• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jacek Gdański

  Przeczytaj także...
  Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – państwowa jednostka organizacyjna działająca na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Fundusz wypełnia w polskim systemie opieki zdrowotnej funkcję płatnika: ze środków pochodzących z obowiązkowych składek ubezpieczenia zdrowotnego, NFZ finansuje świadczenia zdrowotne udzielane ubezpieczonym i refunduje leki.Teleturniej – specyficznie telewizyjny gatunek dziennikarski i typ telewizyjnego programu rozrywkowego. Polega na wykonywaniu przed kamerami przez uczestników (na ogół dobieranych na zasadzie otwartych eliminacji, choć czasem specjalnie zapraszanych do programu – wówczas są to z reguły osoby powszechnie znane) narzuconych im przez organizatora zadań, za co otrzymują – niekiedy bardzo wysokie – nagrody.
  Indywidualne mistrzostwa Polski w szachach – najważniejszy turniej krajowy, mający na celu wyłonienie najlepszych szachistów w Polsce. W oparciu o wyniki (w głównej mierze) tego turnieju Polski Związek Szachowy wyłania kadrę narodową, a z niej – olimpijską.

  Jacek Gdański (ur. 30 listopada 1970 w Szczecinku) – polski szachista, arcymistrz od 1997 roku.

  Biografia[]

  W drugiej połowie lat 80. XX wieku był czołowym polskim juniorem. W 1986 r. zdobył brązowy medal mistrzostw Europy i tytuł mistrza Polski, oba w kategorii do 20 lat. W 1989 r. został wicemistrzem świata juniorów w tej samej kategorii. Jego trenerami byli m.in. Henryk Dobosz, Zbigniew Doda, Zbigniew Szymczak, Włodzimierz Schmidt.

  Uniwersytet Gdański (w skrócie UG) – uczelnia z siedzibą rektora w Gdańsku, powstała 20 marca 1970, na mocy decyzji Rady Ministrów, z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (założonej w 1945 jako Wyższa Szkoła Handlu Morskiego) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (założonej w 1946).Klub Szachowy "Polonia" Warszawa – powstały w 2005 r. szachowy klub sportowy, mieszczący się w Warszawie przy ul. Konwiktorskiej 6.

  Wielokrotnie startował w finałach indywidualnych mistrzostw Polski. W 1992 r. w Częstochowie zdobył tytuł mistrza kraju. Wygrał turniej finałowy w 1997 r. w Sopocie, wspólnie z Robertem Kempińskim i Michałem Krasenkowem, jednak w dogrywce zajął trzecie miejsce. Kolejny medal zdobył w 2010 r. w Warszawie, zajmując trzecie miejsce za Mateuszem Bartlem i Radosławem Wojtaszkiem. Dwukrotnie był mistrzem Polski w szachach szybkich (1995 i 2000) oraz błyskawicznych (1998 i 2000).

  Mistrzostwa świata juniorów do lat 20 w szachach – zawody organizowane przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE), w których mogą uczestniczyć szachiści dwudziestoletni i młodsi.Michał Krasenkow, ros. Михаил Владимирович Красенков (ur. 14 listopada 1963 w Moskwie) – polski szachista i trener szachowy (FIDE Senior Trainer od 2012) pochodzenia rosyjskiego, arcymistrz od 1989 roku.

  Wielokrotnie reprezentował Polskę w rozgrywkach drużynowych, m.in.: trzykrotnie na olimpiadach szachowych (w latach 1990, 1992, 1994) oraz trzykrotnie na drużynowych mistrzostwach Europy (w latach 1989, 1992, 2013).

  Zwyciężył lub podzielił I miejsca w turniejach międzynarodowych m.in. w Krakowie (1993/94, turniej Cracovia), w Koszalinie (1997) oraz Helsinkach i Rio de Janeiro (1999). W 2001 r. zakwalifikował się do mistrzostw świata FIDE rozgrywanych systemem pucharowym w Moskwie, gdzie przegrał w I rundzie z Wadimem Zwiagincewem. Reprezentując klub Polonia Plus GSM Warszawa, sześciokrotnie zdobył tytuł drużynowego mistrza Polski. Kolejne złote medale w tych rozgrywkach wywalczył w latach 2007, 2008 i 2010 w barwach klubu WASKO HetMaN Szopienice Katowice.

  Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych – rozgrywane corocznie (z małymi wyjątkami) turnieje, mające na celu wyłonienie najlepszych w Polsce zawodników w szachach błyskawicznych.Krajowa Szkoła Administracji Publicznej – państwowa szkoła z siedzibą w Warszawie, wyłączona z systemu szkolnictwa wyższego, działająca na podstawie ustawy o Krajowej Szkole Administracji Publicznej z 14 czerwca 1991 r.

