• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Język luszucid

  Przeczytaj także...
  Góry Kaskadowe (ang. Cascade Range, fr. Chaîne des Cascades) – pasmo górskie w Ameryce Północnej, wchodzące w skład Kordylierów.Języki salisz (ang. salish) to grupa języków używanych przez Indian w zachodniej Kanadzie i północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Większość języków z tej grupy jest zagrożona przez ekspansję języka angielskiego. Posługują się nimi głównie starsi ludzie, niektóre języki zna tylko kilka osób.
  Nazalizacja - termin określający w najszerszym znaczeniu unosowienie, czyli przyjęcie przez głoskę cech nosowości, na przykład w otoczeniu innych głosek nosowych (zob. asymilacja fonetyczna).

  Język luszucid (nazwa własna: dxʷləšúcid; ang. Lushootseed) to język z rodziny języki salisz używany przed kolonizacją w stanie Waszyngton, między Cieśniną Pugeta i Górami Kaskadowymi. Język luszucid posiada dwa dialekty: północny i południowy. Dialekt północny jest używany przez plemiona: Nuwhaha, Mesekwegwils, Chobaabish, Smaliwhu, Miskaiwhu, Swinomish, Nookachamps, Sauk, Suiattle, Suquamish, Kikiallus, Skagit, Stillaguamish, Snohomish, Kwehtlmamish, Staktalijamish i Skykomish. Dialektu południowego używali: Sammamish, Snoqualmie, Suquamish, Saktamish, Stkehlmish, Duwamish, Stkamish, Yilalkoamish, Skopamish, Smulkamish, Puyallup, Tkwakwamish, Homamish, Squaxin, Shotlemamish, Sahewamish, Tapeeksin, Squiaitl, Nusebchatl, Stehcass, Nisqually i Meshal.

  Mit (stgr. μῦθος mythos – "myśl, zamysł, temat rozmowy, opowieść, baśń") – opowieść o otaczającym ludzkość świecie, opisująca historię bogów, zjawisk paranormalnych, demonów, legendarnych bohaterów oraz historię stworzenia świata i człowieka. Próbowała ona wyjaśnić odwieczne zagadnienia dotyczące bytu ludzkiego, mistyki, życia i śmierci, dobra i zła, jak również istnienie zjawisk przyrody (np. pory roku, piorun). Z religiologicznego punktu widzenia mit, obok świętych ksiąg jest teologicznym uzasadnieniem przedmiotu wiary religijnej.

  Niezwykłą cechą języka luszucid jest zupełny brak nazalizacji. Głoski nosowe, takie jak /m/ i /n/ pojawiają się jedynie w archaicznym stylu używanym przy opowiadaniu mitów, a także w mowie do dzieci. Język ten posiada także bardzo bogate słownictwo związane z gospodarką morską i połowami łososia.

  Linki zewnętrzne[]

 • Przykładowy tekst w języku luszucid • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.