• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Języki wakaskie

  Przeczytaj także...
  Język kwakiutl − język Indian kanadyjskich szczepu Kwakiutl. Należy on do rodziny wakaskiej. W 2011 roku językiem mówiło tylko 500 osób. Podobnie jak wszystkie języki wakaskie jest on zagrożony wymarciem.Wybrzeże Północno-Zachodnie (ang. Pacific Northwest) – kraina geograficzna i krąg kulturowy położone w środkowej, umiarkowanej klimatycznie, części pacyficznego wybrzeża Ameryki Północnej. Obejmuje dorzecze wpadających do Oceanu Spokojnego rzek regionu (Kolumbia, Fraser), począwszy od południowo-wschodniej Alaski, przez dużą część kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska, amerykański stan Waszyngton, znaczną część stanów Oregon i Idaho oraz północną Kalifornię.
  Wyspa Vancouver (czytaj wankuwer; ang. Vancouver Island, fr. Île de Vancouver) – wyspa w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, na Oceanie Spokojnym. Jest oddzielona od stałego lądu Ameryki Północnej cieśninami Georgia, Queen Charlotte, Johnstone i Juan de Fuca. Powierzchnia 31 284 km², długość 460 km, szerokość 50-80 km. Najwyższy jej szczyt to Golden Hinde (2200 n.p.m.).
  Zasięg języków wakaskich w Ameryce Północnej przed przybyciem Europejczyków

  Języki wakaskie - rodzina języków używanych przez rdzennych mieszkańców Kanady na zachodnim wybrzeżu w prowincji Kolumbia Brytyjska w rejonie wyspy Vancouver. Języki wakaskie charakteryzują się typowym wśród języków Wybrzeża Północno-Zachodniego występowaniem złożonych zbitek spółgłoskowych.

  Język heiltsuk – zagrożony wymarciem język Indian z wakaskiej rodziny językowej. Jest podzielony na dwa dialekty: Heiltsuk (Bella Bella) używany na północy i Oowekyala (Wuikyala) na południu. W przeciwieństwie do innych języków wakaskich heiltsuk jest językiem tonalnym. Podobnie jak język nuxálk posiada zbitki spółgłoskowe. W 2011 r. językiem mówiło 90 osób.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Do rodziny wakaskiej należy siedem języków:

  Język heiltsuk – zagrożony wymarciem język Indian z wakaskiej rodziny językowej. Jest podzielony na dwa dialekty: Heiltsuk (Bella Bella) używany na północy i Oowekyala (Wuikyala) na południu. W przeciwieństwie do innych języków wakaskich heiltsuk jest językiem tonalnym. Podobnie jak język nuxálk posiada zbitki spółgłoskowe. W 2011 r. językiem mówiło 90 osób.Kolumbia Brytyjska (ang. British Columbia) – prowincja Kanady. Jej zachodnią granicę wyznacza wybrzeże Pacyfiku. Od północy graniczy z Jukonem, Terytoriami Północno-Zachodnimi i Alaską. Na wschodzie z prowincją Albertą, a na południu z amerykańskimi stanami Waszyngton, Idaho i Montana.
 • haisla
 • kwakiutl
 • heiltsuk
 • oowekyala
 • makah
 • nitinat
 • nootka • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.