• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • J-pop


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Ayumi Hamasaki (jap. 浜崎あゆみ lub 濱崎歩, Hamasaki Ayumi, ur. 2 października 1978 r. w Fukuoce) – japońska piosenkarka muzyki J-pop. W swojej dotychczasowej karierze wydała 12 pełnych albumów, 5 kompilacji, 52 singli, 10 wideo albumów, 72 teledyski, 13 B-side, 2 collaborations i 20 DVD z koncertów.Czołówka – początkowa sekwencja filmu, prezentująca logotypy producenckie i napisy wstępne (tytuł obrazu, nazwiska najważniejszych twórców: reżysera, scenarzysty, operatora, głównych aktorów, producenta), lub piosenkę otwierającą film (najczęściej animowany). Natomiast końcowa sekwencja z napisami zwana jest „tyłówką”.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  J-pop (pełna nazwa japoński pop) – skrót używany przez cywilizacje zachodu do określania japońskiej muzyki popularnej. Termin j-pop został wymyślony w stacji radiowej J-Wave. Jest szeroko używany w Japonii do określania piosenek z gatunków pop, rock, dance, hip-hop czy soul. Do piosenkarzy j-popowych zalicza się zarówno popularnych muzyków jak i seiyū.

  SMAP (jap. スマップ, Sumappu) – japoński boys band uformowany przez Johnny & Associates w 1988 roku. Nazwa grupy to akronim od pierwszych liter słów Sports Music Assemble People. Są najlepiej sprzedającą się grupą pop w Japonii. Jej liderem jest Masahiro Nakai. Została założona przez Katsuyuki Mori, byłego członka. Szacowany nakład ze sprzedaży płyt boys bandu wynosi 35 milionów egzemplarzy.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Sklepy w Japonii zwykle dzielą dostępną muzykę na cztery główne sekcje: j-pop, enka (tradycyjna forma ballad), muzyka poważna oraz muzyka światowa.

  J-pop w pop-kulturze[]

  Muzyka j-pop jest integralną częścią japońskiej kultury. Używana jest ona wszędzie: w anime, sklepach, reklamach, filmach, programach radiowych i telewizyjnych, a także w grach komputerowych. Niektóre programy informacyjne w telewizji również puszczają j-popowe piosenki podczas napisów końcowych.

  Chiński pop czyli c-pop (chin. trad. 中文流行音樂; chin. upr. 中文流行音乐; pinyin: zhōngwén liúxíng yīnyuè) to skrót od Chinese popular music czyli chińska muzyka pop. Większość artystów tego nurtu pochodzi z Hongkongu, Tajwanu i Chin kontynentalnych. Pozostali pochodzą z krajów, w których duża część ludności używa języka chińskiego, np. Singapur, Malezja.Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.

  W wielu anime i programach telewizyjnych openingi i endingi są regularnie zmieniane. Szybka rotacja piosenek na listach przebojów powoduje stosunkową krotkotrwałą popularność wielu artystów w Japonii. Większość z nich wydaje jeden album i parę singli, po czym znikają z głównonurtowej sceny. Z drugiej strony, artyści, którym udaje się osiągnąć sukces, na dłużej przechodzą do historii japońskiej muzyki i są celebrowani przez lata. Dla przykładu, zespoły takie jak Momoiro Clover Z, Dreams Come True, B'z, SMAP, Southern All Stars, Mr. Children, Morning Musume, Arashi, piosenkarze: Masaharu Fukuyama, Yazawa Eikichi, Noriyuki Makihara, oraz piosenkarki: Mika Nakashima, Mai Kuraki, Ayumi Hamasaki czy Koda Kumi nie schodzą ze sceny od około 10 – 15 lat.

  Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.Japoński rock (nazwa często skracana do JRock lub J-Rock) – nurt muzyki japońskiej, odwołujący się do europejskich i amerykańskich gatunków takich jak rock, soft rock, rock alternatywny, a także punk, metal, metal symfoniczny, muzyka elektroniczna i wiele innych.
 • Zobacz też[]

 • c-pop
 • j-rock
 • k-pop • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mai Kuraki (jap. 倉木麻衣, Kuraki Mai, ur. 28 października 1982 w Funabashi (Chiba)) – japońska wokalistka muzyki popularnej oraz producent muzyczny. Kuraki zadebiutowała w 1999 roku wydając singel Love, Day After Tomorrow. w 2000 roku ukazał się jej debiutancki album, delicious way, który zadebiutował jako numer jeden i sprzedał się w ilości 3 530 420 egzemplarzy w pierwszym tygodniu sprzedaży. Kuraki jest jedną z nielicznych artystek w Japonii, których pierwsze cztery albumy studyjne, wydane od jej debiutu, zdobyły szczyty list Oricon.
  Mika Nakashima (jap. 中島美嘉, Nakashima Mika, ur. 19 lutego 1983 r. w Hioki w prefekturze Kagoshima w Japonii) - japońska piosenkarka, aktorka i modelka. Jej największe przeboje to "Yuki no hana", "Hitori", "Seppun".
  Kumi Koda (jap. 倖田來未, Kōda Kumi), urodzona jako Kumiko Kōda (jap. 神田來未子, Kōda Kumiko, ur. 13 listopada 1982) jest japońską piosenkarką pop, która zadebiutowała w Japonii w 2000 singlem Take That. Nie odnosiła większych sukcesów aż do wydania siódmego singla, Real Emotion / 1000 no Kotoba. Jej popularność znacznie wzrosła w roku 2005 po wydaniu albumu Secret z piosenką Butterfly. Jak się później okazało, w roku 2005 jej album Best ~first things~ był najchętniej kupowanym krążkiem. Pod koniec roku 2006 Oricon ogłosił, że najczęściej kupowanymi płytami w tym roku były te sygnowane imieniem artystki.
  Dance (ang. taniec) – potoczna, jednak powszechnie przyjęta wspólna nazwa kilku spokrewnionych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), wywodzących się z muzyki house oraz jednego z podgatunków muzyki trance.
  Morning Musume (jap. モーニング娘。, Mōningu Musume) – popularna w Japonii, dziewczęca grupa j-popowa. Jest częścią projektu Hello!Project utworzonego i zarządzanego przez producenta i autora piosenek, Tsunku (Mitsuo Terada). Grupa Morning Musume zadebiutowała w 1997 roku. Nazwę zespołu można tłumaczyć za mediami jako "Córki Poranka", ale właściwsza w tym wypadku jest nazwa "Dziewczęta Poranka" (słowo musume posiada oba te znaczenia).
  Momoiro Clover Z (jap. ももいろクローバーZ, Momoiro Kurōbā Zetto, początkowo Momoiro Clover) – japońska grupa muzyczna złożona z 5 wybranych członkiń z agencji Stardust Promotion, z 3 sekcji (jednostki 3B Junior). Nazywane są także Momoclo (jap. ももクロ, Momoclo), czy też Shūmatsu Heroine (jap. 週末ヒロイン, Shūmatsu Heroine). Na początku 2010 roku zespół Momoiro Clover podpisał kontrakt z wytwórnią Universal Records, a w drugiej połowie roku podpisali kontrakt z wytwórnią King Records.
  Berryz Kōbō (jap. ベリーズ工房, Berīzu Kōbō, ang. Berryz Workshop) – japoński zespół powstały 14 stycznia 2004 dzięki Hello!Project, aktualnie składający się z siedmiu dziewcząt.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.