• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Język seczelt

  Przeczytaj także...
  Język zagrożony wymarciem – język wykazujący spadek liczby użytkowników, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, co w bliższej lub dalszej przyszłości grozi jego zaniknięciem. Język jest uważany za "bezpieczny", jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci społeczności mówiącej nim będą się nim posługiwały za 100 lat, "zagrożony" jeżeli prawdopodobieństwo to jest niewielkie, i "wymierający", jeżeli młode pokolenie użytkowników języka aktualnie się nim nie posługuje.Języki salisz (ang. salish) to grupa języków używanych przez Indian w zachodniej Kanadzie i północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Większość języków z tej grupy jest zagrożona przez ekspansję języka angielskiego. Posługują się nimi głównie starsi ludzie, niektóre języki zna tylko kilka osób.
  Język squamish (czytaj: skłamisz) – krytycznie zagrożony wymarciem język z grupy salisz, używany przez nielicznych członków plemienia squamish w południowo-zachodniej części Kolumbii Brytyjskiej, na północ od Wyspy Vancouver. Wykazuje duże podobieństwa do języka seczelt, halkomelem oraz nuksak. W ortografii języka squamish zwarcie krtaniowe zapisuje się cyfrą "7". Od 2011 roku istnieje możliwość jego nauki poprzez technikę "Where are your keys?", a od 2014 - na Uniwersytecie Capilano. W 2010 roku językiem władało 10 osób, jednak w 2014 ta liczba zmniejszyła się do 7.

  Język seczeltkrytycznie zagrożony wymarciem język z rodziny salisz, używany przez plemię seczelt. Blisko spokrewniony z językiem squamish, halkomelem oraz nuksak.

  Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.