  Najwyższy ranking w karierze osiągnął 1 lipca 2000 r., z wynikiem 2557 punktów zajmował wówczas 4. miejsce (za Michałem Krasenkowem, Aleksandrem Wojtkiewiczem i Tomaszem Markowskim) wśród polskich szachistów.

  Jacek Gdański z powodzeniem łączył grę w szachy na wysokim poziomie ze studiami na Uniwersytecie Gdańskim (skandynawistyka) oraz w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (1999 - VII promocja). W latach 2004–2009 był członkiem Rady Narodowego Funduszu Zdrowia. W 2009 r. pełnił funkcję dyrektora generalnego Ministerstwa Finansów.

  Mistrzostwa Polski w Szachach 1997 – turnieje szachowe, rozegrane w 1997 r. w Sopocie (mężczyźni), Cisnej (kobiety) i Warszawie (dogrywka mężczyzn), mające na celu wyłonienie 54. mistrza Polski mężczyzn oraz 49. mistrzynię Polski kobiet. Oba turnieje rozegrano systemem kołowym z udziałem 15 zawodników i 13 zawodniczek.Olimpiada szachowa 1994 (zarówno w konkurencji kobiet, jak i mężczyzn) rozegrana została w Moskwie w dniach 1 - 16 grudnia 1994 r.

  Był zwycięzcą teleturnieju Najsłabsze ogniwo (w dniu 21 października 2005).

  Przypisy

  1. Szachista 5/1992, str. 135, Miałem świetnych trenerów” - rozmowa z Jackiem Gdańskim
  2. [1]
  3. OlimpBase
  4. 2001-02 FIDE Knockout Matches
  5. Ekstraliga 2007
  6. Rating Progress Chart: Gdanski, Jacek
  7. Jacek Gdański - Dyrektor Generalny. [dostęp 2009-03-31].
  8. onet.pl - Najsłabsze ogniwo

  Bibliografia[]

 • ChessBase Megabase 2008
 • Individual Calculations: Gdanski, Jacek (ang.)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Jacek Gdański – wybrane partie szachowe (ang.)
 • Jacek Gdański – karta na stronie FIDE (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  System pucharowy (rozgrywki pucharowe) – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach między uczestnikami. Uczestnicy rozgrywają mecze (gry) pomiędzy sobą, po których zwycięzca kwalifikuje się do dalszych gier, pokonany odpada z rywalizacji. Ten sposób prowadzenia zmagań nazywany jest również systemem knock-out.Ministerstwo Finansów – urząd pomocniczy Ministra Finansów, centralnego organu administracji rządowej odpowiedzialnego za dział administracji rządowej – finanse publiczne. Pomaga Ministrowi Finansów w m.in. projektowaniu budżetu państwa, kierowaniu sprawami podatków, finansowania samorządów terytorialnych oraz sprawami związanymi z długiem publicznym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Trener szachowy – tak jak w innych dyscyplinach jego zadaniem jest jak najlepsze przygotowanie szachisty do walki zarówno pod względem teoretycznym, jak i również psychologicznym i kondycyjnym.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Klub Sportowo Rekreacyjny "Amicus" Giszowiec - pierwotnie klub jednosekcyjny z sekcją sportową skata. W roku 2010 na giszowieckim placu Pod Lipami z inicjatywy Henryka Tchórza, (wówczas zawodnika Sekcji Petanque przy Stowarzyszeniu Domu Miasta Saint-Etienne), powstał bulodrom. Stało się to początkiem formowania się przy KSR "Amicus" sekcji petanque.
  Cracovia – festiwal szachowy, organizowany od 1990 r. w Krakowie i rozgrywany tradycyjnie na przełomie lat z udziałem kilkuset szachistów. W głównej grupie turniejowej (Open A) startują zawodnicy z tytułami międzynarodowymi (arcymistrzowie i mistrzowie międzynarodowi), w kolejnych – szachiści niższej rangi oraz juniorzy (przydział do określonych grup turniejowych definiuje za każdym razem komunikat organizacyjny).
  Zbigniew Doda (ur. 22 lutego 1931 w Poznaniu, zm. 8 lutego 2013 w Poznaniu) – polski szachista, mistrz międzynarodowy.
  Drużynowe mistrzostwa Polski w szachach – rozgrywki mające na celu wyłonienie najlepszej szachowej drużyny klubowej w Polsce. Mistrzem kraju zostaje zespół, który wygra najwyższą klasę rozgrywek, ekstraligę szachową (wcześniej, do roku 2001, nazywaną I ligą szachową). Rozróżnia się trzy ligi ogólnopolskie (ekstraliga, I liga i II liga) oraz ligi okręgowe (III liga, A-klasa, B-klasa, itd).
  Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.054 sek.