• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Język bodo

  Przeczytaj także...
  Tripura (hindi त्रिपुरा, trb.: Tripura, trl.: Tripurā; bengalski ত্রিপুরা; ang. Tripura) - jeden ze stanów Indii, położony w ich północno-wschodniej części. Stolicą stanu, a zarazem największym miastem jest Agartala. Stan został utworzony 21 stycznia 1972 roku.Trudno jest ustalić jednoznacznie dokładną liczbę języków używanych w Indiach, gdyż różne instytucje stosują odmienne zasady ich klasyfikacji. Zgodnie z klasyfikacją SIL, na terenie Indii istnieje 415 języków.
  Kokborok (dawna nazwa: tripuri) - język ludu Borok używany w indyjskim stanie Tripura i przyległych rejonach Bangladeszu. Należy do grupy języków tybeto-birmańskich, jest blisko spokrewniony z językiem boro. W przeszłości zapisywany był odrębnym pismem koloma, obecnie alfabetem łacińskim lub bengalskim.

  Bodo, boro (बोड़ो) – język z grupy bodo-naga-kachin chińsko-tybetańskiej rodziny językowej, używany przez lud Bodo w północno-wschodniej części Indii, w Nepalu i Bangladeszu. Zgodnie z konstytucją indyjską posiada status języka urzędowego w stanie Asam. Obecnie zapisywany zazwyczaj w dewanagari, w przeszłości w alfabecie bengalskim bądź łacińskim.

  Nepal (nep. नेपाल trl. Nepāl, trb. Nepal; nazwa tymczasowa: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, nep. संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल trl. Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl, trb. Sanghija Lokatantrik Ganatantra Nepal) – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, granicząca na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza.Konstytucja Indii (ang. The Constitution of India, hind. भारतीय संविधान , trl. Bhāratīya Samvidhān) – ustawa zasadnicza Indii. Zawiera podstawowe zasady ustroju politycznego Indii, strukturę głównych organów państwowych, a także podstawowe prawa i wolności obywatelskie.

  Jest blisko spokrewniony z językami dimasa w Asamie, garo w Meghalai oraz kokborok w Tripurze.

  Dialekty[]

  Język bodo dzieli się z grubsza na trzy grupy dialektalne, dialekt zachodni służy jako standard.

  Zobacz też[]

 • języki Indii
 • języki urzędowe Indii
 • Lud Bodo
 • rozprzestrzenienie języków urzędowych
 • Linki zewnętrzne[]

 • Bodoland.org
 • Język boro
 • Bibliografia[]

 • Majewicz, Alfred F., Języki świata i ich klasyfikacja, PWN, Warszawa, 1989, ISBN 83-01-08163-5
 • Dewanagari (देवनागरी, z sanskr. Devanāgarī; deva "bóg" + nagari) – pismo alfabetyczno-sylabiczne, używane w północnych, zachodnich i środkowych Indiach do zapisu kilkunastu języków z grupy języków indoaryjskich, m.in. sanskrytu, hindi, marathi, nepali.Języki chińsko-tybetańskie (sino-tybetańskie) to jedna z hipotetycznych rodzin językowych, do której należą języki używane na terenie Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Językami tymi posługuje się ponad miliard ludzi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Asam (hindi असम, trb.: Asam, trl.: Asam; ang. Assam) – stan w północno-wschodnich Indiach ze stolicą w Dispur. Leży u stóp Himalajów i sąsiaduje ze stanami: Arunachal Pradesh, Nagaland, Manipur, Mizoram, Tripura i Meghalaya oraz z Bhutanem i Bangladeszem.
  Język garo (także garrow oraz mande) - język tybeto-birmański, którym posługuje się większość mieszkańców wzgórz Garo w indyjskim stanie Meghalaya. Posługują się nim również mieszkańcy stanu Asam oraz Bangladeszu w pobliżu granicy z Indiami. W sumie w Indiach garo posługuje się 889 479 osób (dane na rok 2001), a w Bangladeszu 102 000 (1993). Jest blisko spokrewniony z bodo. Do zapisu używa się alfabetu łacińskiego.
  Bangladesz (beng. বাংলাদেশ), Ludowa Republika Bangladeszu (beng. গণপ্রজাতন্ত্রী বাংলাদেশ, Gonoprodźatontri Bangladesz) – państwo w Azji Południowej, położone nad Zatoką Bengalską i graniczące z zachodu, północy i wschodu z Indiami a na południowym wschodzie z Mjanmą. Jedno z najgęściej zaludnionych i zarazem najbiedniejszych państw świata. Stolicą Bangladeszu jest Dhaka (dawna Dakka) z 6 mln mieszkańców (aglomeracja ok. 11 mln).
  Meghalaya (hindi मेघालय, trb.: Meghalaja, trl.: Meghālaya; ang. Meghalaya) — stan w północno-wschodnich Indii. Stolicą stanu i zarazem jego największym miastem jest Shillong. Stan został utworzony 25 stycznia 1971 roku.
  Bodo - grupa etniczna zamieszkująca indyjski stan Asam, posługująca się językiem bodo z tybeto-birmańskiej rodziny językowej. W większości wyznają hinduizm i chrześcijaństwo. Ich liczebność wynosi około 1,5 mln osób.
  Poniższa lista przedstawia języki urzędowe państw świata, ułożone w kolejności alfabetycznej. Przy każdym języku podano państwo lub regiony, w których dany język uznany jest za urzędowy. W niektórych państwach nie ma określonego prawnie języka urzędowego, wówczas za takie uznano te języki, w których wydawane są oficjalne dokumenty. Przy niektórych szczególnie rozprzestrzenionych językach umieszczone są poglądowe mapy, przedstawiające użycie danego języka na świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.