• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • J.D. Edwards

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ang. enterprise resource planning (ERP), tłumaczone przez producentów też jako zaawansowane zarządzanie zasobami) – określenie klasy systemów informatycznych służących wspomaganiu zarządzania przedsiębiorstwem lub współdziałania grupy współpracujących ze sobą przedsiębiorstw, poprzez gromadzenie danych oraz umożliwienie wykonywania operacji na zebranych danych.
  Kanban – opracowana w latach pięćdziesiątych w Japonii metoda sterowania produkcją. Słowo kanban w wolnym tłumaczeniu można w poniższym przypadku oddać jako „widoczny spis”. W pierwotnym znaczeniu – w języku japońskim – oznacza: szyld, tabliczkę z napisem informującym, billboard.

  J.D. Edwardsamerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne założone w marcu 1977 r. z siedzibą w Denver, w stanie Kolorado. Jej założycielami byli John Thompson, Dan Gregory i Ed McVaney.

  Przedsiębiorstwo zajmowało się tworzeniem oprogramowania księgowego dla minikomputerów IBM, począwszy od System/34 i /36, a od połowy lat 80. dla System/38, potem dla AS/400. Profil firmy zmieniał się stopniowo w kierunku niezależnej od platformy aplikacji ERP, która w 1996 r. uzyskała nazwę OneWorld.

  Denver – miasto w USA w stanie Kolorado i stolica tego stanu. Miasto stanowi jednocześnie hrabstwo Denver (wspólna administracja).Minikomputer – powstały pod koniec lat 50. XX wieku odpowiednik komputera osobistego wykonany na tranzystorach lub układach scalonych małej (SSI) i średniej (MSI) skali integracji. Często był wykonywany jako komputer specjalizowany np. automat obrachunkowy, analizator widma. Wyróżniał się prostą obsługą, niewielkimi wymiarami, modułową budową i nie wymagał klimatyzacji. Początkowo jednostanowiskowy, w miarę wzrostu mocy obliczeniowej przejmował rolę mniejszych maszyn mainframe. Aktualnie rzadko stosowany plasuje się między komputerem osobistym a mainframe.

  W maju 1988 jeden ze współzałożycieli, Ed McVaney, podarował ponad 32 mln USD University of Nebraska w Lincoln, tworząc J.D. Edwards Honors Program, który służy edukacji profesjonalistów łączących wiedzę informatyczną z zarządzaniem.

  W czerwcu 2003 spółka zgodziła się na przejęcie jej przez PeopleSoft, co nastąpiło w lipcu 2003, a OneWorld został dodany do linii produktów PeopleSoft jako EnterpriseOne. Z kolei pod koniec 2004 r. firma Oracle Corporation nabyła Peoplesoft i kontynuuje jej rozwój narzędzi opracowanych jeszcze przez J.D. Edwards. Obecnie rozwijany jest projekt o kodowej nazwie „Project Fusion”, który ma zastąpić dotychczasowy system Oracle Applications Suite, jak również oprogramowanie rozwijane poprzednio przez Peoplesoft (Enterprise) i J.D. Edwards (OneWorld/EnterpriseOne and World).

  Oracle Corporation NASDAQ: ORCL – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania do szeroko rozumianej obsługi przedsiębiorstw, a w szczególności systemów zarządzania bazą danych (zobacz: baza danych Oracle). Oracle jest trzecim pod względem przychodów sprzedawcą oprogramowania na świecie po firmach Microsoft i IBM.JD Edwards EnterpriseOne – zintegrowany system informatyczny bazujący na wzorcach biznesowych klasy ERP oferowany przez Oracle Corporation, a pierwotnie stworzony przez firmę J.D. Edwards, która w 2003 przejęta została przez PeopleSoft, a ta z kolei w 2005 przez Oracle. Rozwiązanie to pozwala kontrolować procesy biznesowe, daje dostęp do danych we wszystkich obszarach działalności przedsiębiorstwa i umożliwia dzięki temu integrację wszystkich aspektów działalności – zarządzanie relacjami z klientami, aktywami i zasobami przedsiębiorstwa, łańcuchem dostaw oraz relacjami z dostawcami.

  JD Edwards należy do światowej czołówki systemów ERP. System przeznaczony jest przede wszystkim dla przedsiębiorstw charakteryzujących się rozbudowaną dystrybucją oraz przedsiębiorstw produkcyjnych.

  Moduł produkcyjny jest największym atutem tego systemu. W większości rankingów dostępnych w Internecie, moduł produkcyjny JD Edwards uważany jest za najlepszy tego rodzaju moduł wśród systemów ERP. O sile tego modułu decyduje możliwość jednoczesnej obsługi zarówno produkcji procesowej, jak i dyskretnej. Dodatkowo konfigurator wyrobów pozwala na obsłużenie produkcji na zamówienie. System wspiera też nowoczesne metody zarządzania produkcją, jak np. kanban. Całości dopełnia rozbudowany moduł remontowy, pozwalający na sprawne zarządzanie utrzymaniem technicznej sprawności linii produkcyjnych i parku maszynowego.

  IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.PeopleSoft – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne założone w 1987 r. z siedzibą w Pleasanton, Kalifornia, specjalizujące się w szeroko rozumianym oprogramowaniu biznesowym dla środowisk klient-serwer. Produktem flagowym jest system zarządzania zasobami ludzkimi. Przedsiębiorstwo produkuje również oprogramowanie klasy CRM i moduły finansowo-księgowe, tj. OM, AR, AP, IM, CM, GL, AM, PC, które wchodzą w skład pakietu FSCM. Produkty firmy charakteryzują się wysokim stopniem modularności i łatwością dostosowania do własnych potrzeb za pomocą systemu PeopleTools.

  Drugim wysoko ocenianym w rankingach modułem jest moduł dystrybucyjny. Z licznych oferowanych funkcjonalności na uwagę zasługuje system zaawansowanych cenników i obsługi promocji, który dzięki swej elastyczności jest w stanie obsłużyć olbrzymią ilość możliwych zasad polityki cenowej i rabatowej. Warto tu jeszcze wymienić system obsługi magazynu wysokiego składowania, oferujący kompleksową obsługę magazynową.

  System jest otwarty, a nabywca licencji otrzymuje dostęp do kodu źródłowego.

  Przypisy

  1. Decyzja Komisji z dnia 26 października 2004 r. stwierdzająca zgodność koncentracji ze wspólnym rynkiem oraz funkcjonującym Porozumieniem EOG (Nr sprawy COMP/M.3216 – Oracle/PeopleSoft) (CELEX: 32005D0621).
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama