• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jacek Bromski

  Przeczytaj także...
  Uwikłanie – polski film kryminalny z 2011 roku w reżyserii Jacka Bromskiego, zrealizowany na motywach powieści o tym samym tytule. Zdjęcia do obrazu powstawały w Krakowie. Film był dedykowany Jackowi Moczydłowskiemu, zmarłemu w 2010 roku, wieloletniemu szefowi produkcji Studia Filmowego Zebra.Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA) powstał w 1995 roku jako wyodrębniona w ramach Stowarzyszenia Filmowców Polskich jednostka organizacyjna do spraw zbiorowego zarządu prawami autorskimi i pokrewnymi. ZAPA działa w oparciu o zezwolenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  Narodowa Rada Rozwoju – gremium doradcze prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Celem Rady jest zgodnie ze stwierdzeniem prezydenta Andrzeja Dudy pełnienie roli „ekspercko-doradczej” oraz praca nad „rozwiązaniami strategicznymi” dla państwa.

  Jacek Bolesław Bromski (ur. 19 grudnia 1946 we Wrocławiu) – polski scenarzysta, reżyser, producent filmowy i działacz kultury.

  Biogram[]

  Urodził się w 1946 roku we Wrocławiu. W latach 1965–1970 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1972–1974 – polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, zaś od 1974 do 1978 r. – reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 1988 roku wraz z Juliuszem Machulskim i Jackiem Moczydłowskim założył Zespół Filmowy „Zebra” (obecnie: Studio Filmowe Zebra). Obecnie pełni w nim funkcję dyrektora literackiego.

  Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) – państwowa instytucja kultury odpowiedzialna za rozwój polskiej kinematografii oraz za promocję polskiej twórczości filmowej za granicą. Instytut mieści się w Warszawie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 21/23.Juliusz Jan Machulski (ur. 10 marca 1955 w Olsztynie) – polski reżyser, producent filmowy, aktor, scenarzysta i dramaturg. Założyciel Studia Filmowego „Zebra” (1988).

  Scenarzysta, reżyser i producent filmowy. W jego dorobku znajdują się takie filmy jak Kuchnia Polska, To ja, złodziej, Zabij mnie glino, U Pana Boga za piecem, U Pana Boga w ogródku, Uwikłanie, Anatomia zła – nagradzane na festiwalach krajowych i zagranicznych.

  Od 1996 roku pełni funkcje prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od 2007 r. jest także Prezydentem organizacji World Cinema Alliance (Alliance Mondiale du Cinema).

  Andrzej Sebastian Duda (ur. 16 maja 1972 w Krakowie) – polski prawnik, nauczyciel akademicki, były wiceminister sprawiedliwości, były podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, były członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji.Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

  Założyciel działającej przy Stowarzyszeniu organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi – Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych. Stowarzyszenie w czasie jego kadencji podpisało umowy o współpracy i wzajemnej ochronie praw autorskich z kilkudziesięcioma organizacjami w Europie, Azji (m.in. w Chinach) i obu Amerykach.

  Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – polski medal nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal nadawany jest w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.U Pana Boga za piecem – polski film fabularny z 1998 w reżyserii Jacka Bromskiego, pierwsza część trylogii filmowej mieszczącej również U Pana Boga w ogródku i U Pana Boga za miedzą.

  Kierował zakończonymi sukcesem akcjami środowiska filmowego na rzecz nowelizacji prawa autorskiego oraz ustawy o kinematografii, współorganizował Polski Instytut Sztuki Filmowej jako pierwszy Przewodniczący rady PISF (w latach 2005–2008). Funkcję tę pełni ponownie od 2014 roku.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.

  W październiku 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

  Był mężem aktorki Anny Romantowskiej, obecnie jest żonaty z Moniką Smoleń.

  Odznaczenia państwowe[]

  Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2015).

  Filmografia[]

 • Alicja (1982)
 • Ceremonia pogrzebowa (1985)
 • Zabij mnie glino (1987)
 • Sztuka kochania (1989)
 • Kuchnia polska (1991)
 • 1968. Szczęśliwego Nowego Roku (1992)
 • Dzieci i ryby (1996)
 • U Pana Boga za piecem (1998)
 • To ja, złodziej (1999)
 • Kariera Nikosia Dyzmy (2002)
 • Kochankowie Roku Tygrysa (2005)
 • I wie Pan co? w Solidarność, Solidarność... (2005)
 • U Pana Boga w ogródku (2007)
 • U Pana Boga za miedzą (2009)
 • Uwikłanie (2011)
 • Bilet na Księżyc (2013)
 • Anatomia zła (2015)
 • Przypisy

  1. Prezydent powołał Narodową Radę Rozwoju. prezydent.pl, 2015-10-16. [dostęp 2015-10-16].
  2. Tygodnik „Życie na Gorąco” nr 49, 3 grudnia 2015, s. 8-9
  3. Prezydent odznaczył ludzi kultury. prezydent.pl, 2011-01-17. [dostęp 2011-03-3].
  4. M.P. z 2011 r. Nr 34, poz. 401

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Jacka Bromskiego.
 • Jacek Bromski w bazie filmweb.pl
 • Jacek Bromski w bazie filmpolski.pl
 • Jacek Bromski na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Jacek Bromski w bazie Akademii Polskiego Filmu
 • Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kochankowie Roku Tygrysa – polsko-chiński film fabularny w reżyserii Jacka Bromskiego, zrealizowany w 2005 r. Zdjęcia do filmu powstały od lipca do grudnia 2004.
  To ja, złodziej – polski film fabularny, komedia z elementami dramatu filmu sensacyjnego w reżyserii Jacka Bromskiego, wyprodukowany w 2000 roku .
  1968. Szczęśliwego Nowego Roku – fabularny film polityczny w reżyserii Jacka Bromskiego z 1992 roku, koprodukcja polsko–belgijsko–brytyjska.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Życie na Gorąco – wydawany przez Wydawnictwo Bauer od 1994 roku tygodnik przeznaczony właściwie dla kobiet. Jego nakład przekracza 850 tysięcy egzemplarzy. W każdym z numerów magazynu prezentowane są plotki z życia gwiazd i polityków oraz wydarzenia z życia ludzi, którzy przysyłają je w listach. W tygodniku są również strony poradnikowe poświęcone zagadnieniom mody, urody i zdrowia. Można w nim jeszcze znaleźć krzyżówki i opisy miejsc, które warto zwiedzić.
  Monika Smoleń-Bromska (ur. 12 kwietnia 1973 w Krakowie) – polska menedżer kultury, wykładowca akademicki, od 2008 wiceminister kultury w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.