• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Języki nilotyckie

  Przeczytaj także...
  Języki nilo-saharyskie – grupa języków używanych przez około 11 milionów ludzi w Afryce, głównie na terytorium Czadu i w górnym dorzeczu Nilu, a także w Sudanie na terenach historycznej Nubii.Język nuer − język z rodziny nilo-saharyjskiej z zachodniego odłamu nilotyckiej gałęzi języków wschodniosudańskich, używany przez ponad 800 tys. Nuerów, głównie w Sudanie Południowym (ok. 740 tys. mówiących), a także w zachodniej Etiopii (ok. 64 tys. mówiących). Rozpada się na kilka dialektów. Większość użytkowników w Sudanie posługuje się także językiem arabskim.
  Język masajski - język nilo-saharyjski ze wschodniej gałęzi grupy nilotyckiej języków wschodniosudańskich, używany przez około 900 tys. Masajów w Kenii i Tanzanii. Wraz z kilkoma innymi blisko spokrewnionymi językami regionu - samburu, chamus i ngasa - wchodzi w skład języków maa. Języki te są bez większych trudności wzajemnie zrozumiałe i niektórzy językoznawcy uznają je za dialekty jednego wspólnego języka.

  Języki nilotyckie a. nilockie – największa podgrupa języków wschodniosudańskich z rodziny nilo-saharyjskiej, używanych przez kilka milionów Nilotów, głównie w Sudanie Południowym, południowej Etiopii, Kenii i Ugandzie.

  Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.Język luo – język nilo-saharyjski z zachodniego odłamu gałęzi nilotyckiej języków wschodniosudańskich, używany przez ponad 3 miliony członków plemienia Luo w prowincji Nyanza w Kenii, a także w znacznie mniejszym zakresie (przez ok. 300 tys. osób) w północnej Tanzanii, na wschód od Jeziora Wiktorii.

  Klasyfikacja[]

  Rozpada się na trzy główne zespoły:

  Jezyki zachodnionilotyckie – jeden z trzech zespołów języków nilotyckich, używanych od południowo-zachodniej Etiopii i Sudanu Południowego przez północno-wschodnią część Demokratycznej Republiki Konga i północną Ugandę, aż do południowo-zachodniej Kenii i północnej Tanzanii. Zalicza się tu 31 języków.Uganda – państwo we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii, o pow. 236 tys. km². Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą, kraj słabo rozwinięty.
 • wschodnionilotycki z językami teso-turkana i masajskim,
 • południowonilotycki z językami nandi-kipsigis,
 • zachodnionilotycki z językami luo, nuer, dinka i in.
 • Zobacz też[]

 • Języki nilo-saharyjskie
 • Niloci – grupa ludów afrykańskich, posługujących się językami nilotyckimi (nilockimi). Zamieszkują tereny Sudanu Południowego, południowej i wschodniej Etiopii, Ugandy, Kenii, Tanzanii i wschodnich terenów Demokratycznej Republiki Konga.Etiopia (Federalna Demokratyczna Republika Etiopii – w języku amharskim ኢትዮጵያ, ye-Ītyōṗṗyā Fēdēralāwī Dīmōkrāsīyāwī Rīpeblīk), dawniej Abisynia – państwo położone we wschodniej Afryce. Od południa graniczy z Kenią, na zachodzie z Sudanem i Sudanem Południowym, na wschodzie z Dżibuti i Somalią, a na północnym wschodzie z Erytreą.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sudan Południowy (ang. South Sudan; Republika Sudanu Południowego, ang. Republic of South Sudan) – afrykańskie państwo ze stolicą w Dżubie powstałe 9 lipca 2011 roku w wyniku porozumienia rządu sudańskiego z Ludową Armią Wyzwolenia Sudanu, które zakończyło II wojnę domową w Sudanie – najdłuższą wojnę domową w Afryce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.