• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jacek Kossut

  Przeczytaj także...
  Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk (IF PAN) – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk Wydziału Nauk Matematycznych, Fizycznych i Chemicznych z siedzibą w Warszawie. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Małgorzata Kossut (ur. 10 marca 1950 w Warszawie) – polska neurobiolożka specjalizująca się w neuroplastyczności układu nerwowego oraz neuronalnych mechanizmach uczenia się i pamięci, profesor nauk przyrodniczych, kierownik Zakładu Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej oraz Pracowni Neuroplastyczności Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN, członek Polskiej Akademii Nauk.

  Jacek Kossut (ur. 12 marca 1951 w Warszawie) – polski fizyk, specjalista w zakresie fizyki półprzewodników, profesor doktor habilitowany nauk fizycznych, autor licznych publikacji naukowych.

  Biografia[ | edytuj kod]

  Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie (1968) i Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (1973). W latach 1973–1976 uczestniczył w studiach doktoranckich w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk i w 1976 roku otrzymał stopień doktora nauk fizycznych. W 1983 roku uzyskał habilitację, a w 1992 roku tytuł profesora nauk fizycznych.

  Habilitacja (z łac. habilitas – zdatność, zręczność) – posiadające różny zakres, w zależności od sytuacji prawnej w danym kraju, uprawnienie do:Półprzewodniki − najczęściej substancje krystaliczne, których konduktywność (przewodnictwo właściwe) może być zmieniana w szerokim zakresie (np. 10 do 10 S/cm) poprzez domieszkowanie, ogrzewanie, oświetlenie bądź inne czynniki. Przewodnictwo typowego półprzewodnika plasuje się między przewodnictwem metali i dielektryków.

  Profesor w Instytucie Fizyki PAN (od 1993 roku, w latach 2003–2011 jego dyrektor), profesor Szkoły Nauk Ścisłych w Warszawie i profesor wizytujący na Uniwersytecie Notre Dame (1991–2003). Członek wielu towarzystw naukowych, m.in. American Physical Society (od 1993 roku), Polskiego Towarzystwa Fizycznego (od 1995 roku), American Association for the Advancement of Science (od 2000 roku) i Academia Europaea (od 2011 roku).

  VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie – jedno z najstarszych liceów w Warszawie o tradycjach sięgających 1905.Uniwersytet w Notre Dame (ang. University of Notre Dame) – amerykański uniwersytet katolicki (niepubliczny) w miejscowości Notre Dame w stanie Indiana, założony w 1842 przez francuskiego misjonarza Edwarda Sorina. Do najsławniejszych absolwentów należą Condoleezza Rice oraz Eric Wieschaus.

  Mąż polskiej neurobiolożki prof. Małgorzaty Kossut.

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

  W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jacek Kossut. ifpan.edu.pl. [dostęp 2020-09-27].
  2. Prof. dr hab. Jacek Kossut, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2020-09-27].
  3. Wojciech Rylski: Absolwenci Reytana 1968. wne.uw.edu.pl. [dostęp 2020-09-27].
  4. Jacek Kossut. instytutobywatelski.pl. [dostęp 2020-09-27].
  5. Co to są studnia, drut i kropka kwantowa oraz jak je zrobić i po co, czyli ile laserów zmieści się w łebku od szpilki. physics.uwb.edu.pl. [dostęp 2020-09-27].
  6. The Academy of Europe. Jacek Kossut (ang.). ae-info.org. [dostęp 2020-09-30].
  7. Rody uczone (88). Kossutowie. forumakademickie.pl. [dostęp 2020-09-27].
  8. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 października 2013 r. o nadaniu orderów i odznaczeń. isap.sejm.gov.pl. [dostęp 2020-09-27].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Publikacje w Google Scholar
 • Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (często używany skrót to FUW) – wydział Uniwersytetu Warszawskiego prowadzący badania naukowe i kształcący w dziedzinach:Dawna szkoła wyższa w Warszawie, obecnie autonomiczna część Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która interdyscyplinarnie kształci studentów w zakresie matematyki, fizyki i chemii.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  American Association for the Advancement of Science (AAAS) – międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się ogólnie pojętym rozwojem nauki.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Academia Europaea – europejska pozarządowa organizacja naukowa, działająca od 1988. W swojej misji deklaruje w szczególności działania na rzecz wprowadzania najwyższych standardów w nauce, badaniach i edukacji, wspieranie badań interdyscyplinarnych i międzynarodowych zwłaszcza w zakresie spraw europejskich, promowanie wartości europejskiej nauki i badań. Akademia jest finansowana ze środków własnych, dotacji rządowych i wpłat ze strony współpracujących instytucji.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.316 sek.