• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Józef Sala Picó

  Przeczytaj także...
  Msza – w części wyznań chrześcijańskich porządek celebracji liturgicznej będącej odniesieniem do Ostatniej Wieczerzy Jezusa.Atrybuty świętych – w sztuce chrześcijańskiej przedmioty lub symbole, które czynią określonego świętego łatwiej rozpoznawalnym. Często atrybut świętego nawiązuje do jego życia, męczeństwa lub legendy.
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.

  Józef Sala Picó, (hiszp.) José Sala Picó (ur. 24 czerwca 1888 w Ponts, zm. 23 lipca 1936 w Toledo) – błogosławiony prezbiter, ofiara prześladowań antykatolickich okresu hiszpańskiej wojny domowej, zamordowany z nienawiści do wiary (łac) odium fidei i uznany przez Kościół katolicki za męczennika, członek Bractwa Kapłanów Robotników od Serca Jezusa.

  Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.45 męczenników wojny domowej w Hiszpanii – 1 października 1995 roku papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ofiar prześladowań antykatolickich okresu hiszpańskiej wojny domowej, zamordowanych z nienawiści do wiary (łac) odium fidei i uznanych przez Kościół katolicki za męczenników.

  Życiorys[]

  Pochodził z Pons w Katalonii, miejscowości należącej do diecezji Urgell. Ukończył studia filozoficzne i teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w La Seu d'Urgell. Po otrzymaniu 15 kwietnia 1911 r. święceń kapłańskich został skierowany do pracy duszpasterskiej jako proboszcz, kolejno w kilku parafiach rodzinnej diecezji. Za zgodą biskupa Joana Baptisty Benlloch i Vivó wstąpił do założonego przez późniejszego błogosławionego Emanuela Domingo y Sol kapłańskiego Stowarzyszenia Robotników Diecezjalnych, którego celem było aktywizowanie środowisk robotniczych do powołań kapłańskich i formacja seminaryjna. W Segovii pełnił obowiązki prefekta w tamtejszym seminarium duchownym, a od 1918 roku przez czternaście lat był rektorem w toledańskiej uczelni, „Colegio de San José” (przekształcone później na „Seminario Menor Sto. Tomás de Villanueva”).

  Seminarium duchowne (z łac. szkółka roślin, od semen – nasienie, seminis – narybek, latorośl) – w Kościołach chrześcijańskich specjalny dom, w którym kandydaci do stanu duchownego odbywają intensywną formację teologiczną, moralną i naukową.Męczennicy z Almerii (zm. 1936 w Almerii) – grupa 2 biskupów i siedmiu hiszpańskich Braci Szkolnych, męczenników, ofiar prześladowań antykatolickich w Hiszpanii okresu hiszpańskiej wojny domowej, zamordowanych z nienawiści do wiary (łac) odium fidei i beatyfikowanych przez papieża Jana Pawła II.

  Józef Sala Picó określany przez współczesnych mianem człowieka modlitwy o nieskazitelnej pobożności, realizował swój apostolat jako wychowawca, przewodnik i opiekun, człowiek skromny, uprzejmy, pokorny, roztropny, bezinteresowny, żyjący ubogo i umiejący wykorzystać swoje zdolności artystyczne.

  Roztropność – cnota moralna, która wyraża się umiejętnością dobierania właściwych środków prowadzących do celu. Jest zasadą doskonalenia postępowania człowieka.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  23 lipca został aresztowany, razem z księdzem Piotrem Ruizem de los Paños y Ángel i zastrzelony w toledańskim parku Paseo del Tránsito, na terenie dzielnicy żydowskiej.

  1 października 1995 roku papież Jan Paweł II, w czasie Mszy świętej na Placu Świętego Piotra w Watykanie dokonał beatyfikacji grupy 45 męczenników wojny domowej w Hiszpanii w której znalazł się Józef Sala Picó wraz z ośmioma towarzyszami, członkami Bractwa Kapłanów Robotników od Serca Jezusa .

