• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jacek Borcuch

  Przeczytaj także...
  Sundance Film Festival (Festiwal Filmowy w Sundance) – jest największym corocznym festiwalem filmów niezależnych w USA, odbywa się w Park City, Salt Lake City, Ogden oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku.Krzysztof Zanussi (ur. 17 czerwca 1939 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof.
  Daniel Bloom, właśc. Daniel Tomasz Borcuch (ur. 21 grudnia 1971 w Kwidzynie) – polski kompozytor, muzyk, producent muzyczny.

  Jacek Borcuch (ur. 17 kwietnia 1970 w Kwidzynie) – polski aktor, reżyser i scenarzysta.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz aktorstwo w Akademii Teatralnej w Warszawie i Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.

  Wszystko co kocham – polski film obyczajowy w reżyserii Jacka Borcucha. 7 września 2010 roku komisja powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego specjalna komisja pod przewodnictwem Agnieszki Holland ogłosiła, iż film jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny w 2011 roku.Krzysztof Krauze (ur. 2 kwietnia 1953 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Twórca filmów dokumentalnych i fabularnych. Wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach.

  Po ukończeniu studiów w 1993 występował w filmach i serialach oraz grał w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze Rampa w Warszawie, Operze i Operetce w Szczecinie.

  W 1999 zagrał jedną z głównych ról w filmie Krzysztofa Krauzego Dług oraz zadebiutował jako reżyser filmem Kallafiorr, w którym również wystąpił i do którego napisał scenariusz. W następnych latach wyreżyserował film Tulipany (2004) oraz zagrał w filmach m.in. Krzysztofa Zanussiego (Suplement, Persona non grata) czy Juliusza Machulskiego (Ile waży koń trojański?).

  Nieulotne – polsko-hiszpański film fabularny (dramat obyczajowy) z 2013 r. w reżyserii i według scenariusza Jacka Borcucha. Mrok - ośmioodcinkowy serial wyprodukowany przez Telewizję Polską o sensacyjno-kryminalnej fabule osadzony w realiach współczesnej Polski oraz pracy policji. Każdy z ośmiu odcinków stanowi odrębna całość.

  W 2009 wyreżyserował Wszystko, co kocham. Film został bardzo dobrze przyjęty przez środowisko filmowe i publiczność – był polskim kandydatem do Oscara 2011 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, wygrał Złotego Klakiera i Złotego Kangura na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Złotą Kaczkę dla najlepszego polskiego filmu o miłości, a podczas 13. ceremonii wręczenia Orłów Borcuch został nagrodzony za najlepszy scenariusz oraz otrzymał Nagrodę Publiczności. Był to jego pierwszy film, który brał udział w Konkursie Głównym na Sundance Film Festival. Jego późniejsze filmy, Nieulotne (2013) i Słodki koniec lata (2019), miały premierę podczas festiwalu i również zakwalifikowały się do głównego konkursu.

  Juliusz Jan Machulski (ur. 10 marca 1955 w Olsztynie) – polski reżyser, producent filmowy, aktor, scenarzysta i dramaturg. Założyciel Studia Filmowego „Zebra” (1988).Samo życie – polski serial telewizyjny, emitowany na antenie telewizji Polsat od 12 lutego 2002 do 25 listopada 2010. Akcja serialu koncentrowała się wokół pracowników fikcyjnego warszawskiego dziennika „Samo Życie”. 12 grudnia 2007 wyemitowano 1000. odcinek, jako drugi (po Klanie) polski serial.

  Wyreżyserował serial Mrok oraz kilka odcinków seriali: Samo życie, Magda M., Bez tajemnic, Prawo Agaty.

  Oprócz filmu zajmuje się także muzyką – jest członkiem zespołu "Physical Love".

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Jest starszym bratem kompozytora Daniela Blooma. W latach 2004–2012 był mężem aktorki Ilony Ostrowskiej, z którą ma córkę Miłosławę (ur. 2006).

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. "Nieulotne" na festiwalu Sundance, www.pisf.pl [dostęp 2020-01-19] (pol.).
  2. „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha na Sundance, www.pisf.pl [dostęp 2020-01-19] (pol.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Jacek Borcuch w bazie filmpolski.pl
 • Jacek Borcuch w bazie IMDb (ang.)
 • Jacek Borcuch w bazie Filmweb
 • Jacek Borcuch w bazie Culture.pl
 • Jacek Borcuch w bazie Akademii Polskiego Filmu
 • Jacek Borcuch w bazie Encyklopedii teatru polskiego
 • IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Magda M. – polski serial telewizyjny produkowany i emitowany przez telewizję TVN od 6 września 2005 roku. Ostatni odcinek został nadany 5 czerwca 2007 Początkowo miały powstać 3 "serie", jednak w związku z popularnością serialu, zdecydowano o nakręceniu dodatkowej, czwartej 10-odcinkowej serii. Serial zyskał dużą popularność wśród widzów – co tydzień przed telewizorami zasiadało ok. 3 mln widzów, a widownia ostatnich odcinków serialu sięgała 4,5 mln. Na płytach DVD wydano wszystkie serie wraz z dodatkami – takimi, jak krótkie reportaże na temat serialu, scenami niewykorzystanymi i zdjęciami. 12 października 2006 do sprzedaży trafiła książka "Świat Magdy M." autorstwa Anity Nawrockiej i Pawła Trześniowskiego, a 10 maja 2007 jej poszerzona wersja.
  Prawo Agaty – polski serial obyczajowy w reżyserii Macieja Migasa z Agnieszką Dygant w roli głównej. Pomysłodawczynią serialu jest Katarzyna Frankowska. W czołówce wykorzystano piosenkę Amy Macdonald "This Is The Life".
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  13. ceremonia wręczenia Orłów za rok 2010, miała miejsce 7 marca 2011 roku, w Teatrze Polskim w Warszawie. Ceremonię wręczenia nagród poprowadził Łukasz Garlicki.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Suplement – polski film psychologiczny z 2002 roku w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Zdjęcia trwały od lipca do 28 sierpnia 2001
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.