• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jaap de Hoop Scheffer

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Order Oranje-Nassau (nl.: De Orde van Oranje-Nassau) – odznaczenie Królestwa Niderlandów za zasługi cywilne i wojskowe, nadawane od 1892.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Jakob (Jaap) Gijsbert de Hoop Scheffer (ur. 3 kwietnia 1948 w Amsterdamie) – holenderski polityk, długoletni parlamentarzysta, od 1997 do 2001 lider Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego (CDA), w latach 2002–2003 minister spraw zagranicznych Holandii, od 2004 do 2009 sekretarz generalny NATO.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.George Islay MacNeill Robertson, baron Robertson of Port Ellen KT, GCMG (ur. 12 kwietnia 1946 w Port Ellen) – szkocki polityk, minister obrony, sekretarz generalny NATO, członek Partii Pracy.

  Życiorys[]

  W 1974 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie w Lejdzie. W latach 1974–1976 odbywał służbę wojskową w ramach Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych. Pracował następnie do 1986 w holenderskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Początkowo zatrudniony w holenderskiej ambasadzie w Ghanie, następnie do 1978 do 1980 w stałym przedstawicielstwie przy Sojuszu Północnoatlantyckim w Brukseli, a później w sekretariacie kolejnych ministrów.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Tweede Kamer (pełna nazwa: Tweede Kamer der Staten-Generaal, Druga Izba Stanów Generalnych) – izba niższa Stanów Generalnych, parlamentu Holandii. Często bywa nazywana również holenderską Izbą Reprezentantów. Składa się ze 150 członków wybieranych na cztery lata w 18 wielomandatowych okręgach wyborczych.

  Od 1979 był członkiem socjalliberalnej partii Demokraci 66, w 1982 potem przeszedł do Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego. W 1986 po raz pierwszy został wybrany na posła do Tweede Kamer, uzyskiwał reelekcje w kolejnych wyborach, zasiadając w niższej izbie holenderskiego parlamentu do 2002. Był rzecznikiem CDA ds. zagranicznych, lijsttrekkerem partii (pierwszym numerem na liście wyborczej) i przewodniczącym frakcji parlamentarnej. 27 marca 1997 objął funkcję lidera politycznego swojego ugrupowania. Pełnił ją do 1 października 2001, kiedy to zastąpił go Jan Peter Balkenende.

  Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (niderl. Christen-Democratisch Appèl, CDA) – największa partia polityczna w Holandii. Liderem jej jest obecny wicepremier Maxime Verhagen. Została ona założona w 1976, jako unia katolickiej KVP i dwóch partii protestanckich: chrześcijańsko-demokratycznej CHU oraz konserwatywnej ARP. W parlamencie była partią rządzącą (jako część koalicji) od 1980 do 1994 i jest nią ponownie od 2002 (od 2010 jako część koalicji). Od października 2010 współtworzy rząd w koalicji z VVD.Wielki Order Króla Petara Krešimira IV z Wstęgą i Gwiazdą Poranną (chor. Velered kralja Petra Krešimira IV s lentom i Danicom) – wysokie chorwackie odznaczenie państwowe powołane w 1992.

  Kiedy po wyborach w 2002 Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny współtworzył nowy rząd, Jaap de Hoop Scheffer 22 lipca 2002 objął stanowisko ministra spraw zagranicznych w pierwszym gabinecie, którym kierował Jan Peter Balkenende. Pozostał na tym urzędzie również w jego drugim rządzie do 3 grudnia 2003. Wspierał politycznie działania USA w wojnie przeciwko Irakowi, unikając zaangażowania militarnego.

  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

  Odszedł z rządu 3 grudnia 2003 w związku z nominacją na sekretarza generalnego NATO w miejsce George'a Robertsona. Stanowisko to zajmował od 5 stycznia 2004 do 1 sierpnia 2009. Po zakończeniu kadencji zajął się działalnością dydaktyczną jako wykładowca na Uniwersytecie w Lejdzie.

  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.Łotwa (łot. Latvija, Republika Łotewska – Latvijas Republika) – państwo w Europie Północnej powstałe po I wojnie światowej, jeden z krajów nadbałtyckich. Członek Unii Europejskiej i NATO.

  Odznaczenia[]

 • Krzyż Wielki Orderu Oranje-Nassau (Holandia) – 2009
 • Oficer Orderu Oranje-Nassau (Holandia) – 2003
 • Kawaler Orderu Oranje-Nassau (Holandia) – 2002
 • Order Stara Płanina I klasy (Bułgaria) – 2009
 • Wielki Order Króla Petara Krešimira IV (Chorwacja) – 2009
 • Krzyż Wielki Orderu Krzyża Ziemi Maryjnej (Estonia) – 2009
 • Krzyż Wielki Orderu Witolda Wielkiego (Litwa) – 2009
 • Wielki Oficer Orderu Trzech Gwiazd (Łotwa) – 2004
 • Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – 2009
 • Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Rumunii (Rumunia) – 2004
 • Order Podwójnego Białego Krzyża I klasy (Słowacja) – 2009
 • Order za Wybitne Zasługi (Słowenia) – 2009
 • Honorowy Rycerz Komandor Orderu św. Michała i św. Jerzego (Wielka Brytania) – 2009
 • Krzyż Wielki Orderu Zasługi Republiki Włoskiej – 16 lutego 2009
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Jaap de Hoop Scheffer (ang.). nato.int. [dostęp 2015-11-26].
 • Profil na stronie parlement.com (niderl.). [dostęp 2015-11-26].
 • Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Order Trzech Gwiazd (łot. Triju Zvaigžṇu ordenis) – jedno z najwyższych łotewskich odznaczeń państwowych ustanowione w 1924 na pamiątkę utworzenia Państwa Łotewskiego.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Order św. Michała i św. Jerzego (ang. Order of St Michael and St George) – brytyjskie wysokie odznaczenie państwowe przyznawane za szczególne osiągnięcia i zasługi odniesione w służbie zagranicznej Wielkiej Brytanii lub powiązane z działaniami w sferze międzynarodowej. Pełna nazwa: The Most Distinguished Order of Saint Michael and Saint George ("Wielce Wybitny Order św. Michała i św. Jerzego"). Ustanowiony został w 1818.
  Druga wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny, który rozpoczął się 20 marca 2003 między koalicją sił międzynarodowych (głównie USA i Wielkiej Brytanii) a armią Iraku. Po ok. trzech tygodniach walk siły międzynarodowe objęły kontrolę nad większością terytorium Iraku, obalając rząd tworzony przez partię Baas i Saddama Husajna i rozpoczynając okupację tego kraju, trwającą formalnie do 2005 r. Siły międzynarodowe liczyły ok. 250 000 żołnierzy amerykańskich, 45 000 brytyjskich, 2000 australijskich, 180 polskich (grupy GROM i pododdział usuwania skażeń chemicznych z 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy). Oprócz tego siły te były wspierane od północy przez ok. 50 000 partyzantów kurdyjskich. Siły międzynarodowe wkroczyły do Iraku od południa, przekraczając granicę od strony Kuwejtu i Zatoki Perskiej.
  Uniwersytet w Lejdzie, Universiteit Leiden - jest najstarszym holenderskim uniwersytetem. Założony w 1575 przez Wilhelma I Orańskiego. Związki rodziny królewskiej z uczelnią pozostają silne, studiowały tam królowe Wilhelmina, Juliana i Beatrycze oraz król Wilhelm Aleksander.
  Jan Peter Balkenende (ur. 7 maja 1956 w Kapelle), jako Jan Pieter Balkenende, niderlandzki polityk, premier Holandii od 2002 do 2010.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.