• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jörg Albertz

  Przeczytaj także...
  Bundesliga (niem. Deutsche Bundesliga) – najwyższa klasa rozgrywkowa w niemieckiej piłce nożnej. Została ona założona przez niemiecki związek piłki nożnej – DFB w dniu 28 lipca 1962 roku w Dortmundzie. Rozgrywki zainaugurowano w sezonie 1963/64, natomiast mistrzem Niemiec pomiędzy sezonami 1902/03 a 1962/63 został oficjalnie zwycięzca meczu finałowego rozgrywek DFB, później Oberligi.Rangers Football Club (błędnie nazywany Glasgow Rangers, wymowa: /ˈɹeɪndʒə(ɹ)s/) – klub piłkarski z siedzibą w Glasgow w Szkocji, w sezonie 2013/2014 występujący w Scottish League One, rozgrywający domowe spotkania na posiadającym zadaszone i wyposażone w 51 082 krzesełek trybuny Ibrox Stadium (znanym również jako Ibrox Park), położonym w południowo-zachodniej części miasta.
  Puchar Szkocji w piłce nożnejScottish Football Association Challenge Cup, zwany krócej Scottish Cup jest jednym z najstarszych piłkarskich turniejów na świecie. Pierwsza edycja Pucharu Szkocji odbyła się w sezonie 1873/1974 i zakończyła się triumfem Queen’s Park, którzy pokonali nieistniejący już Clydesdale F.C. 2–0. Zwycięzca Pucharu Szkocji otrzymuje najstarsze trofeum na świecie, wytworzone w 1885 r. i uzyskuje kwalifikację do Ligi Europejskiej. Obecnym posiadaczem trofeum jest Inverness F.C., który w finałowym meczu pokonał 2-1 Falkirk.

  Jörg Albertz (ur. 29 stycznia 1971 w Mönchengladbach) – niemiecki piłkarz występujący na pozycji pomocnika.

  Kariera klubowa[]

  Albertz jako junior grał w klubach PSV Mönchengladbach oraz Borussia Mönchengladbach. W 1990 roku trafił do Fortuny Düsseldorf, grającej w Bundeslidze. W tych rozgrywkach zadebiutował 8 września 1990 roku w wygranym 1:0 pojedynku z Herthą Berlin, w którym strzelił także gola. W 1992 roku spadł z klubem do 2. Bundesligi. W Fortunie spędził jeszcze rok.

  Hibernian Football Club – zawodowy klub piłkarski z siedzibą w Leith, w Edynburgu, w Szkocji, w Wielkiej Brytanii. Założony został w 1875 przez irlandzkich imigrantów. Tożsamość irlandzka została później zbagatelizowana, ale nadal jest widoczna w nazwie i herbie. Półfinalista Pucharu Europy oraz Pucharu Miast Targowych. Hibernia to łacińska nazwa Irlandii.Shanghai Shenhua (chiń.: 上海申花足球俱乐部; pinyin: Shànghǎi Shēnhuā Zúqiú Jùlèbù) − chiński klub piłkarski, grający obecnie w Chinese Super League, mający siedzibę w największym mieście kraju, Szanghaju.

  W 1993 roku Albertz trafił do pierwszoligowego Hamburgera SV. Pierwszy ligowy mecz zaliczył tam 6 sierpnia 1993 roku przeciwko 1. FC Nürnberg (5:2). W tamtym spotkaniu zdobył także bramkę. W 1996 roku zajął z zespołem 5. miejsce w lidze, które było najwyższym w trakcie gry w Bundeslidze.

  Puchar Ligi Szkockiej w piłce nożnej - szkockie rozgrywki piłkarskie, rozgrywane przez zespoły Scottish Professional Football League.Borussia Mönchengladbach (pełna nazwa Borussia Mönchengladbach VfL 1900 eV) zawodowy niemiecki klub piłkarski z siedzibą w Mönchengladbach w Nadreni Połnocnej-Westfalii założony w 1900 roku.

  Latem 1996 roku Albertz przeszedł do szkockiego Glasgow Rangers. W Scottish Premier League zadebiutował 10 sierpnia 1996 roku w wygranym 1:0 meczu z Raith Rovers. 12 października 1996 roku w przegranym 1:2 pojedynku z Hibernianem strzelił pierwszą bramkę w trakcie gry w Socttish Premier League. W drużynie Rangers spędził 5 lat. W tym czasie zdobył z 3 mistrzostwa Szkocji (1997, 1999, 2000), 2 Puchary Szkocji (1999, 2000), Puchar Ligi Szkockiej (1998), a także wywalczył 2 wicemistrzostwa Szkocji (1998, 2001).

  Reprezentacja Portugalii w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Portugalii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo portugalskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Portugalski Związek Piłki Nożnej.Scottish Premier League (SPL, obecnie Clydesdale Bank Premier League od nazwy sponsora rozgrywek) – najwyższa, zawodowa liga piłkarska w Szkocji w latach 1998–2013. W 2013 podjęto decyzję o połączeniu ze Scottish Football League i utworzeniu Scottish Professional Football League

  W 2001 roku Albertz powrócił do Hamburgera SV. Tym razem spędził tam 1,5 roku. Zimą 2003 roku odszedł do chińskiego zespołu Shanghai Shenhua. W tym samym roku zdobył z nim mistrzostwo Chin. W styczniu 2005 roku wrócił do Niemiec. Został graczem drugoligowego SpVgg Greuther Fürth. Po pół roku odszedł do Fortuny Düsseldorf, grającej w Regionallidze Nord. Latem 2007 roku zakończył karierę, ale w marcu 2008 roku wznowił ją, podpisując kontrakt ze szkockim Clyde. Grał tam 2 miesiące, a potem definitywnie zakończył karierę.

  Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Niemiec w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo niemieckie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB).1. FC Nürnberg – niemiecki klub sportowy, założony w Norymberdze (Bawaria) w 1900 roku. Prowadzi sekcje: piłki nożnej, bokserską, piłki ręcznej, hokeja na trawie, pływacką i tenisową.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Niemiec Albertz zadebiutował 21 lutego 1996 roku w wygranym 2:1 towarzyskim meczu z Portugalią. W latach 1996–1998 w drużynie narodowej rozegrał w sumie 3 spotkania.

  Bibliografia[]

 • Profil na Fussballdaten (niem.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Clyde Football Club – szkocki klub piłkarski z siedzibą w Cumbernauld, grający obecnie w Scottish League Two. Klub powstał w 1877 roku, po początkowym odmówieniu udziału w roku 1890 w nowo powstałej Scottish Football League w 1891 zespół przyłączył się do rozgrywek. Przez ponad osiemdziesiąt uczestniczył w najwyższej klasie rozgrywkowej aż do 1975 roku kiedy to spadł po reorganizacji rozgrywek do Scottish Football League First Division. Od tej pory zespołowi nigdy nie udało się powrócić do najwyższej klasy rozgrywkowej.
  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.
  Regionalliga – czwarta w hierarchii liga w systemie rozgrywek piłki nożnej w Niemczech, która składa się z 3 grup. Jest to odpowiednik polskiej III ligi. Pomiędzy 1963 a 1974 Regionalliga była 2. niemiecką ligą piłkarską, później przez 20 lat nie istniała aż w 1994 utworzono ją na nowo jako 3. lige. Od sezonu 2008/2009 jest to 4. liga.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Mönchengladbach (do 1960 München-Gladbach, M. Gladbach) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Leży 70 m n.p.m.
  Hamburger SV (pełna nazwa Hamburger Sport-Verein e. V., w skrócie HSV) – niemiecki klub sportowy z siedzibą w Hamburgu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.