• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Józef Yuan Zaide

  Przeczytaj także...
  Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.
  Seminarium duchowne (z łac. szkółka roślin, od semen – nasienie, seminis – narybek, latorośl) – w Kościołach chrześcijańskich specjalny dom, w którym kandydaci do stanu duchownego odbywają intensywną formację teologiczną, moralną i naukową.

  Św. Józef Yuan Zaide (chiń. 袁在德若瑟) (ur. 1766 r. w Peng, Syczuan, w Chinach – zm. 24 czerwca 1817 r. w Chengdu) – święty Kościoła katolickiego, chiński ksiądz, męczennik.

  Życiorys[]

  Józef Yuan Zaide był najmłodszym z piątki dzieci katolickich rodziców. W 1782 r. wstąpił do seminarium. Po 10 latach rektor wysłał go do biskupa Dufresse. W 1795 r. przyjął święcenia kapłańskie. Następnie wysłano go do pracy w północno-zachodniej części prowincji Syczuan. Pewnego dnia jedna z kobiet, spośród jego wiernych, zdradziła męża. Ojciec Józef Yuan ostro ją napomniał. Ona poczuła się bardzo upokorzona i postanowiła się zemścić. Dowiedziwszy się, że Józef Yuan udał się na misje do Hezhou, przekazała potajemnie tę informację lokalnym władzom. 9 lipca 1816 r. Józef Yuan Zaide został aresztowany razem z grupą chrześcijan. Podczas uwięzienia torturowano go, by wyrzekł się wiary, ale nie udało się go złamać. Został stracony przez uduszenie 24 czerwca 1817 r.

  Jan Dufresse, fr. Jean Gabriel Taurin Dufresse (ur. 8 grudnia 1750 w Lezoux we Francji, zm. 14 września 1815 w Chengdu w Chinach) – misjonarz, biskup, męczennik, święty Kościoła katolickiego.1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

  Dzień wspomnienia[]

 • 24 czerwca
 • 9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich
 • Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[]

  Został beatyfikowany 27 maja 1900 r. przez Leona XIII. Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

  Bibliografia[]

 • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong and Companions, Martyrs of China, 2005, p. 52
 • Linki zewnętrzne[]

 • Życiorys (ang.)
 • Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.
  120 męczenników chińskich (znani również jako Augustyn Zhao Rong i Towarzysze) jest to grupa męczenników zaliczonych w poczet świętych katolickich w 2000 r. przez Jana Pawła II.
  Działalność misyjna Kościoła – to działalność, którą podejmują wysłani przez Kościół przedstawiciele zwani misjonarzami. Celem misji jest m.in. głoszenie Ewangelii i zakładanie struktur kościoła wśród niechrześcijan.
  Leon XIII (łac. Leo XIII, właśc. Gioacchino Vincenzo Raphaelo Luigi Pecci; ur. 2 marca 1810 w Carpineto, zm. 20 lipca 1903 w Watykanie) – papież w okresie od 20 lutego 1878 do 20 lipca 1903.
  Hezhou (chiń. upr.: 贺州; pinyin: Hézhōu) – miasto o statusie prefektury miejskiej w południowych Chinach, w regionie autonomicznym Kuangsi. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 64 908. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 2 023 634 mieszkańców.
  Święty – stosowane przez chrześcijan określenie osoby w sposób wybitny realizującej określone, specyficzne dla nich wartości. Święci pełnią funkcję wzorca osobowego i są otaczane kultem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.