  Rewolucja hiszpańska 1936 roku – przemiany ekonomiczne i społeczne, w republikańskiej części Hiszpanii w czasie hiszpańskiej wojny domowej.Cyryl Bertram i siedmiu towarzyszy – męczennicy, pierwsze ofiary prześladowań antykatolickich poprzedzających wybuch hiszpańskiej wojny domowej, święci Kościoła katolickiego, zakonnicy.

  Szczególnym miejscem kultu Józefa Sali Picó jest diecezja Tortosa, zaś miejscem pochówku jest kościół „Reparación” w Tortosie, a atrybutem męczennika jest palma.

  W Kościele katolickim wspominany jest w dies natalis (23 lipca).

  Zobacz też[]

 • beatyfikowani i kanonizowani w 1995 roku
 • 122 męczenników wojny domowej w Hiszpanii
 • Józef Aparicio Sanz i 232 towarzyszy
 • 498 błogosławionych męczenników hiszpańskich
 • Cyryl Bertram i siedmiu towarzyszy
 • Męczennicy z Almerii
 • Męczennicy ze Zgromadzenia Pasjonistów
 • wstawiennictwo świętych
 • Rewolucja hiszpańska 1936 roku
 • wolność religijna
 • Przypisy

  1. Santos y Beatos que celebran su fiesta litúrgica el mes de julio (42) (hiszp.). Conferencia Episcopal Española. [dostęp 2014-05-22].
  2. I MARTIRI DEL NOSTRO SECOLO, BEATIFICATI DA GIOVANNI PAOLO II (wł.). [dostęp 2014-05-22].
  3. BEATIFICAZIONI DEL SANTO PADRE GIOVANNI PAOLO II (wł.). [dostęp 2014-05-22].
  4. Bł. męczennicy rewolucji francuskiej - homilia papieża Jana Pawła II w dniu beatyfikacji. Źródło: "L’Osservatore Romano, wydanie polskie" 1 (179)/1996, s. 23-24.. [dostęp 2014-05-22].
  5. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 6: W-Z. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2007. ISBN 978-83-7318-736-8.
  6. D. Jaime Colomina Torner: Otros temas Beato José Sala Picó (hiszp.). Seminario Menor "Sto. Tomás de Villanueva", 11 października 2007. [dostęp 2014-05-22].
  7. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 6: W-Z. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2007, s. 372-373. ISBN 978-83-7318-736-8.
  8. Antonio Borrelli: Beato Pietro Ruiz de los Paños y Ángel Sacerdote e martire (wł.). 2003-03-18. [dostęp 2014-05-22].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Pokora – cnota moralna, która w ogólnym rozumieniu polega na uznaniu własnej ograniczoności, nie wywyższaniu się ponad innych i unikaniu chwalenia się swoimi dokonaniami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.
  Segowia (hiszp. Segovia) − miasto w środkowej Hiszpanii, w regionie Kastylia i León, stolica prowincji Segovia, ok. 56 tys. mieszkańców (2003). Położone u podnóża gór Sierra de Guadarrama, na wysokości 1000 m n.p.m. Przemysł lekki, ośrodek handlowy i turystyczny.
  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Piotr Ruiz de los Paños y Ángel, (hiszp.) Pedro Ruiz de los Paños y Ángel (ur. 18 września 1881 w Morze, zm. 23 lipca 1936 w Toledo) – błogosławiony prezbiter, ofiara prześladowań antykatolickich okresu hiszpańskiej wojny domowej, zamordowany z nienawiści do wiary (łac) odium fidei i uznany przez Kościół katolicki za męczennika, członek Bractwa Kapłanów Robotników od Serca Jezusa, założyciel Zgromadzenia Uczennic Jezusa.
  Diecezja Urgell - łac. Dioecesis Urgellensis - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Hiszpanii. Należy do metropolii tarragońskiej. Została erygowana w IV w.
  Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.
  498 błogosławionych męczenników – grupa 498 hiszpańskich męczenników, ofiar prześladowań Kościoła w Hiszpanii w latach 1934-37, beatyfikowanych przez papieża Benedykta XVI w Watykanie 28 października 2007. W tym gronie jest 2 biskupów, 24 księży, 462 zakonników i zakonnic, seminarzysta, diakon, subdiakon i 7 świeckich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.065 sek.