• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • JAG - serial telewizyjny

  Przeczytaj także...
  Pilot serialu lub odcinek pilotażowy – najczęściej pojedynczy, próbny odcinek serialu telewizyjnego, w który stacja telewizyjna zamierza zainwestować (najczęściej zostać jego producentem, a następnie go emitować).David James Elliott (ur. 21 września 1960 w Toronto) – kanadyjski aktor, znany z głównej roli w serialu JAG, gdzie grał komandora Harmona Rabba. Po raz pierwszy wystąpił na szklanym ekranie w roku 1982.
  Admirał (adm.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej marynarce wojennej, odpowiadający generałowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.

  JAG - Wojskowe Biuro Śledcze – amerykański serial sensacyjny, mający swą premierę w 1995 roku. W Polsce po raz pierwszy wyemitowany w marcu 1997. Od początku reżyserowany przez Donalda P. Bellisario. Główni bohaterowie to komandor Harmon Rabb (David James Elliott) oraz major, a następnie podpułkownik, Sarah MacKenzie (Catherine Bell) oraz ich technokratyczny szef admirał A.J Chegwiden (John M. Jackson).

  Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.Podpułkownik (ppłk) – wysoki stopień oficerski. W Wojsku Polskim bezpośrednio poprzedzający pułkownika, a powyżej stopnia majora. Jest zaliczany w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych.

  Tematyka odcinków jest zróżnicowana: główni bohaterowie z zawodu są prawnikami - więc często prowadzą sprawy wojskowe dotyczące żołnierzy służących w armii amerykańskiej. Jednocześnie niektóre odcinki serialu JAG mają fabułę czysto sensacyjną, w której to prawnicy biura uczestniczą np. w akcjach antyterrorystycznych czy nawet pracują jako szpiedzy w obcych państwach. W serialu powtarzają się jednak główne wątki: Harmon Rabb pragnie odnaleźć swojego ojca, który zaginął gdzieś w Azji podczas akcji wojskowej. Obecne są też problemy postaci drugoplanowych: nieporadny życiowo Bud Roberts "dorasta" do bycia ojcem i prawnikiem, a ppłk MacKenzie boryka się z problemami z mężczyznami.

  Hawaii Five-0 (Hawaii Five-0, 2010-) – amerykański serial telewizyjny nadawany przez stację CBS od 20 września 2010 roku. W Polsce nadawany na kanale Universal Channel od 26 stycznia 2011 roku. Jest to remake serialu z 1968 roku pt. "Hawaii Five-O".Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Długi czas produkcji (ponad 10 lat) i w rezultacie 10 serii serialu pozwoliło wpleść w fabułę wydarzenia z bieżących sytuacji na świecie i tak w serialu oglądamy losy żołnierzy mających służbę w Afganistanie i Iraku. W dwóch odcinkach (8.20 i 8.21) wprowadzono bohaterów serialu Agenci NCIS.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Afganistan, Islamska Republika Afganistanu (dari افغانستان, trl. Afghānestān, trb. Afghanestan; جمهوری اسلامی افغانستان, trl. Jomhūrī-ye Eslāmī-ye Afghānestān, trb. Dżomhuri-je Eslami-je Afghanestan; paszto افغانستان, trl. Afghānistān, trb. Afghanistan; د افغانستان اسلامي جمهوریت, trl. Də Afghānistān Islāmī Jumhūriyat, trb. Dy Afghanestan Eslami Dżumhurijat) – śródlądowe państwo położone w Azji Środkowej.

  JAG składa się z 10 serii, liczących łącznie 227 odcinków.

  Obsada[]

  Główna obsada serialu
 • David James Elliott jako Harmon Rabb
 • Tracey Needham jako Meg Austin
 • Catherine Bell jako Sarah MacKenzie
 • Patrick Labyorteaux jako Bud Roberts
 • John M. Jackson jako A.J. Chegwidden
 • Scott Lawrence jako Sturgis Turner
 • Zoe McLellan jako Jennifer Coates
 • Ciekawostki[]

 • David James Elliott (Harmon 'Harm' Rabb, Jr.) i Patrick Labyorteaux (Bud Roberts, Jr.) są jedynymi członkami obsady, którzy pozostali z serialem przez cały czas jego produkcji.
 • W trakcie prac nad serialem użyto niewykorzystanych ujęć z filmów "Top Gun" i "Polowanie na Czerwony Październik".
 • Dwa odcinki ósmego sezonu (8x20, 8x21) są jednocześnie pilotem nowego serialu stworzonego przez D. Bellisario pt. "Agenci NCIS" (NCIS).
 • David James Elliott ma też swój reżyserski wkład w serial. Wyreżyserował odcinek "Lifelines" s.6x22,"Take It Like A Man" s.9x17,"There Goes The Neighborhood" s10x8. Natomiast Patrick Labyorteaux , filmowy Porucznik Bud J. Roberts, Jr., napisał scenariusz do odcinka "JAG TV".
 • Pierwszy odcinek serialu wyemitowano 23 września 1995, a ostatni 29 kwietnia 2005.
 • Serial emitowany był w ponad 90 państwach.
 • Serial dał początek franczyzie seriali znanej jako JAG/NCIS Franczyza w skład której wchodzą także seriale Agenci NCIS, Agenci NCIS: New Orleans Agenci NCIS: Los Angeles i Hawaii Five-0.
 • Catherine Bell w 1x20 zagrała Lt. Diane Schonke, którą zastrzelono na parkingu w samochodzie, jednak później występuje w serialu jako Sarah MacKenzie.
 • Linki zewnętrzne[]

 • JAG - Wojskowe Biuro Śledcze w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • JAG - Wojskowe Biuro Śledcze w bazie filmweb.pl
 • Tracey Needham (ur. w Dallas w stanie Teksas) – amerykańska aktorka. Została dostrzeżona przez agenta telewizji CBS na stacji benzynowej. W 1988r. wysoka (1.80 cm wzrostu) blondynka zadebiutowała na szklanym ekranie w serialu TV "Gliniarz i prokurator". Miała wtedy 21 lat. Następne pięć lat spędziła na planie serialu TV "Dzień za dniem" /Life Goes On/ (1989-1993) w roli Paige Thatcher. Potem otrzymała rolę partnerki Harmona Rabba - porucznik Meg Austin w serialu TV "JAG"(1995-1997; 1998).Top Gun – film akcji z domieszką dramatu produkcji amerykańskiej. Film wszedł na ekrany kin w 1986 roku. Opowiada on o szkole lotniczej Top Gun w Stanach Zjednoczonych oraz o życiowych i zawodowych zmaganiach pilotów marynarki wojennej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Komandor (kmdr) – wojskowy stopień oficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający pułkownikowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.
  Agenci NCIS (ang. NCIS) – amerykański serial kryminalny produkowany od 2003 roku. Obraz opowiada o losach agentów rządowej agencji Naval Criminal Investigative Service. Agencja prowadzi dochodzenia związane z przestępstwami związanymi z Marynarką lub Piechotą Morską.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.