• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Język klallam

  Przeczytaj także...
  Języki salisz (ang. salish) to grupa języków używanych przez Indian w zachodniej Kanadzie i północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Większość języków z tej grupy jest zagrożona przez ekspansję języka angielskiego. Posługują się nimi głównie starsi ludzie, niektóre języki zna tylko kilka osób.Język ojczysty (pierwszy język) - język, którego człowiek uczy się jako pierwszego. Jego przyswojenie następuje w dzieciństwie, odbywa się w sposób naturalny, a ma miejsce w środowisku, które w głównej mierze zajmuje się opieką nad małym człowiekiem. Najczęściej jest to jego środowisko rodzinne.
  Wyspa Vancouver (czytaj wankuwer; ang. Vancouver Island, fr. Île de Vancouver) – wyspa w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, na Oceanie Spokojnym. Jest oddzielona od stałego lądu Ameryki Północnej cieśninami Georgia, Queen Charlotte, Johnstone i Juan de Fuca. Powierzchnia 31 284 km², długość 460 km, szerokość 50-80 km. Najwyższy jej szczyt to Golden Hinde (2200 n.p.m.).
   Zapoznaj się również z: Klallam (Indianie).

  Język klallam (nazwa własna: nəxʷsƛ̕ay̕əmúcən) – należy do rodziny języków salisz. Tradycyjnie był używany przez Indian na półwyspie Olympic w amerykańskim stanie Waszyngton i wyspie Vancouver w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Język ten posiada 34 spółgłoski i 4 samogłoski. Głównym ekspertem od tego języka jest amerykański lingwista Timothy Montler. Język wymarł 4 lutego 2014. wraz ze śmiercią Hazel Sampson - ostatniej osoby, dla której język klallam był językiem ojczystym.

  Klallam (nazwa własna: nəxʷsƛ̕ay̕əm) – plemię z grupy saliszów nadmorskich zamieszkujące na Półwyspie Olympic w północnej części stanu Waszyngton w USA i w niewielkim stopniu na południu kanadyjskiej wyspy Vancouver. Posługiwali się kiedyś już wymarłym językiem klallam. Mieszkali w prostokątnych domach z desek, a do ich głównych zajęć należało rybołóstwo. W 1997 r. ich populacja wynosiła kilka tysięcy osób.Kolumbia Brytyjska (ang. British Columbia) – prowincja Kanady. Jej zachodnią granicę wyznacza wybrzeże Pacyfiku. Od północy graniczy z Jukonem, Terytoriami Północno-Zachodnimi i Alaską. Na wschodzie z prowincją Albertą, a na południu z amerykańskimi stanami Waszyngton, Idaho i Montana.

  Fonetyka[]

  Liczebniki[]

  1. nə́c̓uʔ
  2. čə́saʔ
  3. ɬíxʷ
  4. ŋús
  5. ɬq̓áčš
  6. t̕x̣ə́ŋ
  7. c̓úʔkʷs
  8. táʔcs
  9. tə́kʷxʷ
  10. ʔúpn

  Przykładowe zdanie[]

  qaʔyáx̣ct či xʷanítəm. qáyəx̣. cút kʷaʔ ʔáwəs c qʷaʔnítəŋ ʔaʔ či sč̕aʔy. č̕aʔyáʔnəqs ʔaʔ tiə sčtə́ŋxʷən. Biały człowiek okłamał nas. Mówili że nie zamierzają nic nam zabierać. Teraz zabierają nam naszą ziemię.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

  Strona Timothy Montlera
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.