Wanda) – polski zespół rockowy założony w 1982 roku. Zadebiutował na przełomie 1982 i 1983 w sylwestrowej audycji Programu III Polskiego Radia. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Jacek Krzaklewski – Stanisławski (ur. 8 stycznia 1950 we Wrocławiu) – polski muzyk, gitarzysta i kompozytor. Grał w zespołach takich jak: Fortony, Pakt, Romuald i Roman, Test, Spisek, Stalowy Bagaż, Banda i Wanda.

  Od 1989 r. z małą przerwą gitarzysta Perfectu – jednej z najpopularniejszych polskich grup rockowych. Nagrał dwie płyty solowe Ulefos Blues w 1999 i Dużo kurzu w 2004. Na pierwszej sam zagrał wszystkie partie instrumentów.

  Wieloletni wykładowca w klasie gitary na warsztatach Blues nad Bobrem w Bolesławcu.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Perfect – polski zespół rockowy, założony w 1977 roku. Największą popularnością cieszył się do rozwiązania w 1983 roku. Z tego okresu pochodzą największe przeboje grupy: Nie płacz Ewka, Chcemy być sobą, Ale wkoło jest wesoło, Niewiele ci mogę dać, Autobiografia. W 1993 roku zespół reaktywował się (bez dotychczasowego współzałożyciela i autora większości kompozycji Zbigniewa Hołdysa) i działa do dziś.

  We wrześniu 2012 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

  Dyskografia solowa[ | edytuj kod]

 • Ulefos Blues (1999)
 • Dużo kurzu (2004)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kalendarium muzyczne, zezm.dsw.edu.pl [dostęp 2017-05-11] [zarchiwizowane z adresu 2017-05-11] (pol.).
  2. Jacek Krzaklewski z 1966 roku, www.perfect.art.pl [dostęp 2019-07-12].
  3. Jacek Krzaklewski z medalem, prw.pl, 27 września 2012 [dostęp 2017-05-11] [zarchiwizowane z adresu 2017-05-11] (pol.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gitarzysta – osoba grająca na gitarze, muzyk, instrumentalista, członek zespołu muzycznego lub artysta solowy. Popularnie gitarzystów dzieli się na rytmicznych i prowadzących.
  Bolesławiec (niem. Bunzlau) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, historycznie leżące na Dolnym Śląsku.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Test - polska grupa rockowa, prekursor polskiego hard-rocka. W początkowym okresie działalności kojarzona z muzyką pop.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Romuald i Roman (zapisywane jako Romuald & Roman) – polski zespół rockowy założony w maju 1968 roku we Wrocławiu. Legenda muzycznego undergroundu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.